Držet disidenty v izolaci na ostrově je politicky neudržitelné
Publikováno: 12. 3. 2013 Doba čtení: 3 minuty
Dvacetkrát neúspěšně žádala o výjezdní doložku, ale nakonec se ale mohla projít ulicemi, které do té doby znala pouze z knih Milana Kundery: „Cítím se divně, ale ty ulice už vlastně znám,” říká kubánská blogerka Yoani Sanchézová. „Nejsem tu proto, že režim se nakonec rozhodl nechat nás disidenty cestovat, ale proto, že politicky už bylo neudržitelné držet nás v izolaci na ostrově”, dodává.
Česká republika je po Brazílii druhou zemí, kterou během svého osmdesátidenního turné na podporu lidských práv na Kubě navštívila.
Existují obavy, že kubánský režim její cestu zneužije, aby ukázal, že je benevolentní a že reformy úspěšně začaly. „Všechny změny na ostrově se nedějí z dobré vůle režimu, ale kvůli tlaku zespoda. Já teď sice cestuji, ale právo na to nemám. Kdo ví, zda se pak ještě někdy někam podívám. Během své cesty budu stále připomínat ty, kteří nemohou mluvit, protože jim režim cestovat zakazuje nebo jsou ve vězení.” řekla Sanchézová během kulturního večera Kuba bez konce, který se konal v Praze.
Její program byl nabitý schůzkami s novináři, debatami s veřejností a návštěvami různých institucí. „Zakládám na Kubě první nezávislé noviny. Zatím budeme muset pracovat v nelegalitě, ale chci být připravena na okamžik, kdy noviny budou moct vyjít,” říká Yoani Sanchézová, která v Praze navštívila hned několik redakcí. Zajímala se nejen o organizaci, ale i technické zázemí českých sdělovacích prostředků. Inspiraci čerpala například v České tiskové kanceláři, redakci Českého rozhlasu, ale i u bulvárního deníku Blesk. Sanchézovou zajímalo, jak se z něj staly nejčtenější noviny v Česku. „Vím, že úloha tisku bude během transformace důležitá a může rozhodnout to, jak se bude vyvíjet a to v dobrém i špatném smyslu.”
Člověk v tísni, který Yoani Sanchézovou do Česka pozval, připravil i několik veřejných vystoupení, během kterých se diskutovalo o situaci na Kubě. Yoani se například setkala se studenty žurnalistiky v Praze a vystoupila během slavnostního zahájení festivalu dokumentárních filmů a o lidských právech Jeden svět.
V rámci festivalu také debatovala s diváky po filmu Zakázané hlasy, ve kterém je Yoani Sanchézová jednou z aktérek. Bylo to vůbec poprvé, co Yoani mohla o filmu veřejně diskutovat.
Přátelského přijetí se Yoani dostalo i na Ministerstvu zahraničí, kde se setkala s ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem. “Česká Republika udržuje s Kubou diplomatické styky, zároveň doufá v brzkou změnu společenských poměrů v zemi směrem k demokratickému politickému uspořádání, vládě práva a fungující občanské společnosti,” uvádí stránky ministerstva. Vřelé přivítání ji připravili i členové českého PEN klubu, kteří ji během setkání ve své kanceláři přijali za svou členku.
Yoani opakovaně poděkovala organizaci Člověk v tísni a členům Klubu přátel za dlouhodobou podporu kubánské opozice a dodala: “Je velmi důležité, aby Česká republika pokračovala ve svém tlaku na kubánskou vládu, aby respektovala lidská práva. Projevy solidarity, spolupráce a podpory ze strany české vlády vůči opozici jsou teď velmi důležité. Zdá se, že pro mnohé dění na Kubě ztrácí na důležitosti, protože si myslí, že se Kuba mění. Udržet tlak je ale v této chvíli klíčové.”