Jan Černý pro Alarm: V šedém sektoru dnes lidé pracují i za 50 korun na hodinu. Rodinu z toho nakrmí, takže je to lepší než nic

Publikováno: 26. 1. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Jan Černý pro Alarm: V šedém sektoru dnes lidé pracují i za 50 korun na hodinu. Rodinu z toho nakrmí, takže je to lepší než nic
© Foto: PIN

Životní situace nízkopříjmových rodin se dramaticky zhoršuje. Rodiče samoživitelé, lidé v exekucích, rodiny v bytové nouzi – ti všichni se v důsledku kombinace pandemie a neefektivního, pomalého a silně byrokratického systému v České republice dostávají do obtížně řešitelné situace. Přicházejí o střechu nad hlavou, práci, o poslední kapku důstojnosti a záblesk naděje na lepší život. Jak pro web A2larm uvedl ředitel Programů sociální integrace Člověka v tísni Jan Černý, blížící se ekonomická krize ukazuje, že současné nastavení systému v České republice není dlouhodobě udržitelné. 

Příčinu velké části problémů nejzranitelnějších skupin obyvatel lze podle mnoha odborníků přičíst na vrub systémovému nastavení České republiky. Nízkopříjmové skupiny obyvatel, rodiče samoživitelé, lidé v exekucích a mnozí další řeší dnes a denně existenční problémy - přicházejí o práci, bydlení, čekají na zpožděnou podporu od státu, obávají se nemožnosti splácet závazky či exekucí. Složitost byrokratického systému je v dnešních dnech dále umocňována jeho částečným převedením do online prostoru. Chod úřadů práce a míst vydávajících dokumenty nezbytné pro přiznávání dávek v posledních měsících zadrhává a zpomaluje tak vydávání státní podpory. Zpoždění může být pro některé rodiny zničující. Mnozí lidé skončí buďto v dluhové pasti, nebo bez domova. Zpětné doplácení dávek přijde v mnoha případech až příliš pozdě.

Exekuční byznys

V loňském roce jsme upozorňovali na nutnost zranitelným skupinám obyvatel pomáhat a opakovaně jsme žádali o zastavení mobiliárních exekucí během pandemie. Přesto bylo možné movité věci zabavovat ještě v druhé polovině prosince minulého roku a objevily se i případy zabavování počítačů potřebných pro distanční výuku. Jak pro Alarm uvedl ředitel Programů sociální integrace Jan Černý, výsledkem mobiliárních exekucí jsou mnohdy jen další půjčky, kterými lidé dočasně zalepují své dluhy, aby předešli zabavení majetku.

"Exekutoři jako soukromí podnikatelé maximalizují zisk tím, že nutí dlužníky do dalších půjček – například jim vyhrožují, že zabaví počítače a modemy, které děti potřebují k distanční výuce."

Exekutorské kanceláře jsou soukromým podnikáním a po Česku dávají práci tisícům lidí. „Ve vypjatých chvílích, jako je přicházející ekonomická krize, se ukazuje, jak je současné nastavení systému v ČR neudržitelné. Exekutoři jako soukromí podnikatelé maximalizují zisk tím, že nutí dlužníky do dalších půjček – například jim vyhrožují, že zabaví počítače a modemy, které děti potřebují k distanční výuce,“ řekl v rozhovoru Černý.


Pět set korun na den

Český zákon o insolvenci lidem nezaručuje, že po několika letech v insolvenci k oddlužení skutečně dojde. Velký počet lidí proto k insolvenci nepřistoupí a zůstane pracovat v šedé zóně. A právě tito lidé jsou důsledky pandemie biti nejvíce. Možnosti neformálních výdělků jsou stále omezenější, hodinová mzda se v mnoha oblastech propadla ze sta korun na hodinu až na polovinu. „Padesát korun na hodinu je pořád pětistovka za den, z toho se rodina dá nakrmit. Rozdíl je mít pět set na ruku, nebo nemít nic,“ říká náš kolega Jan Černý.

„Padesát korun na hodinu je pořád pětistovka za den, z toho se rodina dá nakrmit. Rozdíl je mít pět set na ruku, nebo nemít nic.“

Lidem, kteří se ocitli v tíživé situaci, budeme nadále poskytovat naši pomoc a podporu a budeme dělat vše, co je v našich silách, aby dokázali situaci co nejdříve překlenout. 

Článek z webu Alarm naleznete zde

Autor: Dagmar Růžičková

Související články