Fotbal pro rozvoj aneb jak v Kladně učíme hrát děti fotbal jinak

Publikováno: 26. 4. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Fotbal pro rozvoj aneb jak v Kladně učíme hrát děti fotbal jinak
© Foto: FB - Liga férového fotbalu

Že má fotbal jen 2 poločasy, jasně daná pravidla a o ničem se nediskutuje? V rámci pražské Ligy férového fotbalu, které je náš kladenský tým Křižovatka součástí, a kterou organizuje platforma Fotbal pro rozvoj, tohle neplatí. 

Prostřednictvím nejpopulárnějšího sportu na světě učíme děti mimo jiné i komunikaci, vzájemnému respektu a férovosti. Jsou to schopnosti a dovednosti, které jsou důležité i mimo fotbal, a proto je podstatné je u dětí rozvíjet. Během tréninků je třeba pilovat nejen fotbalovou techniku, ale také diskutovat o pravidlech hry, jejich dodržování a co udělat, aby se nám příště hrálo líp.

Jak vypadá takový trénink

Milan Sedlák, který u nás pracuje ve službě sociální a aktivizační služby pro rodiny s dětmi v Kladně, je hlavním trenérem našeho fotbalového týmu. Poprosili jsme ho, aby nám přiblížil atmosféru nedávno uskutečněného společného tréninku Křižovatky s týmem Dobrovolnického centra Kladno:

„Bylo nás nakonec opravdu hodně, myslím tak 25 až 30. Hřiště, kde jsme měli trénink, bylo totiž volně přístupné, a tak se k nám přidala spousta dětí, které tam chodí každý den. Byla zábava pracovat s tak velkou skupinou, se kterou jsme nepočítali. Na hřišti byly jak české, tak ukrajinské a romské děti a všechny měly velký zájem si s námi zahrát.

Po rozdělení do týmů jsme si dohodli pravidla hry. To je důležitá část každého zápasu = 1. poločas.

Dohodli jsme si např. jak se budou hráči střídat. Rozhodčí je nahrazen mediátorem, který nezasahuje do hry, ale pomáhá hráčům vést diskuzi při případném porušení domluvených pravidel, tak aby nalezli společné řešení.

Při hře, která je 2. poločasem zápasu, si tak sledují dodržování pravidel samy děti. Mediátor má ale poslední slovo při případných neshodách. Žádné velké hádky ale nebyly a děti si hru krásně řídily samy.

Po zápase následuje 3. poločas a tím je závěrečná diskuze. Tam si říkáme, kdo vyhrál, kolik padlo gólů a jestli se dodržovala pravidla.

Protože vést tuto diskuzi s 15 vs. 15 dětmi, které nejsou na diskuze zvyklé, moc nejde, řekli jsme si jen, že nevyhrál nikdo, protože zápas byl přátelský. Jeden statečný kluk však dokázal říct, proč se mu hrálo špatně. Na závěr jsme se domluvili, že se sejdeme znovu. To už budeme lépe připraveni na větší skupinu dětí a rozdělíme je do více týmů, aby se dala vést závěrečná debata, ze které bude možno reflektovat hru svého týmu či jak se hrálo s protivníkem."

Nyní ještě čeká tým Křižovatka několik zápasů v rámci Ligy, která vyvrcholí Dnem férového fotbalu v půlce června, kde je pro děti připraven celodenní program a kterého se mohou účastnit i rodiče. Na konci dne se také vyhlásí výsledky Ligy, která probíhá vždy od září do června.

Tak s námi držte Křižovatce palce a sportu zdar, fotbalu zvlášť!

Autor: Judith Mutombo

Související články