Dokument ČRo: Dluhy z pohledu dlužníka, věřitele i vymahače

Publikováno: 20. 3. 2020 Doba čtení: 1 minuta
Dokument ČRo: Dluhy z pohledu dlužníka, věřitele i vymahače
© Foto: Český rozhlas

Český rozhlas vydal další díl seriálu dokumentů "Rozděleni svobodu", tentokrát byly tématem dluhy. Pořad nahlíží na problematiku nejen z pohledu dlužníka, který čelí desítkám exekucí, ale i z pohledu věřitele, který se nemůže domoci vrácení půjčených peněz. Dokonce se dostane i na vyjádření profesionálního vymahače, který popisuje svou praxi. Součástí dokumentu ji i rozhovor s dluhovým analytikem Člověka v tísni Danielem Hůlem.

Dokument o exekucích a zadlužení

Renata je asi padesátiletá štíhlá blondýna. Má malou dceru a nemocnou matku. A taky má dluhy. Nejde o ženu finančně negramotnou ani o člověka, který by se lehkomyslně zadlužil u nebankovní společnosti.

Renatin příběh se začal psát v roce 2008, když přišla krize. Z podnikatelky ve stavebnictví, šéfky rozvíjející se firmy, se v krátké době stal člověk zavalený desítkami exekucí. Dluhy ji připravily o auto a dům, ale co je důležitější, vzaly jí i manžela a definitivně také pocit klidu a bezpečí.

Celý dokument Českého rozhlasu si poslechněte zde:

Rozhovor s Danielem Hůlem

„Legislativa je u nás vychýlena v neprospěch dlužníků,“ říká v diskuzi k dokumentu Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni. Zjednodušující představa, že dlužník je nevinnou obětí a věřitel padouchem, podle Hůleho neplatí, přesto ve srovnání se zahraničím vykazuje česká společnosti nadměrný počet exekucí a předlužených lidí. „Víceméně 20 % české populace je dotčeno exekucí.“

Celý rozhovor si poslechněte zde:

*Úvodní fotka: Český rozhlas

Autor: Český rozhlas a Člověk v tísni