Kurzy Člověka v tísni mě naučily podnikat, říká Afghánec. Vlastní farmu s 3000 kuřat
Publikováno: 3. 3. 2014 Doba čtení: 2 minutyMladík Jaabir Haajay z vesnice Gulalai v afghánské provincii Nangarhár na hranicích s Pákistánem před necelým rokem ukončil studium na místním zemědělském a veterinárním institutu. Teď už má svoji kuřecí farmu s 3000 brojlerů a desítkami věrných zákazníků. Vybudovat úspěšný podnik mu pomohly znalosti z kurzů podnikání, které do školy zavedl Člověk v tísni.
Jaabir ukončil své studium se zaměřením na veterinářství loni v červnu a při studiu měl možnost stát se součástí malého školního podniku, kde se spolu se spolužáky a učiteli zdokonaloval v podnikatelských dovednostech. Společně provozovali malou kuřecí farmu.
"Obzvlášť užitečné pro mě byly kurzy o založení farmy, základech podnikání, očkování nebo prevenci nemocí kuřat. Ve školní farmě jsem se dozvěděl, jak takový podnik spravovat," vzpomíná Jaabir. Pak ho napadlo, že si založí svůj vlastní podnik - "Mubarakovu kuřecí farmu".
Začátky nebyly snadné, a i když Jaabir začínal s podnikáním sám, velmi mu pomohla rodina. Jaabirovi poskytli peníze do začátku a na farmě sami pracovali. Na první brojlery, krmivo a léky si musel půjčit od dodavatele. Pak se mu ale začalo dařit i přes vysoké vstupní náklady všechno uhradil a mohl si dovolit koupit nová kuřata, krmivo i očkování.
Jaabir bude příkladem pro ostatní
Sám nyní říká, že první překážky překonal jen díky tomu, co se dozvěděl na kurzech zavedených Člověkem v tísni. "Škola mě naučila, jak navázat kontakt se zákazníky, různým způsobům prodeje a propagace výrobků, komunikaci i jak si jednoduše spočítat náklady," říká Jaabir.
Ředitel Nangarhárského zemědělského a veterinárního institutu Baahir Salhi je spokojený, že se jeho studentům v podnikání daří. "Jaabir bude příkladem pro ostatní studenty, kteří by rádi začali s vlastním podnikáním," říká ředitel.
Malý školní podnik, ve kterém se studenti učí základy podnikání, zavedl Člověk v tísni v nangarhárském institutu v roce 2012. Vzdělávací program Člověka v tísni nyní funguje ve více než 100 středních zemědělských školách a institutech ve všech provinciích v Afghánistánu. Jeho cílem je zvýšit kvalitu výuky a řízení středních škol a přiblížit je více místním zemědělcům tak, aby z nich měl prospěch celý zemědělský sektor. Na tom všem Člověk v tísni úzce spolupracuje s afghánským ministerstvem školství.
Zemědělské vzdělávání podporují i Češi
Podpora zemědělského vzdělávání v Afghánistánu byla v roce 2013 možná také díky pravidelné podpoře dárců z Česka, kteří přispěli do sbírky Skutečná pomoc. Ze sbírky jsme podpořili celkem 17 škol, především se jednalo o prostředky na opravy, vybavení učeben a školní pomůcky. Podívejte se na souhrnnou zprávu sbírky.
*jména osob byla v článku z bezpečnostních důvodů změněna