Jinou cestou

Publikováno: 8. 1. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Jinou cestou
© Foto:

Na začátku byl dnes devatenáctiletý Kristián gambler. Byl závislý na hře na automatech tak, že dokázal prohrát všechny své peníze a dopustil se trestného činu. „V ten den jsem prohrál všechno. Byl jsem v Sokolově, byla mi zima a já se neměl jak dostat domů. Byl jsem zoufalý. Přepadl jsem kvůli penězům pracovníka herny,“ říká dnes mladý muž, pro kterého jsou už automaty jen vzpomínkou. Na výherní přístroje už nesáhl téměř celý rok. A od soudu dostal šanci v podobě podmíněného trestu s dohledem probačního úředníka.

 

Kristián tak začal chodit pravidelně 1x za měsíc na konzultace s probačním úředníkem, se kterým řešil aktuální potíže včetně
své závislosti na hraní. Při jedné z návštěv Probační a mediační služby se dozvěděl o možnosti absolvovat resocializační program Jinou cestou. Od té doby se začal jeho život měnit k lepšímu. Víc rozumí rodině, naučil se nové věci. Když jeho matka přišla o práci, neměla rodina z čeho platit nájem. Kristián si chtěl nejdřív vzít na nájem půjčku, zadlužit se. „Na programu jsem se ale naučil, jak se zachovat, když je finanční krize,“ říká. „Nakonec jsem to vyřešil tak,že jsem začal kromě školní docházky ještě pracovat. V pondělí chodím do školy, od úterka do pátku pracuji,“ říká Kristián, který vydělanými penězi přispívá domů na placení nájemného. „Máma se nejdřív zlobila, že nechodím každý den do školy, ale teď už je to dobré,“ říká Kristián, který se prý na omezení docházky dohodl s vedením školy. Dnes je toho názoru, že tohle řešení je lepší, než kdyby se zadlužil. Letos navštěvuje třetí ročník učebního oboru kuchař a tento rok by měl učební obor také ukončit.

Projekt Jinou cestou se zaměřuje na pomoc lidem, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci související zejména se spácháním protiprávního jednání. Resocializační program by měl ty, kteří jej podstoupí, podpořit v začlenění se zpět do společnosti. Mezi další cíle patří snížení pravděpodobnosti opakování trestné činnosti, získání finanční gramotnosti a zvýšení šance na získání a udržení zaměstnání. Součástí programu je také rozvíjení sociálních a komunikačních dovedností se zaměřením na řešení problémů a konfliktů.

Projekt realizuje regionální pobočka společnosti Člověk v tísni v Sokolově ve spolupráci se střediskem Probační a mediační služby v Sokolově. V letošním roce se uskutečnily v sokolovském středisku již dva resocializační programy. Společnost Člověk v tísni připravuje pokračování programu i v příštím roce. „V jednání je prodloužení projektu do března 2015. Když se to podaří, mohli bychom zahájit v lednu ještě jeden běh,“ upřesnila pracovnice organizace Člověk v tísni v Sokolově Jana Maxová.

Převzato z měsíčníku Sokolovský patriot, leden 2015, s. 19

Autor: Lucie Rindzáková, Středisko PMS v Sokolově