Kámoš lenochod
Publikováno: 23. 8. 2016 Doba čtení: 3 minutyKdyž jdete studovat Ing. tak si říkáte, že titul Vám zajistí ihned po škole dobře placenou práci.... Ale je to opravdu tak jak si člověk naivně představuje? Více o podobné zkušenosti nám poví slečna Klára, která se zapojila do projektu TRANSFER. Ten má pomoci mladým lidem od 15 do 29 let získat kvalifikaci a zkušenosti v pracovním životě.
Jaký obor máš vystudovaný?
Vybrala jsem si inženýrský program na Jihočeské univerzitě, obor Biologie a ochrana zájmových organismů.
A co tenhle obor vlastně obsahuje?
Zahrnuje to chráněné rostliny, zvířata a různé konvence. Například jaký mají stupeň ochrany, kde ty rostliny rostou a co přesně potřebují a jaké jsou jejich nároky.
Co tě vedlo k tomuhle oboru?
Na gymplu jsem se hodně zajímala o biologii, živočichy a rostliny, takže takhle a zdálo se mi to docela zajímavý a chtěla jsem v tom dál pokračovat.
Zkoušela jsi po studiu hledat práci, jak se ti vedlo?
Hledala jsem hlavně na internetu. Byla jsem na pohovoru na městském úřadě, ale pracovní náplň byla mimo můj vystudovaný obor, ale stejně to nevyšlo. Ještě jsem hledala třeba v Praze a nic moc, bohužel.
Takže to je hodně těžký pro tenhle obor?
Jo, jo. Jakoby, když jsem se přihlásila na ten obor, tak tam bylo napsáno: „super uplatnění“ a takhle, ale zdá se mi, že zas tak super není…
Kolik takových míst, kde bys mohla pracovat vlastně je? Dokázala bys to odhadnout tady v Ústí nad Labem?
Jestli myslíš ty organizace, tak třeba na AOPK (agentura ochrany přírody a krajiny) nachází se v Litoměřicích, botanická zahrada v Teplicích, celní správa nebo na letišti Václava Havla. Jenže tam moc lidi neberou. Nebo i v neziskových organizacích, ale ty jsou většinou dlouhodobě obsazený.
A tito lidé musejí vystudovat podobný nebo příbuzný obor?
Myslím, že ještě v Praze je něco takového podobného jako mám já, pak životní prostředí, anebo střední školy. V úvahu by připadala i práce na inspekci životního prostředí.
Je to tvoje první zaměstnání, zatím jen na DPP. Jak moc je to pro tebe jako absolventa psychicky a fyzicky náročné?
Byla jsem doposud zvyklá na určitý školní režim, ale teď to vstávání J a nechci říkat, že je to stereotyp, ale ve škole člověk má celý semestr několik málo předmětů a ustavičně se jim věnuješ. A tady je to takový, že se člověk musí o těch zvířatech dozvídat všechno sám a musí se chtít to učit. V tý škole, je to takový jiný, tady si to člověk musí vyhledávat sám. Tam jsem měla všechno pod nosem.
A je toho hodně, co se tady budeš muset učit?
No já nevím, co po mě všechno budou chtít, ale teď mě tu nechávají učit se způsobem pokus omyl. Takže postupem času například zjišťuji komu paprika chutná a kdo jí nejí. Takže se spíš učím za chodu, ale nemyslím si, že by to bylo nějak těžký, ale je to náročný.
No a jak ses dozvěděla o projektu Transfer?
No mně o tom řekla zooložka, protože jsem se tu osvědčila na praxi, tak mi chtěli dát šanci. Za začátku jsme zkoušeli různé varianty, ale tahle byla pro obě strany nejlepší. Takže vlastně díky spolupráci ČvT a ZOO, jsem našla první práci.
Můj kolega si na Tebe připravil několik zajímavých otázek.
To jsem zvědavá no…
Které zvíře nebo rostlina je tvá nejoblíbenější?
Tady je to asi lenochod, protože jsou takový, že Vám nemůžou utýct a jsou takový roztomilý a fajn.
A zažila jsi tady už nějakou vtipnou příhodu?
No, jen ten skoro útěk. A pak ještě lemurové, který jsou teď přesunutí, tak ty mi taky utekly, protože když máte víc těch zvířat ve výběhu, tak se rozutečou na všechny strany.
A chytala jsi je? Běhala jsi tady po zoo?
Ne to ne, ale naštěstí utekly jen na chodbu a pak jsme je s ošetřovatelkou chytily do sítě, která je tady po ruce.
Děkujeme Ti za rozhovor a měj se tu v práci hezky!