Děsí mě dostupnost internetového sázení
Publikováno: 28. 11. 2018 Doba čtení: 3 minutyNaše kolegyně Bára se již řadu let věnuje dluhovému poradenství. Největší úskalí vidí zejména v zadluženosti mladých lidí, jejichž počet poslední roky roste.
Jak dlouho se, Báro, věnuješ dluhovému poradenství?
Dluhovému poradenství, jako takovému asi 6 let. I jako kariérní poradce v době, kdy jsem v tísni začínala, jsem se dluhům věnovala. Snažili jsme se tenkrát upozornit na úskalí zadlužení zejména dětem na druhém stupni ZŠ a mladým lidem na SŠ. Pak jsem přešla na práci terénní, kde téma dluhů postupně začalo převažovat a dnes jsem už nějakým rokem odborný sociální pracovník a více méně pracuji ambulantní formou. Pokud zrovna nedoprovázím klienty k soudu nebo na přezkumná jednání.
Co nejčastěji s lidmi, kteří se na tebe obrací, řešíš?
Já se primárně zaměřuju na insolvence a exekuce, úplně nejvíc se věnuju přípravě na oddlužení a podávání insolvenčních návrhů. Zájem o tuto službu stále stoupá a dnes máme i 3 měsíční čekací lhůtu.
Vnímáš nějaké „trendy v zadluženosti“, resp. vyvíjí se nějak způsoby, jakými se lidé mohou zadlužit?
Nerada bych používala slovo trend, ale určité věci se někdy objevují častěji. Jinak je to skutečně velice individuální a já vnímám paušalizaci tohohle tématu i jako dost společensky nebezpečnou věc. Zejména s ohledem na současnou politickou situaci a boj o každého dlužníka k probíhající novele insolvenčního zákona.
Ale můžu říct, že dluhové pasti jsou stejné, tedy klasický model vytloukání půjčky půjčkou. Trochu mě děsí dostupnost internetového sázení a jeho vliv na mladou generaci. Také mě vždycky děsí situace, kdy se rozpadne rodina a manželé mají třeba hypotéku, kterou pak jeden z nich sám platit nezvládá. Velmi rychle se díky jednomu dluhu doživotně zadluží a nezůstane jim ani to bydlení.
Co je v dnešní době z tohoto hlediska největší hrozbou?
Kromě výše uvedeného sázení na internetu, je to hlavně dostupnost půjček, absolutní absence kontroly bonity klientů, zejména u nebankovních subjektů, neustále masírování společnosti reklamami typu…“půjčte si na cokoliv…je to přeci normální“. A nízká snaha o učení těch nejmladších, zejména, když právě například v loňském roce se počet lidí v exekuci mezi 18 a 26 lety zvedl.
Co bys poradila lidem, když se rozhodnout vzít si půjčku?
Aby zvážili, od koho si ji berou, jaká je úroková míra, smluvní podmínky a zejména sankce při nedodržení. Ideálně se podívali se sem (www.jakprezitdluhy.cz).
Kam se mohou lidé obracet, když mají problémy s dluhy (nezvládají je platit, potřebují pomoc s oddlužením apod.)?
Kromě naší poradny existuje celá síť dluhových poraden po Čechách v rámci neziskového sektoru. Do komerčního některé klienty také odkazujeme, ale to jen v málo případech. Zase bych odkázala sem.
Co považuješ ve své práci za úspěch?
Cokoli zmírní dopad předlužení na konkrétního klienta. Není toho mnoho, čím můžeme v předlužení pomáhat, ale úspěšné plnění v oddlužení a zpětná vazba od klientů, že to stále zvládají, je povzbuzující. A úplně to nejmenší, když se mi klienty podaří, například na první konzultaci i přes jejich velké problémy rozesmát a tím je na chvilku uvolnit.
Chtěla by si říci něco závěrem?
Já bych spíš jen chtěla apelovat na mladší generaci, aby si co nejvíc rozmyslela, do čeho se vyplatí investovat třeba i půjčené peníze.
Díky, Báro, za tvé odpovědi!