Jak rozpoznat a léčit podvýživu? To se učí zdravotníci a dobrovolníci v Zambii
Publikováno: 12. 2. 2021 Doba čtení: 4 minutyV západní provincii Zambie se věnujeme léčbě podvýživy u malých dětí a zaměřili jsme se na to, aby místní zdravotníci uměli podvýživu u dětí co nejlépe rozpoznat a následně ji léčit. Zapojili jsme také rodiče, protože je potřeba, aby o podvýživě měli co nejvíce informací a poskytli dětem lékařskou péči včas.
Na toto téma organizujeme školení zaměřená na ambulantní terapeutické programy. Jejich cílem je naučit lidi, aby dokázali vážné případy akutní podvýživy léčit i v domácích podmínkách. Domácí léčba totiž nevyžaduje kapacity zdravotnického personálu a zdravotnická zařízení tak získají větší prostor na léčbu vážnějších případů dětské podvýživy. Celkově se také zvýší šance na poskytnutí včasné zdravotní péče pro více lidí.
Těchto školení se účastnilo celkem 136 zdravotnických zařízení a 193 zdravotníků. Konala se ve všech šesti okresech Západní provincie a na konci třídenního školení účastníci uměli léčit podvýživu v domácím prostředí (v případě, že se u dětí neobjeví žádné další komplikace, které by vyžadovaly hospitalizaci).
Školení měla tři hlavní cíle: naučit zdravotníky rozpoznat podvýživu u dětí, jak je léčit doma a jak děti se zdravotními komplikacemi dopravit na místo, kde mohou být hospitalizovány a léčeny.
Okres Kalabo nadále poskytuje pomoc dětem
Od roku 2017 spolupracuje Člověk v tísni s Okresním zdravotním úřadem v okrese Kalabo, kde vznikla naše první zambijská mise a také první projekt zaměřený na pomoc venkovu a na prevenci podvýživy. Na projektu se podílel nejen tento úřad, ale také řada zdravotníků a dobrovolníků ze zdravotnictví. Když se úředníci z Kalabo dozvěděli o novém projektu, který se snaží řešit problém podvýživy, chtěli školení i pro tři tamní zdravotnická zařízení. Ta sice původně nebyla zahrnuta do projektu kvůli rozpočtu, ale díky úřadu jsme je nakonec mohli uskutečnit. Zdravotníci, kteří se jich zúčastnili pak předali potřebné informace dobrovolníkům a tím přibylo lidí, kteří mohli zjišťovat případy podvýživy u spousty dalších dětí.
Tyto ambulantní terapeutické programy jsou nesmírně důležité, protože v Západní provincii Zambie je obtížná dostupnost kvůli terénu a velké vzdálenosti mezi komunitami. Komunitní dobrovolníci ale zjišťují a včas odhalují podvýživu. Když se na případy dříve přijde a nemají další komplikace, můžou se léčit doma. Kromě kapacit v nemocnicích se tím také šetří náklady pečovatelů na cestování a ubytování ve zdravotnických zařízeních.
Buleya nyní odhaluje více případů podvýživy
Jedno takové středisko, Buleya, poskytuje služby 720 rodinám a zhruba 820 dětem mladším pěti let. V této oblasti mají mnohdy děti maminky v mladém věku a některé děti také vychovávají babičky. Většinou se živí zemědělstvím a mají omezené nejen zdroje, ale také znalosti, jak dětem zajistit výživově hodnotnou a vyváženou stravu. V poslední čtvrtině roku 2020 hlásilo zdravotnické středisko Buleya celkem 27 případů dětí trpících vážnou podvýživou, mnohem více než jiná zdravotnická zařízení v okrese Kalabo, která Člověk v tísni podvýživu sleduje. Dříve v tomto okrese nebyla žádná školení na toto téma a ambulantní terapii poskytovala pouze dvě zdravotnická zařízení, což rozpoznávání podvýživy u dětí příliš nepomáhalo.
Školení se zúčastnila také dobrovolnice Gladys Akalala, která v tomto zařízení pracuje. Říká, že ona i její kolegové teď vědí, jak rozpoznat a léčit podvyživené děti. O úspěchu svědčí, že dokáží včas rozpoznat spoustu případů a jejich přístup funguje. Dřív by se těmto dětem pozornosti a léčby nedostalo.
„Díky školením dokáže naše zařízení lépe pomáhat komunitě, protože teď už poznáme, které děti trpí podvýživou a poskytneme jim terapeutickou stravu určenou k přímé spotřebě [tu zajišťuje projekt]. Zdravotnické středisko Buleya v současné době zapojuje komunitu do nového programu a zefektivňuje systém zjišťování podvýživy u velkého počtu dětí. Rozpoznání podvýživy se tak stává běžnou součástí obecných služeb poskytovaných zdravotníky.”
Do programu se ochotně zapojili také rodiče. „Rodiče k nám nyní děti přivádějí sami včas, protože vidí, jak to třeba pomohlo jejich známým nebo sousedům,“ říká Akalala. „Bylo by dobré, aby všechna zdravotnická zařízení poskytovala ambulantní programyjako středisko Buleya. Většina nemocí v komunitách by se vyléčila, když by se začala řešit podvýživa.”
Tento projekt je financován díky UNICEF, Evropské unii a UK aid a pod vedením zambijského Ministerstva zdravotnictví.
S podvýživou bojujeme i díky Klubu přátel Člověka v tísni. Přidejte se k nám!