Egyptskou občanskou společnost paralyzuje nový zákon

Publikováno: 3. 7. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Egyptskou občanskou společnost paralyzuje nový zákon
© Foto: Sebastian Horndasch

Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí podepsal na konci května 2017 zákon, který zásadním způsobem oklešťuje možnosti působení domácích i zahraničních nevládních organizací na území Egypta. Stávajícím nevládním organizacím ukládá povinnost se znovu zaregistrovat, přičemž další působení musí nejprve schválit nově zřízená národní agentura, složená ze zástupců ministerstev, armády a tajných služeb. Nová pravidla se týkají skoro padesáti tisíc nevládních organizací, které v Egyptě v současnosti působí.

Zákon dále znemožňuje občanským a neziskovým organizacím přijímat jakoukoliv zahraniční pomoc - od finančních darů přes lidské zdroje až po partnerství - aniž by byla předem schválena národní agenturou. Podobné restrikce se týkají i domácích dárců. Žádná organizace nemůže provádět dotazníková šetření ani publikovat výsledky výzkumů, nejsou-li předem schváleny státem. Nevládní organizace v Egyptě mohou vykonávat jen takovou činnost, která je “v souladu se státním rozvojovým plánem, státními potřebami a prioritami.” Těm, kteří zákon poruší, hrozí v lepším případě pokuta ve výši až jeden milion egyptských liber (přibližně 1 300 000 českých korun), v horším 5 let za mřížemi. Reálná je i možnost odsouzení na doživotí, a to na základě čl. 78 platného pozměňovacího návrhu egyptského trestního zákona.

Zákon je součástí cíleného zásahu stávajícího režimu proti opozičním hlasům. Za poslední měsíc bylo v Egyptě zablokováno více než sto médií a webových stránek, mezi nimi například stránky široce čteného ekonomického deníku Al Boursa. Bezpečno není ani na sociálních sítích: jen od dubna 2017 zadržely egyptské bezpečnostní složky desítky lidí za to, že na sociálních sítích vyjádřili názory, které nekonvenovaly s těmi oficiálními.

Už druhý měsíc v zemi trvá výjimečný stav, vyhlášený po dubnových teroristických útocích na koptské kostely v Tantě a Alexandrii. K útokům se přihlásil Islámský stát. Egyptská vláda však proti-teroristická opatření zneužívá k plošným a v mnoha případech likvidačním restrikcím nezávislého občanského sektoru.

 

Pro více informací kontaktujte:

Zuzana Gruberová, mediální koordinátorka Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni, +420 770 101 144

Autor: ČvT

Související články