Hůle pro DVTV: Pokud stát nezačne okamžitě jednat, hrozí společenská krize, která tady desítky let nebyla

Publikováno: 3. 11. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Hůle pro DVTV: Pokud stát nezačne okamžitě jednat, hrozí společenská krize, která tady desítky let nebyla
© Foto: dvtv

Některým domácnostem se zálohy na energie zvýšily až šestinásobně. Doposud navíc není známo, kolik z 930 tisíc odběrných míst, jichž se zdražení týká, tvoří domácnosti, a kolik firmy. Podle Daniela Hůleho, který se dopadům zdražení energií na společnost věnoval v DVTV, je zcela nevyhnutelné, aby stát situaci sanoval a okamžitě začal jednat. Pokud to neudělá, hrozí dle Hůleho sociální krize takových rozměrů, která zde desítky let nebyla. 

Vláda musí okamžitě jednat

„Stát se musí připravit na to, že bude tuto situaci sanovat. Protože pokud to neudělá, tak se nám to šeredně vrátí. Domníváme se, že nám hrozí sociální krize, která tady desítky let nebyla. Například celý problém exekucí je proti tomu, co může nastat, ještě legrační. Vláda a budoucí vláda musí jednat. Každý den zpoždění je opravdu problém,“ upozornil Daniel Hůle v rozhovoru. V dlouhodobém horizontu vidí možnost vyřešit problém prostřednictvím příspěvku na bydlení.

„Dlouhodobě je příspěvek na bydlení přesně ta dávka, která má problém řešit. Ale je tam velký problém s normativními náklady na bydlení, které se vypočítávají jednou za rok a roční průměr zahrnují zpětně. Rostoucí náklady cen energií se tam tedy prakticky neprojeví. Musí tedy dojít ke změně metodiky výpočtu normativních nákladů, ideálně asi tak, aby se to vztahovalo k poslednímu kvartálu, což může udělat Ministerstvo práce a sociálních věcí, protože není striktně vázáno zákonem o státní a sociální podpoře,“ uvedl Hůle a vzápětí upozornil, že ale není možné čekat do února, kdy by dávka mohla začít takto fungovat.

Nesmíme lidi nechat čekat do února

„Je nemyslitelné, že bychom tady seniory a rodiny s dětmi nechali čekat do února, až budou moci dostat trochu vyšší příspěvek na bydlení. Proto je nezbytné volit kroky už teď, například formou mimořádné okamžité pomoci. MPSV může stejně jako před rokem modifikovat metodiku posudku posuzování domácností tak, aby na tu okamžitou pomoc dosáhla daleko širší skupina obyvatel,“ upozorňuje Hůle.

Lidé budou nuceni rozhodovat se, jaké závazky platit

„Nejprve se lidé musí sami rychle pokusit uzavřít smlouvy a nemít status dodavatele poslední instance. Druhý krok je na straně firem, ty to musí kapacitně zvládnou Třetí krok, který musí být paralelní a který je jedinou možnou cestou v této chvíli, je upravit metodiku výpočtu mimořádné okamžité pomoci a skrze úřady práce distribuovat těmto lidem, kterým skokově narostla cena energií, právě dávku mimořádné okamžité pomoci. Tedy do té doby, než se podaří zreformovat příspěvek na bydlení, který by mohl od února zvýšené náklady pokrývat tak, aby to lidé dokázali ustát. Středně příjmové domácnosti se už teď ale musejí připravit na to, že jim enormní nárůst cen energií bude vysávat úspory,“ uvedl Hůle v závěru dodal, že pokud si vláda nepospíší, statisíce domácností nebudou schopny platit své závazky a budou nuceny rozhodovat se, co zaplatí, a co ne.

Zpoždění spustí dominový efekt

„Když se na tom nezačne pracovat teď, lidé si budou brát úvěry na krytí nákladů. Spouštíme řetězovou událost, která nakonec zase skončí v exekucích. Ti lidé nebudou schopni své závazky hradit. Je to dominový efekt, takové množství lidí v kritické situaci jme tu neměli ani nepamatuji,“ uzavřel Hůle.

Podívejte se na celý rozhovor pro DVTV, kde Daniel Hůle popisuje i naší momentální spolupráci s vládou.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Člověk v tísni

Související články