„Jak se doopravdy máte?” Pomáháme lidem na východní Ukrajině zvládnout dopady konfliktu na jejich psychické zdraví
Publikováno: 25. 1. 2021 Doba čtení: 4 minutyPandemie COVID-19 obrátila svět vzhůru nohama a zasáhla do života snad všem lidem na světě. Její dopady jsou ale obzvlášť tvrdé na východní Ukrajině, protože zhoršila už tak velké problémy, kterým čelí lidé žijící v blízkosti bojové linie. Na území, kde mají domov, probíhá už sedm let vleklý konflikt. Jejich každodenní realita se odehrává uprostřed bojů a za zvuků střel.
Nefungují tu základní služby, konflikt rozdělil rodiny, lidé ztratili své blízké. Organizace jako je Člověk v tísni se obávají o psychický stav zdejších lidí a snaží se jim dlouhodobě pomáhat a poskytovat psychosociální podporu. Právě proto jsme také iniciovali otevřený dialog mezi lidmi žijícími v této oblasti a známými ukrajinskými osobnostmi.
Iniciativa „Jak se doopravdy máte?“ umožnila lidem žijícím v osadách v Donbasu mluvit o svém psychickém stavu a měli také možnost podělit se o své zkušenosti s psychology Člověka v tísni a se známými osobnostmi. Tyto rozhovory probíhaly pomocí odkazu na počítači ve stáncích, které byly umístěny na hlavních náměstích tří měst v oblastech Doněcku a Luhansku.
Více než 50 lidí promluvilo o svém strachu, o problémech, se kterými se kvůli pandemii potýkají i o složité situaci v oblasti, v níž žijí a o tom, co jim v této těžké době pomáhá.
„Možnosti popovídat si s lidmi o takových věcech využili muži a ženy z nejrůznějších prostředí. Byli mezi nimi televizní moderátoři a zpěváci z Kyjeva, podnikatelé, důchodci, žáci i dobrovolníci z Donbasu. Rozhovory byly velice otevřené a upřímné a zaznělo během nich mnoho osobních dotazů a zkušeností. Za poslední rok se izolovaní lidé na východě Ukrajiny stali ještě izolovanější. Ti, kteří byli osamělí jsou nyní ještě osamělejší. V současné době je zavřeno pět ze sedmi kontrolních stanovišť a lidé už téměř rok neviděli své příbuzné,” popisuje Olena Kravtsova, psycholožka z Člověka v tísni, která se také účastnila těchto rozhovorů.
K Oleně a dalším psychologům z Člověka v tísni, kteří lidem na východní Ukrajině dlouhodobě poskytují pomoc, se přidaly ukrajinské celebrity jako třeba zpěvačka, písničkářka a herečka Jamala. „I když to zní smutně, nikdy jsem necítila takovou soudržnost celého světa. Všechny nás spojuje vědomí, že s tím nemůžeme nic dělat. Mě taky hrozně štvou omezení týkající se mé svobody. Navíc moje budoucnost je vzhledem k mé profesi velmi nejistá. Přesto věřím, že tohle všechno pomine a bude zase líp. Těmito slovy začínám každý svůj den. Soustředím se na mateřství, které mě pohlcuje, ale nořím se také do své práce, jak jen to jde a také si vždy najdu chvíli sníst něco dobrého. Nejdůležitější je pro mě ale pomáhat ostatním, protože tím pomáhám i sobě,” říká Jamala o probíhající pandemii.
Rozhovorů se účastnil také ukrajinský zpěvák a hudebník Alexander Fozzy Sidorenko. „To, že jsme zvládli tento rok, nám pomohlo získat schopnosti, které se nám můžou hodit v příštím roce. Na jednu stranu se z nás za ten poslední rok stala poněkud nervóznější verze nás samých, ale na druhé straně můžeme nové zkušenosti využít a vytěžit z nich něco do budoucna. Když nepojmete krizi jako příležitost, využije ji někdo jiný a vy prohrajete,“ říká Alexander.
Psychologové Člověka v tísni pomocí tohoto projektu zjistili, jaké jsou ty nejpalčivější problémy lidí, kteří se do projektu zapojili i těch, kteří zavolali na tísňovou linku pomoci Člověka v tísni. Lidé se obávají nákazy COVID-19, mají strach o zdraví svých blízkých, jsou podráždění a skleslí kvůli karanténním opatřením. Trápí je také, že nemohou navštívit své příbuzné v jiných částech Ukrajiny nebo v oblastech, které nejsou pod kontrolou vlády. Potýkají se s problémy, které se pojí s distanční výukou nebo prací z domova, jsou ve stresu a nevědí, jak pomoci svým blízkým, kterým někdo zemřel.
Šíříme informace také pomocí videí
V rámci tohoto našeho projektu známé ukrajinské osobnosti také natáčejí videa, ve kterých lidem přibližují, co jim pomáhá vyrovnat se s životem v pandemii. Také lidi podporují v tom, aby zavolali na linku psychosociální pomoci v případě, že se cítí špatně a pod stresem.
Abychom na východě Ukrajiny pomohli zabránit šíření nákazy COVID-19, připravili jsme sérii animovaných videí. V nich se lidé mimo jiné dozvědí, co dělat v případě, že přijdou do styku s někým, kdo má COVID-19. Tři krátká animovaná videa cílí především na starší obyvatele. Odvysílala je místní televizní stanice v Donbasu a objevila se také v meziměstských vlacích, které propojují různé oblasti Ukrajiny. Nechyběla ani na sociálních sítích.
Projekt „Jak vám doopravdy je?" vytvořil Člověk v tísni s finanční podporou Agentury USAID pro poskytování humanitární pomoci. Informačním partnerem projektu je UA: Suspilne. Více informací naleznete na webových stránkách projektu www.yakspravy.org