Dopis Intigama Alijeva

Publikováno: 28. 4. 2016 Doba čtení: 4 minuty
Dopis Intigama Alijeva
© Foto: ČvT archiv

Ázerbájdžánský právník, obhájce lidských práv a čerstvě propuštěný politický vězen Intigam Alijev adresoval účastníkům letošního ročníku lidskoprávního filmového festivalu Jeden svět v Bruselu dopis. Intigam Alijev byl propuštěn z vězení na konci března, nicméně nesmí vycestovat za hranice Ázerbájdžánu. Jeho dopis proto přečetl během zahajovacího ceremoniálu jeho syn Nedžmin.

 

Drazí přátelé, zdravím vás.

Je mi líto, že nemohu být dnes s vámi. Jsem vděčný svým přátelům, kteří mi umožnili komunikovat s vámi prostřednictvím tohoto dopisu, který přečte můj syn Nedžmin. Mnoho z vás se s ním seznámilo až v době, když už jsem seděl ve vězení. Dnes už je okruh jeho přátel zřejmě větší než můj. Když jsem nedávno mluvil po telefonu se svým drahým přítelem Florianem Irmingerem, v položertu ho nazval “malým Intigamem“. Nicméně pokud to půjde takto dál, brzy budou mě nazývat “velkým Nedžminem”. V tu chvíli budu naprosto šťastný. Velice mě také těší, že děti nejen mých ázerbájdžánských přátel jdou ve šlépějích svých rodičů. Množství mladých lidí, kteří se angažují v hnutí za lidská práva roste. A to je velice povzbudivé. Naše děti jsou chytřejší, mají více energie a touhy žít ve svobodné společnosti.

Na druhou stranu mě ale znepokojuje, že se boj za lidská práva stal v mnoha zemích velice riskantní činností. Tito lidé čelí rozličným výzvám, obětují mnoho, jsou zavíráni do vězení a některým hrozí ještě daleko horší věci. Ázerbájdžán je jednou z takových zemí. Desítky lidí tam byly uvězněny jen kvůli svým názorům. Jsou to čestní lidé a jejich jedinou vinou je jejich přání žít ve svobodné a spravedlivé společnosti.   

Před třemi lety jsem zde, na festivalu Jeden svět v Bruselu, byl. Dalších ročníků jsem se ale již zúčastnit nemohl - z důvodů, které znáte. Byl jsem zatčen a odsouzen k sedmi letům a šesti měsícům ve vězení. Před třemi týdny, po dlouhé snaze mnoha čestných lidí v Ázerbájdžánu i v zahraničí, jsem byl po roce a osmi měsících podmínečně propuštěn. Podle rozhodnutí soudu nebudu smět cestovat za hranice po dobu následujících pěti let. Ale svými myšlenkami budu během tohoto festivalu s vámi.

Občanská společnost je likvidována politickými represemi, které v Ázerbájdžánu probíhají již dlouhou dobu a v posledních dvou až třech letech se ještě zintenzivnily. Ázerbájdžán je jednou ze zemí s nejvyšším počtem politických vězňů na světě. Desítky lidskoprávních aktivistů, představitelů nevládních organizací, novinářů a opozičních politiků nesmějí opustit Ázerbájdžán. Mnoho z nich bylo obviněno v soudních procesech proti občanské společnosti a mezinárodním organizacím, které začaly před dvěma lety. Bankovní účty mnoha organizací i jejich pracovníků byly zmrazeny a byly jim uloženy vysoké pokuty. Současná legislativa a sociopolitická situace v zemi znemožňuje práci nevládních organizací, zejména těch, které působí v oblasti podpory demokracie, lidských práv a boje proti korupci.

Mnoho mých kolegů bylo zatčeno a na základě smyšlených obvinění obžalováno. Ve společnosti se rozšířila atmosféra strachu. Mnoho občanských aktivistů muselo utéci do zahraničí. Řada mezinárodních organizací rovněž musela ukončit svou činnost v Ázerbájdžánu. A odehrály se i další dramatické události.

Po silném mezinárodním tlaku byli někteří z nás propuštěni. Myslíme si však, že by političtí vězni neměli být zneužíváni jako zboží v obchodu se Západem. Opravdové řešení tohoto problému je možné pouze v podmínkách systémové změny. Naše propuštění na svobodu nesmí vytvořit iluzi pozitivních změn v naší zemi a postoj k naší vládě nesmí být tímto obměkčen.

Předtím než mě uvěznili, snažil jsem se spolu se svými ázerbájdžánskými kolegy a mezinárodními partnery upozorňovat na porušování lidských práv a občanských svobod v různých částech světa – jak v geograficky blízkých zemích, jako jsou Rusko, Bělorusko nebo Turecko, tak ve vzdálených jako Kuba, Sýrie nebo Čína. Když jsem byl ve vězení, cítil jsem tu samou podporu, které se nám dostávalo z celého světa. Teprve tehdy člověk pochopí, jak důležitá tato podpora je.

Pro politického vězně je nejdůležitější, aby věděl, že není zapomenut. Dopisy, pohlednice a přání k narozeninám, které dostává, knihy a filmy, které o něm vznikají,  znamenají hrozně moc. Stejně tak happeningy a protestní akce na jeho podporu. Každá taková akce je pro člověka nespravedlivě odsouzeného svátkem. Jsem ohromně vděčen všem, kteří na nás mysleli a připomněli nám, jakou hodnotu má láska a solidarita.

Chci vyjádřit můj nejhlubší vděk Člověku v tísni a dalším organizacím za podporu, kterou poskytují občanské společnosti v naší zemi. 

Víc takových festivalů.

Čím víc takových festivalů, tím lepší svět bude.

Děkuji,

Intigam Alijev 

 

Přihlašte se a budete pravidelně dostávat Východoevropský žurnál:

 

 

Autor: Intigam Alijev

Související články