Jak vozíček a naslouchátko změnily Hamedovi život: Třináctiletý chlapec poprvé v životě slyší hlas své mámy

Publikováno: 16. 11. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Jak vozíček a naslouchátko změnily Hamedovi život: Třináctiletý chlapec poprvé v životě slyší hlas své mámy
© Foto: PIN

Hamedův smích je nakažlivý a jeho úsměv září po celém pokoji. Z chlapce vyzařuje laskavost a jak říká Hamedova máma Karma, její syn je velmi citlivý. „Jeho srdečnost a empatie je neuvěřitelná. Když mě viděl plakat, tak měl hned v očích slzy a plakal také. A kdyby teď měl v ruce třeba sušenku, tak mi nejdříve nabídne, než jí sám sní,” popisuje Karma.

„Hamed je to nejcennější, co v životě mám. Mám dojem, že i mým pocitům rozumí více, než já sama,” popisuje Karma a z jejího obličeje se dá snadno vyčíst, jak silná, ale zároveň vyčerpaná, tato čtyřicetiletá žena je. Jen těžko se dá představit, jak se dokázala tak dlouho sama starat o svého syna, který žije s postižením a potřebuje speciální péči.

Teď, ve svých třinácti letech, ale Hamed konečně pořádně slyší. Dostal od nás nové naslouchátko a svůj první vozíček, díky kterému se může sám pohybovat.

„Tenhle vozík a naslouchátko jsou pro nás teď úplně nejdůležitější,” říká Karma, jejíž manžel zemřel před osmi lety. O život ho připravila válka. „Když jsem Hameda dříve brávala k lékaři na cvičení, musela jsem ho nosit na zádech. Žádný vozík jsme neměli.”

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

„Zastávám roli matky i otce.”

V této situaci je pro Karmu velmi těžké udržet si práci. Nemá jinou možnost, jak se o Hameda postarat a sotva vyjde každý měsíc s penězi. Kupovat jakékoliv zdravotní pomůcky pro syna proto nikdy nepřipadalo v úvahu. Aby získala alespoň nějakou finanční nezávislost, přihlásila se do tříměsíčního kurzu šití v jednom z našich odborných vzdělávacích středisek, které v Sýrii provozujeme. Jak sama říká, tenhle krok jí změnil život k lepšímu. 

Jak funguje systém pro lidi, kteří potřebují speciální podporu
V Sýrii i v dalších zemích, kde pomáháme, klademe maximální důraz na bezpečnost a důstojnost lidí, kterým poskytujeme humanitární pomoc. Všichni naši zaměstnanci jsou vyškoleni, aby dokázali v terénu posuzovat případy lidí, kteří potřebují zvláštní podporu, ochranu, nebo dodatečnou pomoc, kterou naše stávající projekty třeba nepokrývají.
Může se jednat například o oběti genderově podmíněného násilí, nebo o lidi s akutními zdravotními potřebami jako je třináctiletý Hamed.
Abychom zajistili, že se k těmto lidem tato specifická pomoc dostane, máme systém, skrze který mohou naši zaměstnanci odkázat na konkrétní tým v rámci naší organizace. Snažíme se ale lidi, kteří potřebují speciální podporu také propojovat s jinými organizacemi v případě, že je například jejich pomoc pro konkrétního člověka vhodnější.

Během toho, co se Karma účastnila kurzu v našem středisku jsme zjistili, že potřebuje pomoc nad rámec odborného vzdělávání.

Díky našemu specializovanému týmu a projektu financovaného Evropskou unií jsme mohli Hamedovi pořídit sluchátko a vozíček. Ulehčili jsme tak život nejen chlapci, ale celé jeho rodině. Hamedovi mladší bratři jsou nadšení, že můžou svému bratrovi pomáhat s výslovností a s porozuměním nových zvuků.

„Velmi ho rozčiluje, když o něm lidé říkají, že je mrzák," říká Karma. "Jeho mozek je v pořádku, ale ostatní děti ho provokují. Nejdůležitější pro něj je, aby se k němu lidé chovali normálně. Jako ke každému jinému dítěti."

Teď se Karma může mnohem více soustředit na to, aby uživila svou rodinu a uplatnit všechno, co se na kurzu naučila.

„Chci být schopná uživit svou rodinu sama. Mít vlastní prací, díky které budu nezávislá a nebudu nikoho potřebovat," říká Karma. „Mým jediným přáním je, abych se mohla postarat o své děti a všechno, co potřebují. Aby žily život jako ostatní děti."

Zvláštní poděkování patří Evropské unii za štědré finanční prostředky, které poskytuje na provoz centra odborného vzdělávání pro stovky matek, jako je Karma.

Autor: Megan Giovannetti

Související články