Devět dvouletých dětí, devět a půl milionu korun vysoký dluh. Neztěžujme dětem start do života! Nadále požadujeme ukončení vymáhání dětských dluhů!

Publikováno: 17. 12. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Devět dvouletých dětí, devět a půl milionu korun vysoký dluh. Neztěžujme dětem start do života! Nadále požadujeme ukončení vymáhání dětských dluhů!
© Foto: ČvT

Novela občanského zákoníku, která by výrazně omezila vymáhání dětských dluhů v Česku a usnadnila tak mnoha dětem vstup do dospělosti na schválení sice stále čeká, je už ale projednávána ústavně-právní výborem. V současnosti v dluhových pastech vězí téměř tři tisíce dětí. Pokud by novela nebyla přijata, hrozí těmto dětem, že budou muset ze svých prvních výplat splácet dluhy zapříčiněné nedůsledností a chybami rodičů či zákonných zástupců. Proč děti do dluhových pastí upadají a kdy se jim konečně pomůže? O problematice dětských dluhů, které se dlouhodobě věnujeme, natočila reportáž televize Nova. 

Ačkoliv měly být sněmovnou dětské dluhy znovu projednávány původně už na konci listopadu, na schůzi tehdy nebyl dostatečný počet poslanců a projednávání se odsunulo na polovinu prosince. Stávající vládní návrh novely občanského zákoníku rozděluje dluhy do tří skupin podle věku, kdy dítěti pohledávka vznikla. Pokud se škody dopustí například dítě mladší 13 let, měla by pokuta být uhrazena rodičem nebo zákonným zástupcem. Ve věku do 18 let by pak dítě mohlo dlužit částku maximálně v hodnotě svého majetku.

Za dvě jízdy na černo se svou matkou měla dívka zaplatit 45 tisíc korun

Mezi více než dvěma tisíci dětí v exekuci jsou také dva sourozenci z Plzně. Ti jsou nyní v pěstounské péči a o svých dluzích donedávna vůbec nevěděli. „Jakmile jsme si zažádali o pěstounskou péči u obou, začaly nám chodit dluhy,“ říká pěstounka Ladislava Jarošová a dodává, že nejdříve ani nebylo jasné, odkud dluhy vůbec pocházejí. Brzy vyšlo najevo, že dluh vznikl na základě nezaplacené pokuty u Dopravního podniku. Kvůli dvěma jízdám na černo hrozila malé Lídě pokuta až ve výši 45 tisíc korun. „U první jízdy mi bylo tak sedm, a u té druhé tak devět let,“ vzpomíná Lída. V tramvaji přitom dívka jela v obou případech se svou matkou. Ta za ní ale pokuty nezaplatila a Lídě o nich ani v pozdějším věku neřekla. Nebýt přechodu do pěstounské péče, o dluzích by se mohla dozvědět ještě později.

O svém dluhu se dozví, až když jim v 18 letech klepe na dveře exekutor

„Děti se velmi často o tom, že dluží, dozvědí až ve chvíli, kdy je jim 18 let a kdy jim na dveře klepe exekutor,“ komentoval problematiku Martin Kovalčík, mediální koordinátor Člověka v tísni. Pokud by dívku z Plzně soud od dluhů nakonec neosvobodil, exekutoři by ji připravili o část budoucích výdělků. Jak v reportáži televize Nova řekla sama Lída, pokutu by začala splácet hned, jakmile by nastoupila do práce. Novela zákoníku, která se v současné chvíli projednává, má zamezit tomu, aby se děti do podobných dluhových pastí dostávaly.

I Lídin bratr potkal revizora bez lístku, jeho dlužnou částku ale stihla pěstounská rodina zaplatit ještě před tím, než narostla. Jak upozorňuje Martin Kovalčík, právě pokuty za jízdu hromadnou dopravou bez lístku bývají jednou z nejčastějších příčin následných dětských exekucí. „Nejčastěji se setkáváme s případy, kdy děti dluží za komunální odpad, za jízdu na černo, ošetření nebo pobyt v nemocnici,“ uvedl v reportáži.

V roce 2019 byla vedena exekuce proti devíti dvouletým dětem, v případě jistiny se jednalo o devět a půl milionu korun. Považujeme takové případy za zcela zvrácené a nadále apelujeme na to, aby vymáhání dětských dluhů bylo co nejdříve zastaveno.

Vznikl vám nebo někomu ve vašem okolí dluh před 18. rokem života? Zavolejte nám na číslo 602 363 026, uděláme vše, abychom vám pomohli. 


Autor: Dagmar Růžičková

Související články