„Jako svobodná matka dnes dokážu vést obchod i vychovávat děti,“ říká Ouch z Kambodži
Publikováno: 13. 2. 2018 Doba čtení: 3 minutyOuch Chanthan (42) vítá před domem návštěvníky svého obchodu – je to útulné místo s růžovými zdmi, kde prodává léky a očkovací vakcíny určené pro dobytek místních farmářů. Za domkem v kambodžské provincii Kampong Chhnang má kus pozemku, na kterém chová dokonce svá vlastní prasata. „Je to dobrá práce, mám ji ráda,“ říká Ouch.
Otevření obchodu v srpnu 2017 bylo velkým milníkem v její kariéře. Před pěti lety Ouch Chanthan zemřel manžel a ona zůstala sama na výchovu dětí ve věku mezi 5 a 18 lety. Příjmy z chovu prasat a sběru rýže nestačily ani na pokrytí nákladů na školu pro děti. „Nevěděla jsem, co mám dělat. Manžel byl veterinář a jeho výplata byla pro rodinu hlavním příjmem. Když onemocněl, tak přišel o výplatu a navíc jsme museli dost peněz z prodeje rýže investovat do jeho léčby,“ vypráví Ouch. „Co manžel zemřel, nezůstalo nám nic – jen dluhy,“ dodává.
Ouch nakonec převzala práci svého manžela a pustila se do ní s velkým odhodláním. Začala poskytovat poradenství místním chovatelům a pomáhat jim s udržováním dobrého zdravotního stavu jejich zvířat – očkovala je, poskytovala konzultace týkající se biologické bezpečnosti, nebo jim vysvětlovala, jak správně zvířata krmit. Ze začátku to ale Ouch vůbec neměla lehké. Lidé z vesnice neměli o její služby zájem, protože nedůvěřovali v její znalosti a dovednosti. „Jak bys mohla zvládnout manželovu práci?“ pochybovali.
„Byla jsem frustrovaná,“ říká Ouch. „Sice jsem neabsolvovala kurz chovatelství a ošetřování zvířat, ale stála jsem po manželově boku po celou jeho kariéru a sledovala, co dělá. Byla jsem si jistá, že na tu práci stačím.“
Šla si za svým cílem
Ouch se proto nevzdala a následující léta věnovala veškerou energii tomu, aby mohla ve veterinární praxi po svém manželovi pokračovat. Zapojila se do projektu na podporu udržitelné zemědělské produkce, financovaného Evropskou unií. Tento projekt se zaměřuje na zlepšení živobytí více než 50 000 drobných chovatelů hospodářských zvířat v osmi kambodžských provinciích, včetně Ouchiny domácí provincie Kampong Chhnang. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je posílení veterinárního sektoru a podpora místních veterinářů a ošetřovatelů prostřednictvím odborných školení. Lidé se na seminářích učí, jak zdokonalovat své technické dovednosti - jako je třeba očkování zvířat, a uplatnit se na trhu - jak správně podnikat a například vypracovat kvalitní marketingový plán.
Ouch se zúčastnila obou seminářů. Pochvaluje si především kurz marketingové a obchodní propagace. „Začala jsem přemýšlet více strategicky. Snažila jsem zaměřit primárně na budování důvěry u mých zákazníků. Když viděli, že svou práci dělám dobře, poprosila jsem je, aby předali mé telefonní číslo také ostatním chovatelům dobytka, o kterých věděli, že by mohli využít mé služby.“ Zároveň je vděčná i za technické školení, kde mohla zlepšit své dovednosti jakožto veterinární ošetřovatelka. „Naučila jsem se diagnostikovat specifická onemocnění u zvířat. Vím přesně, jak provádět očkování, jak správně uchovávat vakcíny i jaké léky jsou vhodné pro konkrétní onemocnění,“ vysvětluje Ouch. Nyní dokonce sama poskytuje školení pro místní chovatele dobytka.
Když si Oach vyzkoušela nové znalosti v praxi, hned viděla konkrétní výsledky. „Za první tři měsíce jsem díky své veterinární praxi vydělala 500 dolarů. To je obrovský skok! Ještě vloni to bylo zhruba jen 25 dolarů měsíčně,“ říká Ouch s úsměvem.
Inspirace pro další ženy a svobodné matky
Na otázku, jak se jí daří, dnes Ouch odpovídá, že je velmi šťastná a plánuje jak pokračovat v podnikání společně se svými dětmi, aby po ní mohly rodinný podnik jednou převzít. „Chci, aby moje děti věděly, jak to všechno funguje. Aby se o sebe dokázaly postarat, až tu jednou nebudu. Nechtěla bych , aby to měly tak těžké, jako jsem to měla já,“ říká Ouch.
Ouch je pevně přesvědčena, že existuje mnoho rolí, které mohou ženy zastávat stejně dobře jako muži. A to nejen ve veterinární sféře. "Já jsem toho příkladem," říká a ukazuje na svůj obchod. „Čelila jsem mnoha problémům. Ale teď můžu vychovávat své děti, posílat je do školy a zároveň provozovat vlastní obchod. Jiné ženy mohou udělat totéž."