Jak (de) motivovat k pracovním návykům?

Publikováno: 4. 8. 2014 Doba čtení: 1 minuta
Jak (de) motivovat k pracovním návykům?
© Foto:

Úřad práce České republiky vydal směrnici s účinností od ledna do prosince roku 2014 k pilotování nového nástroje, který má podporovat k aktivizaci uchazečů o zaměstnání dlouhodobě vedených v evidenci Úřadu práce. Jedná se o nástroj Aktivizační pracovní příležitost.  Co tento nástroj může nabídnout nezaměstnaným?

Nezaměstnaný, který je v evidenci úřadu práce déle než jeden rok, si může v tomto nástroji vydělat za čtyřicet hodin měsíčně maximální částku Kč 4.250,-, a to maximálně tři měsíce za sebou. Rizikem pro zájemce je pokles sociálních dávek v důsledku zvýšení příjmů ze závislé činnosti, kdy se příjem započítává ze 70 % po daňových odpočtech a odpočtu pojistného. Po skončení tříměsíčního období krátkodobého zaměstnání dochází pochopitelně k podstatnému poklesu příjmů.

Pro rodiny ale i jednotlivce, kteří bydlí v malých vesničkách na Žluticku, je dojíždění za prací do větších měst nebo jiné vesnice zásadní problém.  Vyplatí se jen těm, jejichž čistá mzda se pohybuje mnohem výše nad hranici minimální mzdy.

Nezaměstnaný, který odpracoval čtyřicet hodin za měsíc a pobírá sociální dávky, si ve výsledku polepší přibližně o Kč 700,-.  Některé rodiny, ale nabídka Kč 700,- za čtyřicet odpracovaných hodin nenadchne. Umí si spočítat, kolik je bude stát doprava do práce či případné hlídání dětí. Po odečtení těchto nákladů se jejich práce jeví spíše jako dobrovolnictví.  Opravdu hodinová sazba Kč 18,- na hodinu má motivovat lidi k zaměstnání?  Co asi tak cítí lidé, kteří obdrží takovou výplatu?

  

 

  

Autor: Veronika Kunstová, Terénní sociální pracovnice: Žluticko