„Jak se doopravdy máte?” Pomáháme lidem na východní Ukrajině zvládnout dopady konfliktu na jejich psychické zdraví

„Jak se doopravdy máte?” Pomáháme lidem na východní Ukrajině zvládnout dopady konfliktu na jejich psychické zdraví

25. 1. 2021

Pandemie COVID-19 obrátila svět vzhůru nohama a zasáhla do života snad všem lidem na světě. Její dopady jsou ale obzvlášť tvrdé na východní Ukrajině, protože  zhoršila už tak velké problémy, kterým čelí lidé žijící v blízkosti bojové linie. Na území, kde mají domov, probíhá už sedm let vleklý konflikt. Jejich každodenní realita se odehrává uprostřed bojů a za zvuků střel. 

Nefungují tu základní služby, konflikt rozdělil rodiny, lidé ztratili své blízké. Organizace jako je Člověk v tísni se obávají o psychický stav zdejších lidí a snaží se jim dlouhodobě pomáhat a poskytovat psychosociální podporu. Právě proto jsme také iniciovali otevřený dialog mezi lidmi žijícími v této oblasti a známými ukrajinskými osobnostmi.

Iniciativa „Jak se doopravdy máte?“ umožnila lidem žijícím v osadách v Donbasu mluvit o svém psychickém stavu a měli také možnost podělit se o své zkušenosti s psychology Člověka v tísni a se známými osobnostmi. Tyto rozhovory probíhaly pomocí odkazu na počítači ve stáncích, které byly umístěny na hlavních náměstích tří měst v oblastech Doněcku a Luhansku.

Více než 50 lidí promluvilo o svém strachu, o problémech, se kterými se kvůli pandemii potýkají i o složité situaci v oblasti, v níž žijí a o tom, co jim v této těžké době pomáhá.

„Možnosti popovídat si s lidmi o takových věcech využili muži a ženy z nejrůznějších prostředí. Byli mezi nimi televizní moderátoři a zpěváci z Kyjeva, podnikatelé, důchodci, žáci i dobrovolníci z Donbasu. Rozhovory byly velice otevřené a upřímné a zaznělo během nich mnoho osobních dotazů a zkušeností. Za poslední rok se izolovaní lidé na východě Ukrajiny stali ještě izolovanější. Ti, kteří byli osamělí jsou nyní ještě osamělejší. V současné době je zavřeno pět ze sedmi kontrolních stanovišť a lidé už téměř rok neviděli své příbuzné,” popisuje Olena Kravtsova, psycholožka z Člověka v tísni, která se také účastnila těchto rozhovorů.

K Oleně a dalším psychologům z Člověka v tísni, kteří lidem na východní Ukrajině dlouhodobě poskytují pomoc, se přidaly ukrajinské celebrity jako třeba zpěvačka, písničkářka a herečka Jamala. „I když to zní smutně, nikdy jsem necítila takovou soudržnost celého světa. Všechny nás spojuje vědomí, že s tím nemůžeme nic dělat. Mě taky hrozně štvou omezení týkající se mé svobody. Navíc moje budoucnost je vzhledem k mé profesi velmi nejistá. Přesto věřím, že tohle všechno pomine a bude zase líp. Těmito slovy začínám každý svůj den. Soustředím se na mateřství, které mě pohlcuje, ale nořím se také do své práce, jak jen to jde a také si vždy najdu chvíli sníst něco dobrého. Nejdůležitější je pro mě ale pomáhat ostatním, protože tím pomáhám i sobě,” říká Jamala o probíhající pandemii. 

Rozhovorů se účastnil také ukrajinský zpěvák a hudebník Alexander Fozzy Sidorenko. „To, že jsme zvládli tento rok, nám pomohlo získat schopnosti, které se nám můžou hodit v příštím roce. Na jednu stranu se z nás za ten poslední rok stala poněkud nervóznější verze nás samých, ale na druhé straně můžeme nové zkušenosti využít a vytěžit z nich něco do budoucna. Když nepojmete krizi jako příležitost, využije ji někdo jiný a vy prohrajete,“ říká Alexander.

Psychologové Člověka v tísni pomocí tohoto projektu zjistili, jaké jsou ty nejpalčivější problémy lidí, kteří se do projektu zapojili i těch, kteří zavolali na tísňovou linku pomoci Člověka v tísni. Lidé se obávají nákazy COVID-19, mají strach o zdraví svých blízkých, jsou podráždění a skleslí kvůli karanténním opatřením. Trápí je také, že nemohou navštívit své příbuzné v jiných částech Ukrajiny nebo v oblastech, které nejsou pod kontrolou vlády. Potýkají se s problémy, které se pojí s distanční výukou nebo prací z domova, jsou ve stresu a nevědí, jak pomoci svým blízkým, kterým někdo zemřel. 

Šíříme informace také pomocí videí

V rámci tohoto našeho projektu známé ukrajinské osobnosti také natáčejí videa, ve kterých lidem přibližují, co jim pomáhá vyrovnat se s životem v pandemii. Také lidi podporují v tom, aby zavolali na linku psychosociální pomoci v případě, že se cítí špatně a pod stresem.

Abychom na východě Ukrajiny pomohli zabránit šíření nákazy COVID-19, připravili jsme sérii animovaných videí. V nich se lidé mimo jiné dozvědí, co dělat v případě, že přijdou do styku s někým, kdo má COVID-19. Tři krátká animovaná videa cílí především na starší obyvatele. Odvysílala je místní televizní stanice v Donbasu a objevila se také v meziměstských vlacích, které propojují různé oblasti Ukrajiny. Nechyběla ani na sociálních sítích.


Projekt „Jak vám doopravdy je?" vytvořil Člověk v tísni s finanční podporou Agentury USAID pro poskytování humanitární pomoci. Informačním partnerem projektu je UA: Suspilne. Více informací naleznete na webových stránkách projektu www.yakspravy.org  


Autor: Alyona Budahovska