Kvůli pandemii jsme pozapomněli na konflikty ve světě, upozorňuje šéf Člověka v tísni
Publikováno: 20. 7. 2020 Doba čtení: 2 minutyVýchodní Evropa, střední Afrika, Blízký východ nebo jihovýchodní Asie. Člověk v tísni pomáhá ve dvaceti zemích světa. Koronavirus jejich práci nezastavil – právě naopak, v dobách krize je třeba pracovat ještě víc, říká šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
Ředitel největší české neziskovky si myslí, že jen těžko můžeme srovnávat současnou situaci s tím, jaká je situace třeba v severní Sýrii, kde je stále válka. Nejsme ale na krize zvyklí, protože žijeme v jedné z nejbezpečnějších zemí na světě. Dle Pánka jsou určitě věci, které se daly dělat klidněji, například míra informování a četnost zpráv ze strany vlády. Zprávy mohly být více uklidňující, jako to bylo třeba ve Švýcarsku a jinde.
„Nicméně ty technické kroky nastřelila vláda dobře. Měl jsem pocit, že ta tenze a určitá úzkost až na hranici paniky byla přehnaná, na druhou stranu se tomu nedivím,“ řekl.
Člověk v tísni je na krize zvyklý
Pánek uznal, že jeho lidé mohli být na krizi trochu lépe připraveni než běžní obyvatelé Česka. Pracovníci z Člověka v tísni jsou zvyklí pomáhat při zemětřeseních či katastrofách, kde jsou ohroženy životy někdy i statisíců lidí. Ta situace se jim tedy nezdála tak vážná.
I na samotnou krizi doma v Česku však reagovali pracovníci rychle. Museli například ze dne na den zrušit festival Jeden svět, poté přejít na práci z domova.
„Hodně jsme digitalizovaní, takže přechod na on-line fungování pro nás nebyl těžký. Složitější je to na misích. V jižní Evropě, jihovýchodní a východní Evropě došlo skoro všude k podobné situaci jako u nás, byl vyhlášen lockdown. Tam děláme nemanuální věci, například sociální práce, vzdělávání, práci s mladými lidmi, komunitní věci, to se dá nějakou dobu dělat distančně,“ řekl.