Jaký bude rok 2024? „Bohužel čekáme víc humanitární práce,“ říká Petr Štefan v rozhovoru pro ČT24

Publikováno: 2. 1. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Jaký bude rok 2024? „Bohužel čekáme víc humanitární práce,“ říká Petr Štefan v rozhovoru pro ČT24
© Foto: Člověk v tísni

„Strašně bych si přál, ať lidem v zemích jako Ukrajina, Sýrie nebo Afghánistán bylo lépe. Přeju jim, aby konflikty a války v jejich zemích skončily a oni mohli žít jako dříve, aby učitelé mohli dál učit, zdravotníci dál léčit, aby zkrátka život vypadal jako předtím,“ říká v novoročním rozhovoru pro ČT24 Petr Štefan, náš mediální koordinátor pro Ukrajinu, Blízký východ a Afghánistán.

Válka na Ukrajině nekončí

Na otázku, zda se v novém roce rýsuje pro Člověka v tísni víc práce než v roce 2023, odpovídá Petr Štefan takto: „Bohužel ano, vidíme to na všech číslech. Ruská invaze a válka na Ukrajině nekončí, jenom tam budeme mít opravdu spoustu práce. A už jí hodně za sebou máme. Od začátku invaze jsme byli schopni pomoci 1,5 milionů lidí, a jestli to tak půjde dál, to číslo bude v příštím roce daleko daleko vyšší.

„Spousta lidí musela utéct, žije na frontě, a my tam dennodenně pomáháme,“ pokračuje. „Snažíme se poskytovat takovou pomoc, jakou lidé právě potřebují – na frontě vodu, hygienické balíčky, deky, dál ve vnitrozemí je to spíš finanční pomoc, aby si lidé mohli nakoupit, co opravdu potřebují, dále opravujeme domy. Každý čtvrtý Ukrajinec je dnes ohrožený psychickými následky války, proto na místě poskytujeme psychosociální pomoc.“

Krize se přelévají – kdo dnes v médiích mluví o Afghánistánu?

Pokud jde o odpověď na otázku, zda je krizí dnes větší počet než dříve, Petr Štefan vysvětluje: „Ano, situace se horší a krize se obnovují. Nejhorší je, že pozornost médií a společnosti celkově těká od krize ke krizi. Kdo dnes mluví o Afghánistánu? Tam přitom skoro každý člověk potřebujeme nějaký typ humanitární pomoci. Kdo dnes mluví o Sýrii? V severozápadní Sýrii dnes žije 4,5 milionu lidí a z toho 4 miliony lidí potřebují humanitární pomoc.“

Ukrajina ještě naštěstí pořád v médiích je a já doufám, že i nadále bude, protože je to strašně důležitá věc, na kterou bychom tady v Česku měli mít pořád upřenou pozornost,“ dodává Petr Štefan.

Prostě jdeme a pomáháme

„Usilujeme o to, aby lidé nebyli na naší pomoci závislí, snažíme se o to, aby si dokázali pomoci sami. Ať už je limituje válka, chudoba nebo klimatická změna, děláme všechno proto, aby sami mohli měnit své životy k lepšímu,“ upřesňuje Petr Štefan.

„Také neřešíme, jestli se o regionu mluví, nebo nemluví – my prostě jdeme a pomáháme. Pro nás je cílem každý jeden člověk, který potřebuje pomoci,“ doplňuje.

A jaký bude rok 2024?

„Přál bych si, aby byl bez válek a konfliktů a plný naděje,“ uzavírá rozhovor Petr Štefan.

Celý rozhovor si můžete pustit na stránkách České televize v segmentu Na frontové linii.

Autor: Člověk v tísni

Související články