Hrnce nikdy neviděla, ale dluh zůstává
Publikováno: 30. 10. 2020 Doba čtení: 3 minutyŽijete v domácnosti se třemi dětmi a manželem, který vás dlouhodobě týrá. Opakovaně jste utrpěla mnohočetná zranění. Trvalé následky vás neminou. Jednoho dne se vám po mnoha letech konečně podaří vzít děti a z domácnosti ještě s přeraženou sanicí utéct. Policie vás sice vyslechne, ale v daný moment nijak nezachrání.
Co dál? Sociální pracovnice vás umístí do azylového domu. Úleva? Nekoná se. Právě tady se stanete obětí podvodu, když vás parta chlápků za přihlížení pracovníků azylového domu donutí podepsat papíry, které si nemůžete ani přečíst, protože po výpadech manžela pořád nevidíte na levé oko. Prý prezenční listina, ale není to tak úplně pravda. Uběhne 20 let a vás nečeká klidný důchod, ale strach z exekutora, protože tehdejší podpis způsobil dluh, který neustále roste. Fantazie? Ne, příběh paní Jitky.
Paní Jitka se na našeho dluhového poradce obrátila v prosinci 2019. Je potřetí vdaná. Předchozí dvě manželství se jí příliš nevyvedla, pokaždé narazila na násilníka. Radost má ale ze svých třech dospělých dětí. Všechny mají buď vysokou školu, nebo se věnují řemeslu. Sama brigádně pracuje a s úhradou běžných účtů jí pomáhají její děti. Její příběh začal v devadesátých letech, kdy byla týrána svým prvním manželem. Útěkem od něj ale trápení neskončilo.
Ocitla se na azylovém domě, kde vznikl její dluh, který ji pronásleduje dodnes. Podle svých slov se paní Jitka právě zde zúčastnila prezentace prodejců hrnců společnosti Zepter International. Stejně jako ostatním účastníkům jí byl k podpisu předložen dokument, který měl být jakousi prezenční listinou. Na podpis byl kladen nátlak, když jí bylo sděleno, že podepsání je podmínkou k jejímu pobytu na azylovém domě. Ve skutečnosti šlo o smlouvu na nákup sady hrnců za téměř 70 000 Kč. Hrnce dané společnosti nikdy nedostala a ani je neočekávala. „K čemu by jí taky byly? Bydlela na azylovém domě bez finančních prostředků a navíc bez kuchyně. Netušila, že podepsala kupní smlouvu, a to nejen díky taktice prodejců, ale také díky svému zdravotnímu stavu. Po insultaci svého manžela byla silně pohmožděná a navíc ve velmi špatném psychickém stavu,“ vypráví Jitčin příběh náš poradce.
Podepsala uznání dluhu a z exekuce už není cesty ven
Podle soudního spisu paní Jitka se společností komunikovala. Zásadním momentem se v jejím případě stala chvíle, kdy opět pod tlakem podepsala uznání dluhu, nebránila se. Navzdory situaci byla ochotna splácet částku po 200 – 300 Kč měsíčně, což by však nevedlo k zaplacení dluhu. Na víc ale neměla. Z počáteční částky ve smlouvě ve výši téměř 70 000 Kč se tak po letech stal dluh ve výši téměř 400 000 Kč, a to nejen díky nákladům řízení, ale i díky úroku ve výši 16% ročně. Exekuci již v současné době nejde nijak zastavit. „Jediným způsobem řešení tak pro paní Jitku zůstává oddlužení, na které se společně se svým současným manželem aktuálně chystá,“ nastiňuje poradce jedinou možnost dalšího postupu.
V určitém období jako by se pytel roztrhl s předváděcími akcemi, kde jste za velmi vysoké peníze mohli získat různé zboží i služby. Nejčastějšími návštěvníky byli senioři, ale i další mnohdy neinformovaní či jinak bezbranní lidé. Poukazovalo se na nekalé praktiky prodejců, rizika nákupu a účasti na akcích, ale také možné obrany proti těmto společnostem. Ačkoliv se o tomto fenoménu mluví dlouhodobě, stále jsou mezi námi lidé, pro které jedna dávná účast na podobné akci má trvalé finanční dopady. A cesta ven není možná. Společnost Zepter International má dnes sice ve smlouvách jiné podmínky než v devadesátých letech, problémem však zůstává, že dluhy z těchto starých neférových smluv stále aktivně vymáhá.