Den pro Kubu 2016: Kuba – flirt se svobodou?

Publikováno: 15. 3. 2016 Doba čtení: 3 minuty
Den pro Kubu 2016: Kuba – flirt se svobodou?
© Foto: ČvT archiv

PRAHA 15. 3. 2016 – Vztahy mezi Kubou a USA se uvolňují. Co se ale změnilo pro samotné obyvatele ostrova? Především tuto otázku si chtějí klást organizátoři akce Den pro Kubu, která se koná v pátek 18. března v Praze. Hostem bude kubánská aktivistka Rosa María Payá.

Akci zahájí v půl šesté odpoledne průvod s bílými deštníky na připomínku hnutí Dam v bílém. Vyjde z Křižovnického náměstí přes Karlův most. Cílem bude kostel sv. Tomáše v Josefské ulici. Tam začne v 18:15 bohoslužba, na kterou naváže panelová diskuze s Rosou Marií Payá a osobnostmi české politiky.

Téma letošního ročníku „Kuba – flirt se svobodou?“ reaguje na aktuální situaci na ostrově.

„Kubánský režim se před mezinárodní komunitou snaží budit zdání změn, zatímco běžní Kubánci žijí v nouzi a bez vyhlídky na lepší život, protože nemají základní svobody nutné pro rozvoj jakékoliv společnosti. Současný režim není postaven na ideologii, ale snaží se jen udržet svou absolutní moc,“ říká Rosa Maria Payá, která je hlavním hostem Dne pro Kubu. Zasazuje se za demokracii na Kubě, prosazuje referendum a svobodné volby. „Evropa by měla podporovat zapojení kubánské veřejnosti na dění na ostrově a jejich právo vybrat si vlastní budoucnost.“

Akci pořádá již po šesté Českobratrská církev evangelická ve spolupráci s Člověkem v tísni jako připomínku na 18. březen 2003. „Tehdy došlo na Kubě k zatčení 75 předních disidentů, kteří byli následně odsouzeni k mnohaletým trestům odnětí svobody. Na svobodu se předčasně dostali až v roce 2010 a většina z nich odešla pod nátlakem vlády do exilu,“ vysvětluje Martina Sklenářová z Komise pro lidská práva při Českobratrské církvi evangelické.

„Svět má teď jedinečnou příležitost ovlivnit další směřování Kuby. Je třeba trvat na demokratických zásadách a dodržování lidských práv a nehledět jen na ekonomický profit,“ říká Ondřej Juřík, vedoucí latinskoamerického programu Člověka v tísni.

Dodává, že Kuba zůstává autoritářským státem, který omezuje základní práva svých občanů. „Na Kubě stále zůstává mezi 27 a 30 známými politickými vězni, prostor pro občanskou společnost je velice omezený a v zemi stále nejsou povolená jiná než státní média. Uvolňování kubánsko-amerických vztahů v tomto směru zatím výrazné změny nepřineslo,“ upozorňuje Juřík.

Hlavním hostem Dne pro Kubu je letos Rosa María Payá. Ta se snaží o prosazování demokracie na Kubě. Je koordinátorkou projektu Cuba decide, zasazujícího se o referendum za svobodné a pluralitní volby. Usiluje také o spravedlivé vyšetření smrti svého otce Oswalda Payá, laureáta Homo Homini a Sacharovy ceny, který zemřel za podezřelých okolností při autonehodě v roce 2012.  V minulosti byla členkou koordinačního týmu kubánské opoziční strany Movimiento Cristiano Liberación (Christian Liberation Movement). Aktivně se účastnila řady zahraničních fór, zasedání Rady OSN pro Lidská práva, Evropského parlamentu, senátu USA nebo Organizace amerických států. (Její projev z předání lidskoprávního ocenění Homo Homini skupině kubánských disidentů ze 7.3.2016 v Praze naleznete zde.)

Více na: https://www.facebook.com/events/1074165245938621/

 

https://www.facebook.com/krestaneprolidskaprava/

Kontakt:

Adéla Pospíchalová 777 787 968; Člověk v tísni, adela.pospichalova@clovekvtisni.cz

Jana Vondrová 734 170 486; vondrova@e-cirkev.cz  

 

Autor: APo

Související články