Tomáš Kocian ve Vinohradské 12: Náš plán v je Afghánistánu zůstat

Publikováno: 17. 8. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Tomáš Kocian ve Vinohradské 12: Náš plán v je Afghánistánu zůstat
© Foto: Pavel Vondra

Jaká momentálně panuje v Afghánistánu situace? Jak je možné, že Tálibán převzal moc s takovou rychlostí a lze vůbec říci, co od něj v následujících dnech očekávat? Bude Člověk v tísni pokračovat ve svých humanitárních a rozvojových projektech? Situace v Afghánistánu vyvolává bezpočet otázek. Dění na místě je ale natolik složité a nepředvídatelné, že na většinu z nich zatím nelze podat jasnou odpověď. Alespoň částečně se na některé pokusil z pozice regionálního ředitele Člověka v tísni pro Blízký východ odpovědět ve zpravodajském podcastu Vinohradská 12 Tomáš Kocián. 

Člověk v tísni pozastavil v Afghánistánu své humanitární operace, z místa ale neodchází. „Bylo to rychlé rozhodnutí, na které jsme ale byli připraveni. Všichni tušili, že k převzetí moci Tálibánem dojde, nikdo, a podle mě ani samotný Tálibán, ale nečekal, že to půjde tak rychle,“ uvedl Tomáš Kocián ve Vinohraské 12.

„Náš plán je v Afghánistánu zůstat, pokud to bude možné. Vidíme, že potřeby na místě jsou především humanitárního charakteru. Co se týká rozvojových projektů, tak ty závisejí na tom, nakolik bude možné je realizovat. Zda budou donoři, kteří projekty financují, dále ochotni je financovat. Navíc si myslím, že řadu projektů možná ani nebude možné implementovat. Skeptičtí jsme především v oblasti vzdělávání,“ uvedl Kocián a dodal, že na všechny soudy je ale prozatím velmi brzy.


Prohlášení lídrů Tálibánu vs. situace na místě

Z řad humanitárních pracovníků zaznívají obavy o vlastní bezpečí. Podle Kociána ale zatím není možné s jistotou říci, nakolik jsou takové obavy na místě. „Už několikrát jsme od Tálibánu slyšeli, že mají zájem, aby humanitární organizace na místě zůstávaly a že nám nehrozí žádné nebezpečí. Uvidíme, jsme opatrní. Jedna věc je prohlášení lídrů Talibánu, druhá věc je samozřejmě situace na místě. Musíme si uvědomit, že v době velmi nedávné se k Tálibánu připojilo spoustu jednotek místních milicí, osvobozených vězňů, lidí z kriminálního prostředí. To je mix, u kterého nikdy nevíte. A situace se navíc může lišit místo od místa. Naším prvním krokem bude vyjednávání a získání ujištění, že naši zaměstnanci budou v bezpečí a budou moci bezpečně operovat.“

"Musíme si uvědomit, že v době velmi nedávné se k Tálibánu připojilo spoustu jednotek místních milicí, osvobozených vězňů, lidí z kriminálního prostředí. To je mix, u kterého nikdy nevíte."

Civilních bojů bylo zatím naštěstí méně, než se čekalo

Podle Kociána poukazuje způsob, jakým Tálibán přebral moc v zemi, zejména na malou víru stát. Zároveň ale upozorňuje, že Afghánistán nebyl ani v posledních letech stabilní. „Stálo to na hliněných nohou a bez pomoci ze zahraničí by to nestálo vůbec,“ uvedl a dodal, že pokud lze o nějakých aspektech současné situace uvažovat alespoň zčásti pozitivně, pak je to menší intenzita bojů, něž jaká se očekávala: „Zaplať pánbůh, předání moci proběhlo relativně pokojně, civilních bojů bylo velice málo a v zásadě nepoškodily infrastrukturu. Lidé přežili a to je momentálně nejdůležitější. Co se bude dít v příštích dnech zatím ale nevíme,“ uvedl pro zpravodajský podcast Českého rozhlasu Tomáš Kocián.


Celý podcast Vinohradská 12 o momentální situaci v Afghánistánu s Tomášem Kociánem i editorem Afghánské sekce rádia Svobodná Evropa/Radio Svoboda Mustafem Sarwarem naleznete pod tímto odkazem. 

Autor: Dagmar Růžičková

Související články