Každodenní šikana a krátkodobá zadržení jsou na Kubě zbraní proti odpůrcům režimu

Publikováno: 19. 3. 2013 Doba čtení: 2 minuty
Každodenní šikana a krátkodobá zadržení jsou na Kubě zbraní proti odpůrcům režimu
© Foto:

Praha, 19.3.2013 - Deset let po událostech Černého jara na Kubě, je stále asi šedesát osob z politických důvodů v kubánských věznicích.

Kubánský nezávislý novinář Calixto Ramón Martínez Arias, již dva týdny drží ve vězení hladovku, aby tak protestoval proti svému uvěznění. Od poloviny září je zadržován za údajnou urážku hlavy státu. Policie ho zatkla, když pracoval na svém článku o vypuknutí cholery na ostrově. Snažil se zrovna ověrit zprávy o vyhození tun zkažených léků dodaných Světovou zdravotnickou organizací u havanského letiště. “Jsme přesvědčeni, že Calixtovo zatčení souvisí s jeho prací na článcích o citlivých tématech, která režim nechce prezentovat,” říká Ondřej Juřík, vedoucí kubánských projektů Člověka v tísni. Po zahájení hladovky byl přesunut do malé cely bez osvětlení, záchodu či přikrývek a jsou mu odepřeny vycházky ven.

Ramón Calixto spoluzakládal neoficiální nezávislou tiskovou agenturu Hablemos press a byl již několikrát před zatčením varován, aby se některým tématům nevěnoval. Amnesty International ho na konci ledna zařadila do svého seznamu vězňů svědomí.

Podobně jako Ramón Calixto je podle Elizarda Sáncheze, předsedy Kubánské komise pro lidská práva a národní usmíření, kvůli svému politickému přesvědčení a nezávislým aktivitám ve vězení dalších asi šedesát osob. A to i přesto, že na Kubě v posledních letech probíhají reformy, které mají dokázat uvolňování režimu. Ve skutečnosti Raúlův režim své odpůrce pronásledovat nepřestal, jen zvolil jiný přístup. Pomocí každodenní drobné šikany a krátkodobých zadržení jim znesnadňuje život a případně je motivuje k emigraci.

Reformy Raúla Castra mají za cíl udržet ekonomicky upadající kubánský stát. Uvolnil trh s nemovitostmi, povolil některé živnosti (většinou se jedná o tradiční řemesla) nebo například loni na podzim zrušil výjezdní doložky.

“Podle našich zpráv z Kuby se život pro normální Kubánce nijak nezměnil. Politické represe pokračují. Velmi vysoké zdanění všech soukromých aktivit je demotivující a i bez výjezdních doložek může režim vycestování znemožnit, říká Ondřej Juřík, vedoucí kubánských projektů Člověka v tísni.

V březnu 2003 proběhla na Kubě velká vlna represí známá jako Černé jaro. Během ní bylo zatčeno 75 představitelů opozice, kteří byli odsouzeni k vysokým trestům. Všichni z nich již byli propuštěni a většina žije v exilu. Političtí vězni z Kuby ale nezmizeli.

 

Více informací poskytne:

Ondřej Juřík, vedoucí kubánských projektů společnosti Člověk v tísni

tel.: 773 050 807

Autor: