Kouzlo Vánoc na splátky je luxus

Publikováno: 11. 12. 2012 Doba čtení: 2 minuty
Kouzlo Vánoc na splátky je luxus
© Foto:

Jako terénní pracovníci v sociálních službách nabízíme lidem, kromě jiného, pomoc v jejich složitých životních situacích. Jedním věčným tématem naší práce jsou dluhy a všechno okolo (sjednávání splátkových kalendářů apod.). V této oblasti nám práce neubývá. Pokládám si tedy otázku, jestli můžeme za letošní Vánoce utratit pouze námi vydělané peníze?

Pevná vůle je ohrožena zvláště v případě, kdy se procházíte obchoďáky (např. Ikea v Praze), díváte se na velmi hezké zboží a hlas z reproduktoru vám nabízí speciální nabídku – při koupi sortimentu nad 3.000 Kč si můžete nákup rozložit na splátky ve výši 1.000 Kč měsíčně. Používate-li mobilní telefon, možná vám někdy přišlo obchodní sdělení, ve kterém je vám nabízena „výhodná“ půjčka. Nebo, voláte-li jedné z bankovních společností (jako já jsem volal do ČSOB kvůli pojištění), v první řadě vás upozorní na možnosti vzít si půjčku. Už nemluvím o případě, kdy obchodní zástupce neočekávaně zaklepe na vaše dveře s „tučnou“ nabídkou. Kdo otevře?

O lidech, kteří chodí pro pomoc si můžeme myslet cokoliv. Můžeme si říkat, že jsou hloupí, protože si to neumí propočítat. Může to být jejich záměr – žít na dluh. Ale komu by se úmyslně takhle chtělo žít? Tyto dvě zmíněné možnosti jsou často propírány v médiích či jinde. Do jaké míry je to pravda? Druhá linie každého příběhu, která by nás měla velmi zajímat, je zodpovědnost společností nebo fyzických osob, nabízející finanční produkty jako na výrobním páse s vidinou zisku. Kolik jejich klientů je zmanipulovaných?

Co můžeme udělat jako terénní pracovníci? Na základě dobrovolné spolupráce s klientem (jinak to nejde) působíme preventivně – říkáme: „Nepůjčujte si, pokud opravdu nemusíte!“. Mluvíme s nimi o důsledcích nesplácení půjčky pro dlužníka a jeho rodinu. Kdo mluví s těmi společnostmi?

Půjčky jsou prostě všude. Jsou součástí našich životů. Žít na dluh je tak snadné. Aby se nám podařilo prožít tyto i budoucí vánoční svátky „za své“, tak je třeba šetřit dlouho dopředu (pokud to jde), protože všudypřítomné krize se nás dotýkají řadu měsíců. Alternativa nabízí prožít tyto ojedinělé svátky jinak, skromněji. Neboť Vánoce mají zvláštní kouzlo, které nespočívá ve věcech materiálních, ba právě naopak.

 

Autor: Josef Kostelecký, terénní sociální pracovník