Jak pomáháme lidem v Sýrii?

Publikováno: 10. 1. 2019 Doba čtení: 2 minuty
Jak pomáháme lidem v Sýrii?
© Archiv Člověka v tísni

Sedm a půl roku, tak dlouho již trvá jedna z největších humanitárních krizí současnosti - válka v Sýrii. Zhruba 500 000 lidí přišlo o život, další miliony lidí potřebují pomoc. Těm nejzranitelnějším pomáhá na severu země Člověk v tísni. V Sýrii působíme již od roku 2012 a daří se nám pomáhat 200 až 250 tisícům lidí každý měsíc.


Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Ozbrojeným konfliktem trpí zejména civilní obyvatelstvo. Mnozí opouštějí domovy, ocitají se bez střechy nad hlavou, možnosti obživy a přístupu k lékařské péči a vzdělání. Místní tým Člověka v tísni poskytuje lidem potravinové balíčky, chleba, poukázky na jídlo v místních obchodech i hotovost, aby si mohli koupit, co sami nejvíce potřebují. Kde to situace dovoluje, zprostředkováváme pracovní příležitosti. Lidé si tak mají šanci přivydělat a pomoci s veřejnými pracemi, jako je např. úklid ulic, odvoz odpadu, oprava silnic, vodovodního potrubí nebo elektrického vedení. Dále podporujeme farmáře, kteří si díky poukázkám mohou koupit osivo, hnojivo nebo zemědělské nářadí. V Aleppu a Idlibu také podporujeme vzdělávání dětí - opravujeme poničené třídy, dodáváme školní pomůcky nebo například školíme učitele, jak řešit psychická traumata žáků.


Člověk v tísni pomáhá na severu Sýrie od roku 2012. Náš tým aktuálně tvoří přes 400 lidí, 385 místních zaměstnanců a zaměstnankyň a 24 zahraničních pracovníků. Během naší práce se nám bohužel nevyhnuly ani tragické události, v Sýrii jsme přišli o 6 kolegů. O posledního kolegu, který pro nás pracoval přes pět let, jsme přišli vloni v listopadu. I přes tyto tragické události se nám daří i nadále pomáhat milionům lidí. 

Podívejte se na krátký film o Simě, holčičce, která navštěvuje jednu ze škol podporovaných Člověkem v tísni v syrské provincii Idlib:

Podle odhadů z počátku roku potřebuje v Sýrii humanitární pomoc 13,1 milionů lidí. „Po letech války v Sýrii, kdy jsou lidé často odkázáni na humanitární pomoc, se snažíme v oblastech, kde nám to situace dovoluje, volit efektivní způsob podpory, který pomáhá k udržení místní ekonomiky a dává lidem práci. Velkou část naší podpory v Sýrii tvoří finanční pomoc, která stimuluje místní trh a pomáhá zachovat lokální produkci. Dále podporujeme praktické vzdělávání, základní školní docházku a dáváme lidem práci,“ říká Tomáš Kocian, koordinátor pomoci Člověka v tísni na Blízkém východě.

Pomoc v Sýrii poskytujeme díky podpoře české veřejnosti, která přispěla do sbírky SOS Sýrie a Irák nebo prostřednictvím Skutečného dárku či Klubu přátel Člověka v tísni. Institucionální pomoc nám poskytuje EU prostřednictvím Generálního ředitelství humanitární pomoci a civilní ochrany Evropské komise (ECHO) a Evropského nástroje sousedství (ENI), dále pak britské Oddělení pro mezinárodní rozvoj (DFID), Agentura Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj (USAID), UNICEF, Švýcarská agentura pro rozvoj a spolupráci (SDC), německá vláda prostřednictvím partnerské organizace Welthungerhilfe z platformy Alliance2015 a Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Člověk v tísni děkuje všem dárcům za jejich podporu. 

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Člověk v tísni