Jdeme hlavou proti zdi a občas ji i zboříme

Publikováno: 25. 1. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Jdeme hlavou proti zdi a občas ji i zboříme
© Foto:

Nálady ve společnosti nepřejí naší činnosti a mnoho lidí si nedokáže představit bariéry, s kterými se musí někteří z nás potýkat. My terénní pracovníci pomáháme našim klientům překonávat některé nepříjemné překážky. Často je naše práce náročná, nepředvídatelná a těžko řešitelná. Setkáváme se s nepochopením a neochotou nejen veřejnosti, ale také úřadů. A proti tomu se snažíme bojovat všemi možnými způsoby. A občas se nám to povede.

Pracujeme s lidmi, kteří jsou často velice špatně pracovně uplatnitelní. Nálepka být Rom, se základním vzděláním, záznamem v trestním rejstříku a navíc s věkem nad 50 let jim zaručí, že nebudou pracovat ani jako zametači chodníků. Proto je skvělé a důležité, že fungují sociální firmy, například jako jedna v Sokolově. Ta nám nabídla možnost krátkodobé brigády pro jednoho z našich klientů. Ten šel k ní pracovat s vědomím, že práce je pouze na necelé dva týdny, při níž se musí brzy vstávat a pracovat od rána do večera. A to i přesto, že na základě vydělaných peněz se mu stáhnou dávky o 70% jeho výdělku v daném měsíci. Souhlasil s tím. Přišlo mu to tak správné. Nechtěl zbytečně brát peníze od státu, když může pracovat. A na Úřadu práce vše řádně nahlásil.

Bohužel při komunikaci s Úřadem práce došlo k nedorozumění a klientovi přišlo vyrozumění o zahájení správního řízení ve věci vyloučení z ÚP. Při osobním jednání jsme zjistili, že nebyla doložena správná dohoda. Pracovnice tedy jednala zcela podle předpisů a přesně podle paragrafů, které má nastudované, které dokáže odříkat bez sebemenšího zaváhání. Ale v jejím jednání chyběla špetka lidskosti. Právě ta špetka, která by zajistila vyřešení celé situace jedním telefonátem, e-mailem, dotazem nebo trochou aktivity.

Od pracovnic jsme se dozvěděli, že brigáda není důvodem pro neposkytování součinnosti s Úřadem práce. Shrnuto a podtrženo, byl potrestán tím, že se snažil svůj příjem a příjem své rodiny navýšit a zároveň byl natolik slušný, že vše oznámil příslušnému úřadu. Za přivýdělek 2.000 Kč navíc do rodinného rozpočtu a dobrý pocit, že se mohl alespoň na chvíli zařadit na pracovní trh, měl být potrestán šesti měsíci vyloučením z ÚP. A bez pomoci terénních pracovníků by nakonec vyloučen byl.

Nakonec však zdravý rozum zvítězil a po sepsání vyjádření se i úřednice Úřadu práce zamyslely nad smyslem jejich činnosti a klient je nadále v evidenci. A dál si hledá možnosti přivýdělku. Ačkoliv v jeho situaci je šance na uplatnění na trhu práce velmi malá, tak neztrácí naději, že se opět najde někdo, kdo to s ním zkusí. A možná už nebude mít další měsíce starostí s tím, zda ho za to úřednice nevyloučí z Úřadu práce.

Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi jsou financovány z individuálního projektu Karlovarského kraje – „Podpora sociálního začleňování příslušníků sociálně vyloučených lokalit v Karlovarském kraji II.“

 

 

 

Autor: Tereza Flaková, Terénní sociální pracovnice