Čtyři dny sázavského dobrodružství aneb tábor pražské pobočky
Publikováno: 24. 8. 2021 Doba čtení: 2 minutyV červenci naše pobočka uspořádala tábor pro starší děti z našich vzdělávacích a komunitních služeb. Na výjezd mimo Prahu se nakonec přihlásilo devět odvážlivců, kteří se nebáli přespávání v dřevěných chatkách, pěších výletů, koupání ve studené vodě a týmových soutěžních her.
První dobrodružství pro nás představovala už samotná cesta na tábořiště. Vlaková výluka a na ní navázaná náhradní autobusová doprava nás nerozházela a samoobslužný přívozu přes řeku, který jsme museli překonat, abychom se dostali do tábora, byla už vyloženě zábava
Samotné tábořiště ALTA neboli „U Sudů“ je znovuobnovená starší odborová základna na samotě u řeky Sázavy. Nachází se v ní různě velké chatky a člověk se může ubytovat dokonce v sudu, čehož někteří naši táborníci využili. První den jsme se tedy seznamovali s tábořištěm a objevovali jeho různá zákoutí.
Náplní našeho tábora byly hlavně pohybové a sportovní aktivity, týmové soutěže, vědomostní hry a základy tábornictví a zálesáctví. Hned druhý den jsme proto s dětmi vyšli na pěší výlet na Stvořidla, peřejnatý úsek Sázavy mezi Smrčnou a osadou Stvořidla u Ledče nad Sázavou. Celkově tato trasa měřila 14 km, což byl pro některé opravdu heroický výkon, protože v Praze se dětem výletovat příliš nedaří a nemají tak moc „nachozeno“.
Všechny děti to ale zvládly na jedničku a odměnou za jejich snahu bylo koupání v řece (které bylo spíše pro otužilce) a večerní oheň s opékáním buřtů a vědomostním kvízem.
Třetí den jsme zůstali v táboře a netrápili naše táborníky další túrou. Místo toho jsme den pojali sportovně a děti si vyzkoušely různé sporty a pohybové aktivity – speedminton, fotbal, stolní tenis nebo žonglování. Došlo i na soutěže a turnaje – pohybové i na přemýšlení.
Na večer si děti měly připravit prezentaci „vynálezů budoucnosti“, tedy výdobytků, které by jim usnadnily jejich život. Své návrhy zpracovaly na papír a večer u ohně je přednesly ostatním. Mezi vynálezy se objevil například nerozbitný IPhone, rychlý farmář nebo speciální mozek, díky kterému se nebudete muset dlouhé hodiny trápit s učením.
Čtvrtý den byl už bohužel posledním, a tak jsme se museli s naším tábořištěm rozloučit. Pečlivě jsme ho uklidili, ještě si zahráli pár společných her, zhodnotili vše, co jsme zažili, a odebrali se na vlak do Prahy.
Tábor se mohl konat i díky podpoře z operačního programu Zaměstnanost, v rámci kterého pražská pobočka Člověka v tísni již druhým rokem realizuje projekt "Dítě a rodina: Pilot programu", r.č.: CZ.03.2.X/0.0/0.0/18_095/0011263) a z operačního programu Praha - pól růstu, přičemž se jej zúčastnily děti zapojené do evropského projektu "Má komunita, mí lidé II." (reg.č.: CZ.07.3.63/0.0/0.0/20_077/0001741), který realizuje pražská pobočka Člověka v tísni od ledna letošního roku. Moc děkujeme!!!