Dobrovolnictví aneb co znamená být dobrovolníkem v Tísni?

Publikováno: 10. 11. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Dobrovolnictví aneb co znamená být dobrovolníkem v Tísni?
© Foto: Photo by Adam Winger on Unsplash

Co se vám vybaví, když se řekne dobrovolnictví? 

Pokud jsou to myšlenky zahrnující slovní spojení typu „smysluplné trávení volného času“, „nezištná pomoc“, „obohacující zkušenost“ či „něco, co bych chtěl/a zkusit“, pak pro vás máme dobrou zprávu. Výše zmíněné totiž přesně popisuje to, co vám dobrovolnictví v organizaci Člověk v tísni může nabídnout. 

Není to však zdaleka všechno.

U nás je možné stát se dobrovolníkem hned v několika týmech. Mediální nabízí dobrovolníkům možnost nahlédnout pod pokličku komunikace našich témat, stejně tak jako příležitost podílet se na činnostech s tím spojených. Pokud jste fanoušky našeho dokumentárního festivalu Jeden svět a rádi byste se zapojili do jeho organizace a příprav, můžete se rovněž přihlásit mezi festivalové dobrovolníky a pomáhat tak například s přípravou projekcí či debat.

V neposlední řadě je tu dobrovolnictví v rámci našich sociálních a vzdělávacích programů, které je možné realizovat i přímo přes naši středočeskou pobočku. Pokud rádi pracujete s dětmi či dospívajícími, pak je to přesně pro vás. Dobrovolnictví u nás totiž spočívá především v doučování a podpoře dětí či dospívajících ve vzdělání. Dobrovolníci se s dětmi pravidelně setkávají osobně či online a dětem pomáhají s učební látkou, která jim dělá potíže. Často tak hrají v jejich vzdělávací cestě významnou roli. Kromě samotného doučování se s námi dobrovolníci mohou účastnit volnočasových aktivit, které pro děti především v létě pořádáme, či se zapojit do dalších aktivit v rámci naší pobočky.

Kromě smysluplné a naplňující činnosti dobrovolníkům Člověk v tísni nabízí také řadu výhod, mezi něž patří např. možnost účastnit se webinářů či vzdělávacích kurzů, možnost supervizní podpory či možnost účasti na akcích pořádaných organizací.

Na Středočeské pobočce se s našimi dobrovolníky také rádi potkáváme. V říjnu jsme uspořádali dobrovolnické setkání v prostorech naší kanceláře a nad pizzou jsme si povídali o všem možném. Dobrovolníci, kteří se rozhodli doučovat děti skrze naši pobočku, s námi sdíleli několik myšlenek a motivací spojených s tím, co jim dobrovolnická činnost u nás přináší.

 „Mně se na tom líbí to otevírání obzorů. Můžu vidět, jak to v těch rodinách chodí, i to, že věci, které nám přijdou samozřejmé, často nejsou samozřejmé pro rodiny těchto dětí. Pak mi to, že je doučuji, dává ještě větší smysl“, zaznívá.

Díky pomoci se vzděláním dobrovolníci cítí, že přispívají k rozšíření perspektiv a obzorů nejen vlastních, ale také těch dětských.

Díky úspěchům dětí ve škole dobrovolníci prožívají radost a dobrý pocit z jejich posunu. Dále cítí, že pomáhají posilovat sociální vztahy a získávají cenné zkušenosti. Často se stávají také důvěrnými partnery dětí, které se jim svěřují i s problémy mimo školní oblast. Celý proces doučování je pro ně také příležitostí k vlastnímu učení a růstu.

Pokud vás dobrovolnictví v naší organizaci láká, neváhejte se na nás obrátit! 

Pojďte s námi pomoci dětem, které to potřebují prostřednictvím doučování. 

Kontaktovat nás můžete přes koordinátorku našich vzdělávacích služeb Janu Sechovcovou:

Děkujeme!

V Kladně pracujeme s dobrovolníky v rámci projektů OPZ+ Zapoj se Kladensko (reg.č. CZ.03.02.02/00/22_017/0001042) a NáSKOK (reg. č. CZ.03.02.02/00/22_017/0000907). Tyto projekty jsou spolufinancovány Evropskou unií.



Autor: Judith Mutombo a Lucie Pleváková

Související články