Klíčem k úspěchu je naše dobrá pověst. Další díl newsletteru
Publikováno: 26. 1. 2024 Doba čtení: 4 minutyTento newsletter byl odeslán 26. 1. 2024. Přihlaste se k odebírání novinek a zajímavého dění v Tísni.
Vážené čtenářky a čtenáři,
v dnešním newsletteru mám pro vás zase rychlý přehled několika našich článků za poslední dva týdny. Kromě systému včasného varování, lidskoprávní výzvy, byznysu s chudobou pro vás shrnuji příběhy začínajících podnikatelů a podnikatelek z Iráku, které podporujeme, a také souhrn naší pomoci v Česku v minulém roce. Přeju příjemné čtení!
Co se zrovna děje? Tři nejžhavější články z posledních dvou týdnů
Včasné varování může zachránit mnoho životů.
Dnes už Chun nemusí každou domácnost o přicházející povodni informovat osobně; tuto práci za něj nyní zvládne krabička, která monitoruje vodní hladinu. Díky systémům včasného varování, které v Kambodži instalujeme od roku 2013, se bezpečnost a odolnost místních obyvatel výrazně zvýšila. Lidé jsou nyní informováni tak, aby stihli včas ochránit sebe a své živobytí.
Kyrgyzské úřady musí začít jednat.
V souvislosti s nedávnými zásahy proti nezávislým médiím v Kyrgyzstánu vydáváme spolu s dalšími organizacemi prohlášení, v němž apelujeme na kyrgyzské úřady, aby respektovaly svobodu tisku a ukončily represivní akce.
Narazili jsme na nový byznys s chudobou.
„Naší pozornosti neušly obchodní podmínky, které počítají s provizí pro advokáta měsíčně i v desítkách procent z výše přiznaného sociálního příspěvku od státu. Zaskočilo nás, že je něco takového možné,“ popisuje Kateřina Dosoudilová, vedoucí našich sociálních služeb.
Potřeby vytváří nové příležitosti. Podporujeme drobné podnikatele v poválečném Iráku. Jedno téma ze světa, které by nemělo zapadnout
Ničivý konflikt, který pustošil Irák během éry Islámského státu, přinesl rozsáhlé vysídlení a destrukci měst. V mnoha částech Iráku byly rodiny nuceny opustit své domovy a byly nuceny hledat útočiště v bezpečnějších oblastech. Bejdží, kdysi pulzující a rušné město, zůstalo zdevastováno.
Aline a Athir, kterým je 22 a 23 let, si uvědomili, že jejich okolí čelí problémům spojeným se špinavou vodou a tak začali přemýšel nad řešením této situace. „Pocházíme z této oblasti a chápeme, jakými těžkostmi lidé procházejí, a chceme jim pomoct. Věděli jsme, že náš plán je dobrý. V okolí není žádný podobný projekt, ale neměli jsme žádné peníze,“ vysvětluje Athir.
„Získáváme stále více zákazníků. Klíčem k úspěchu je naše dobrá pověst. Někteří lidé nemají peníze na nákup nádob, takže je dáváme zdarma, aby si je mohli naplnit,“ dodává Athir.
Aline se zúčastnila našeho školení o podnikání, kde se naučila jak projekt vést a propagovat. Rodina původně nevěděla jak stroj ovládat. „Navštívil mě inženýr z Bagdádu, který přede mnou stroje obsluhoval a učil mě, jak je používat, jak je čistit a jak měřit kvalitu vody. Teď už umím všechno obsluhovat sám,“ vysvětluje Athir.
„Před tímto projektem pracoval můj manžel jako dělník. Neměli jsme pořádný příjem. Když pracoval, měli jsme peníze, když nepracoval, neměli jsme nic,“ říká Aline. Díky našemu grantu jsou nyní Aline a Athir finančně nezávislí a mají stálý příjem. Athir přemýšlí o tom, že by časem rád své podnikání rozšířil.
Půjčil si 50 tisíc, vrátit měl téměř milion. Dobrá zpráva před koncem
Čtyřiadvacet tisíc lidí v Česku jsme podpořili v loňském roce v rámci dluhového poradenství. Nejčastěji jsme lidem pomáhali s úvěrovými smlouvami s nemravně vysokými úroky v řádu i stovek procent ročně. Vedli jsme přes 100 soudních sporů týkajících se nezákonných způsobů provádění exekuce, dětských dluhů a nového fenoménu některých společností, které se snaží připravit lidi o bydlení. Zveřejnili jsem výsledky dvou rozsáhlých analýz poskytování úvěrů, které pomáhají kultivovat trh a informují žadatele, na co si dát pozor.
Osobní dluhové poradenství poskytujeme ve 13 krajích Česka, celorepublikově pomáháme na help lince. „S 6 000 klienty jsme loni pracovali v našich kancelářích dlouhodobě, 18 000 lidem jsme pomohli distančně prostřednictvím telefonu, videohovoru či e-mailu. Na této práci se podílelo více jak 100 dluhových poradců, odborných sociálních pracovníků a dalších našich kolegů v terénu,“ uvádí vedoucí programu Dluhové poradenství Daniel Hůle.
Na závěr
Hledáme kolegy a kolegyně. Přidej se k nám.
Aktuální díl podcastu Mimo zorné pole: „Mám rád jistou míru punku.“ Se Šimonem Pánkem o spravedlnosti, aktivismu a naději v mladou generaci
Vyzkoušejte naše online kurzy. Klimatická změna, Labyring migrace a další kurzy dostupné zdarma.
Jestli jste se dočetli až sem, tak mám velikou radost. Pokud se vám newsletter líbí, doporučte ho ostatním. Přihlásit se mohou třeba na tomto odkazu: https://bit.ly/cvt-newsletter Tak zase příště!