Kladenský Klub matek: podpora, která řadě maminek z ubytoven doposud chyběla

Publikováno: 18. 1. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Kladenský Klub matek: podpora, která řadě maminek z ubytoven doposud chyběla
© Foto: Tereza Benešová

 Již několik let pracujeme v Kladně s rodinami v obtížných životních situacích, které je ohrožují sociálním vyloučením. Pracovníci docházejí za rodinami po celém Kladně, navštěvují vyloučené lokality a dochází do ubytoven. Podporují rodiny a snaží se zachytit ohrožené děti. Poslouchají příběhy maminek, které žijí v chudobě celý život, nebo se do náročné situace dostali rychle a nečekaně.

Žije na ubytovně. V jedné místnosti se čtyřmi dětmi, z kohoutku neteče teplá voda. Záchod a místnost na vaření (kuchyň se tomu úplně říkat nedá) sdílí s dalšími 60 lidmi na patře. Chce s dětmi jinam. Do tepla, do pohodlí. Nechce každý měsíc žít ve stresu, co budou jíst. Partner jí občas dá pár facek, ale říká, že alespoň ví, co udělala špatně.
Manžel je ve vězení. Ona s pěti malými dětmi sama na ubytovně. Je bez peněz, potřebuje řešit, co budou jíst. Sociálka jí možná děti odebere, nebo to alespoň zmiňují. Ze školy chodí dopisy a telefonáty, že děti nechodí do školy, nemají hotové úkoly, neměly plavky na plavání. Sama to nezvládá.
Její matka brala drogy, nestarala se o ni. Ona vyrostla a vlastně se vychovala sama. První dítě měla v 16 letech. Dítě má ráda, ale vlastně moc neví, jak se o něj starat.

Toto jsou příběhy, se kterými se naše pracovnice Sociálně aktivizační služby setkávají pravidelně. Řeší otázky péče o dítě, zdraví, financí, vztahů v rodině, školní docházky a trávení volného času. V těch nejsmutnějších případech i odebrání dětí z rodiny.

Až do letošního září jsme pracovali hlavě individuálně s jednotlivými rodinami. Nicméně nás při občasných společných výletech, stále více lákala myšlenka založení skupiny pro maminky. Při společných akcích se maminky mnohem více otevíraly, poznávali jsme je v jiném světle, nejen za oponou jejich problémů. Začali jsme pracovat na založení klubu pro matky. 

Chtěli jsme maminky vytáhnout z jejich rutiny, některé z nich z prostředí neútulných ubytoven a dát jim prostor se na chvíli zastavit, vydechnout, dát si kávu a posdílet, co je trápí. Zároveň jsme chtěli poskytnout více preventivních programů a workshopů, které by jim pomohly s péčí o sebe samou a o děti. Dát jim podporu, kterou mnoho z nich nikdy nedostalo. Jak se bavit s dítětem o sexuálním bezpečí, o začátku menstruace, proč je důležité docházet na pravidelné prohlídky u lékaře, proč je důležitá škola pro dítě a mnoho dalšího.

Při plánování nás ani nenapadlo, jaký zájem se ze strany maminek objeví. Kladenský Klub matek má za sebou první čtyři měsíce živého fungování a stále se rozrůstá. Jednou za dva týdny se klientky z nízkopříjmového prostředí a sociálně vyloučených lokalit schází při společném sdílení, které propojujeme s preventivními tématy.

„Do Klubu chodím ráda, protože se tam cítím dobře. Vidím vaši náklonnost. Že chcete rádi pomáhat se vším, kdy je to možné. A proto se na vás můžu obrátit i s problémy“, sdělila nám jedna z maminek.

Při prvním setkání v našich nově upravených klubových prostorech jsme si u kávy s klientkami povídaly o tom, co by rády v Klubu zažily a čemu by se chtěly věnovat. Nápadů bylo mnoho, od návštěvy ZOO, horolezecké stěny, přes vaření, až po kosmetickou péči. Jedním hlasem si všechny přály mít chvilku pro sebe. Snažíme se jim toto přání vyplnit.

Do Klubu přicházejí matky s dětmi, kterým nabízíme program ve školce nebo ve skupině starších dětí. Klientky mají svůj vzácný čas pro sebe, během kterého jsme již otevřeli témata spojená se školní docházkou dětí, mluvili jsme o lékařské péči nebo dentální a osobní hygieně, probírali jsme sex a ochranu a jak se o tom bavit s dětmi. K těmto tématům se budeme i nadále vracet. Velký úspěch zaznamenal bazar oblečení a zajímavá byla návštěva pracovníků z Turecka, kteří se starají o romské uprchlíky ze Sýrie.

Setkávání s maminkami nás velmi těší a my doufáme, že příjemná atmosféra a bezpečné prostředí pro otevírání nových témat bude nadále pokračovat.


Autor: Markéta Turnbull a Jana Odvárková

Související články