“Dva roky jsme žili ve tmě.“ Lidem na východní Ukrajině pomáháme opravit okna, zpřístupňujeme vodu a opravujeme místa, kde mohou místní děti trávit čas

Publikováno: 3. 6. 2020 Doba čtení: 3 minuty
“Dva roky jsme žili ve tmě.“ Lidem na východní Ukrajině pomáháme opravit okna, zpřístupňujeme vodu a opravujeme místa, kde mohou místní děti trávit čas
© Foto: Alyona Budagovska

I po šesti letech konfliktu zůstává situace na východní Ukrajině stále nejistá. Boje ochromily ekonomiku i zemědělství v oblasti, která dříve byla produktivní. Lidé přišli o práci a dlouhotrvající konflikt má negativní dopady take na jejich zdraví a celý život.

Krize měla a stále má obrovské psychosociální dopady na miliony místních obyvatel. Lidé žijí v neustálém strachu z ostřelování a nášlapných min, mnoho z nich konflit odřízl od dalších členů jejich rodiny. Mají také velmi omezený přístup k základním službám a žijí v permanentním stresu, který způsobuje nezaměstnanost.

Abychom rodiny v oblastech zasažených konfliktem podpořili, spustili jsme projekt zaměřený na pomoc v mimořádných událostech, který lidem napomáhá zotavit se z dopadů konfliktu. Tento projekt podpořil více než 68 000 lidí a je financován z podpory britské vlády.

Snažíme se zmírnit dopady konfliktu na životy lidí

V rámci projektu jsme opravili a vsadili okna do domů v oblastech, které má pod kontrolou vláda i v těch, které pod kontrolou vlády nejsou. Díky tomu mohlo přibližně 400 rodin přečkat zimní měsíce alespoň v relativním teple, protože jim do konfliktem poničených domů tolik netáhlo. “Během bombardování jsme úplně přišli o dvě okna,” říká Ivan Stepanovyč, který žije spolu se svou ženou v několikapodlažním domě v Novoluhansku – vesnici, která leží u kontaktní linie. “Dva roky jsme žili ve tmě a díry, které po oknech zůstaly, jsme měli zaskládané,” vysvětluje Ivan a dodává: “Díky Bohu, že je tu organizace, která nám pomohla.” 

Kvůli bojům byly na mnoha místech v blízkosti kontaktní linie přerušeny dodávky vody. Aby lidé ve vesnicích na obou stranách frontové linie měli vodu k dospozici, pomohli jsme opravit vodovodní infrastrukturu. V některých vesnicích jako například v Novhorodském a Popasném, jsme také vyvrtali studny. Díky tomu získalo více než 50 000 lidí na obou stranách frontové linie přístup k vodě a navíc se zlepšili také hygienické podmínky nejen v domácnostech, ale také ve školách a předškolních centrech pro děti. 

Pomáháme opravit místa, kde mohou nejen děti trávit volný čas

Kromě zlepšení infrastruktury, jsme dali místním lidem možnost k sociálnímu vyžití i v těžkých časech, které zažívají. Pomohli jsme například opravit kulturní středisko Svitlodarsk, které bylo v roce 2015 částečně zničeno kvůli ostřelování. Dnes se v centru opět konají taneční kurzy pro místní děti.

“Bylo hrozně těžké zůstat ve městě, protože ostřelování bylo silné,” říká vedoucí kulturního centra Valerij. “Lidé dlouho přežívali v suterénech domů a město bylo prázdné. Rodiče vzali své děti a odjeli, ale někteří se vrací a děti teď mají možnost zase navštěvovat hodiny tance.”


Konflikt na východní Ukrajině v dubnu vstoupil do sedmého roku. Ačkoliv se o něm už tolik nemluví, stále pokračuje. Boje ovlivňují denně životy více než 5 milionům lidí, z toho 3,4 milionu z nich potřebuje humanitární pomoc. 

Autor: Alyona Budagovska, Člověk v tísni na Ukrajině

Související články