Jak pomáháme lidem v Sýrii?
Publikováno: 10. 1. 2019 Doba čtení: 2 minutySedm a půl roku, tak dlouho již trvá jedna z největších humanitárních krizí současnosti - válka v Sýrii. Zhruba 500 000 lidí přišlo o život, další miliony lidí potřebují pomoc. Těm nejzranitelnějším pomáhá na severu země Člověk v tísni. V Sýrii působíme již od roku 2012 a daří se nám pomáhat 200 až 250 tisícům lidí každý měsíc.
Ozbrojeným konfliktem trpí zejména civilní obyvatelstvo. Mnozí opouštějí domovy, ocitají se bez střechy nad hlavou, možnosti obživy a přístupu k lékařské péči a vzdělání. Místní tým Člověka v tísni poskytuje lidem potravinové balíčky, chleba, poukázky na jídlo v místních obchodech i hotovost, aby si mohli koupit, co sami nejvíce potřebují. Kde to situace dovoluje, zprostředkováváme pracovní příležitosti. Lidé si tak mají šanci přivydělat a pomoci s veřejnými pracemi, jako je např. úklid ulic, odvoz odpadu, oprava silnic, vodovodního potrubí nebo elektrického vedení. Dále podporujeme farmáře, kteří si díky poukázkám mohou koupit osivo, hnojivo nebo zemědělské nářadí. V Aleppu a Idlibu také podporujeme vzdělávání dětí - opravujeme poničené třídy, dodáváme školní pomůcky nebo například školíme učitele, jak řešit psychická traumata žáků.
Člověk v tísni pomáhá na severu Sýrie od roku 2012. Náš tým aktuálně tvoří přes 400 lidí, 385 místních zaměstnanců a zaměstnankyň a 24 zahraničních pracovníků. Během naší práce se nám bohužel nevyhnuly ani tragické události, v Sýrii jsme přišli o 6 kolegů. O posledního kolegu, který pro nás pracoval přes pět let, jsme přišli vloni v listopadu. I přes tyto tragické události se nám daří i nadále pomáhat milionům lidí.
Podívejte se na krátký film o Simě, holčičce, která navštěvuje jednu ze škol podporovaných Člověkem v tísni v syrské provincii Idlib:
Podle odhadů z počátku roku potřebuje v Sýrii humanitární pomoc 13,1 milionů lidí. „Po letech války v Sýrii, kdy jsou lidé často odkázáni na humanitární pomoc, se snažíme v oblastech, kde nám to situace dovoluje, volit efektivní způsob podpory, který pomáhá k udržení místní ekonomiky a dává lidem práci. Velkou část naší podpory v Sýrii tvoří finanční pomoc, která stimuluje místní trh a pomáhá zachovat lokální produkci. Dále podporujeme praktické vzdělávání, základní školní docházku a dáváme lidem práci,“ říká Tomáš Kocian, koordinátor pomoci Člověka v tísni na Blízkém východě.
Pomoc v Sýrii poskytujeme díky podpoře české veřejnosti, která přispěla do sbírky SOS Sýrie a Irák nebo prostřednictvím Skutečného dárku či Klubu přátel Člověka v tísni. Institucionální pomoc nám poskytuje EU prostřednictvím Generálního ředitelství humanitární pomoci a civilní ochrany Evropské komise (ECHO) a Evropského nástroje sousedství (ENI), dále pak britské Oddělení pro mezinárodní rozvoj (DFID), Agentura Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj (USAID), UNICEF, Švýcarská agentura pro rozvoj a spolupráci (SDC), německá vláda prostřednictvím partnerské organizace Welthungerhilfe z platformy Alliance2015 a Ministerstvo zahraničních věcí ČR.
Člověk v tísni děkuje všem dárcům za jejich podporu.