„Komunikujte s věřiteli, volejte na help linku,“ apeluje na lidi Daniel Hůle

Publikováno: 19. 11. 2020 Doba čtení: 3 minuty
„Komunikujte s věřiteli, volejte na help linku,“ apeluje na lidi Daniel Hůle
© Foto: ČvT

Dluhový analytik Člověka v tísni Daniel Hůle byl hostem pořadu Kapitola Televize Seznam. S redaktorem Janem Paličkou v rozhovoru rozebírali dopady koronavirových opatření a zaměřili se zejména na oblast dluhů. Věnovali se končícím ochranným moratoriím, jednotlivým krokům vlády během pandemie a přijatým opatřením v rámci exekučního a insolvenčního zákona. Řeč přišla také na problematiku chráněných účtů a nutnost učinit legislativní změny v režimu oddlužení. Daniel Hůle v rozhovoru rovněž upozornil na to, že v současné chvíli končí ochranná moratoria přijatá na jaře letošního roku, ale zároveň jsou zaváděna další přísná ekonomická opatření, což může ještě prohloubit stávající problémy tisíců lidí a způsobit nárůst počtu exekucí. Jak na současnou situaci Hůle nahlíží, co doporučuje lidem v nouzi dělat a jaké kroky podniká Člověk v tísni? 

Během března a dubna se na Člověka v tísni začalo obracet přibližně desetkrát více lidí, než tomu bylo v době před krizí. Do problémů se dostali zejména živnostníci, které krize zasáhla zcela nečekaně a v reakci na nově vzniklou situaci bylo potřeba zavést celou řadu opatření. „Vláda upravila trvale některé aspekty exekučního a insolvenčního zákona, především tak, aby do insolvence měli jednodušší cestu živnostníci,“ řekl v rozhovoru pro Televizi Seznam Daniel Hůle. Ačkoliv některé kroky vlády hodnotí pozitivně, dodává, že situace, ve které se momentálně nacházíme, je více než složitá. Některá ochranná moratoria totiž buď skončila nebo brzy vyprší, krize přitom ale není ani zdaleka u konce. Ekonomika je stále z velké části uzavřená a lze proto podle Hůleho očekávat, že se lidé budou dostávat do stále tíživějších problémů. Reálné dopady, jako je nárůst počtu exekucí, bude možné pozorovat zejména na jaře a v létě příštího roku. Aby se podařilo problémům předejít a zabránit tomu, že budou lidé dlouhodobě upadat do bídy, je podle Hůleho důležité prosadit konkrétní systémové změny. V současné chvíli podle něj není systém nastaven tak, aby dokázal čelit náporu, který nastane.

"Apeluji na lidi, aby skutečně zkusili komunikovat s věřiteli, protože řada věřitelů, jak ze strany bank, tak ze strany nebankovních společností, je připravena být flexibilní."

„Tady se ukazuje, jak hrozná chyba byla, když se před dvěma lety při novelizaci insolvenčního zákona nepostupovalo v souladu se všemi vyspělými západoevropskými zeměmi a my nepřistoupili na transpozici evropské směrnice o oddlužení podnikatelů o rok dříve, než teď. Kdyby například byl přijat návrh poslance Jana Farského ze STAN, který už zaváděl novelou insolvenčního zákona parametry, které stejně budeme muset přijmout kvůli směrnici Evropské unie, to znamená rychlejší, jednoznačnější oddlužení, tak celá řada lidí mohla být v tuto chvíli v lepší situaci,“ uvedl v rozhovoru Hůle s tím, že učinit změny v insolvenčním zákoně je zcela nezbytné, neboť je v současnosti prakticky nefunkční. Nezbytné je podle něj alespoň zkrátit možnost oddlužení z pěti let na tři.

Řada bank i nebankovních společností vyjde dlužníkům vstříc

Hůle dále uvádí, že někteří věřitelé si složitost současné situace plně uvědomují a jsou připraveni dlužníkům vyjít vstříc a jejich splátky snižovat i za cenu prodloužené doby splatnosti. „Apeluji na lidi, aby skutečně zkusili komunikovat s věřiteli, protože řada věřitelů, jak ze strany bank, tak ze strany nebankovních společností, je připravena být flexibilní,“ dodal. Celou řadu změn je dle něho potřeba provést také v oblasti exekucí. Za důležitou považuje zejména takzvanou „humanizaci mobiliárních exekucí“. S jejím přijetím souhlasí i mnozí věřitelé a i za cenu toho, že dojde ke snížení výnosu z exekucí. Podle Hůleho je pro věřitele důležité, že jejich exekutoři dluhy vymáhají férově a na dlužníky nevyvíjejí neúměrně vysoký nátlak.

Řeč se dostala také na možné převedení exekutorů ze soukromého do státního sektoru po vzoru většiny nejvyspělejších zemí Evropy, na zkušenosti Člověka v tísni v oblasti lichvářství nebo na otázku zřízení chráněného účtu. Dle Hůleho je nezbytné, aby lidem bylo umožněno ponechat si na účtu nějaký finanční obnos, který jim exekutor nebude moci neoprávněně zabavit. Dodává, že je třeba umožnit dlužníkům snadné a rychlé založení chráněného účtu, ze kterého by mohli platit nutné výdaje a nemuseli transakce řešit složenkami.

Celý rozhovor si můžete poslechnout ZDE:


Přispějte na SOS Česko
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Dagmar Růžičková

Související články