Lidé by si měli sami zvedat zálohy na energie. Nejlepší pomoc státu je zvýšení příspěvku na bydlení

Publikováno: 22. 7. 2022 Doba čtení: 4 minuty
Lidé by si měli sami zvedat zálohy na energie. Nejlepší pomoc státu je zvýšení příspěvku na bydlení
© Foto: Pexels

Přibývá zoufalých lidí, kterým přišlo vyúčtování za energie s vysokým nedoplatkem. Ve své bezradnosti se denně obracejí na naši help linku nebo dluhové poradce.

Distributoři energií zdražili během roku i opakovaně, zálohy však mění až dle vyúčtování. Předejít vysokým nedoplatkům se podle Člověka v tísni dá v tuto chvíli proaktivním přístupem spotřebitele, který si zálohy průběžně sám navýší. Stát musí pomoct těm nejzranitelnějším – valorizací normativních nákladů stanovit adekvátní výši příspěvku na bydlení a nabídnout tuto podporu více domácnostem. Zvýšení příspěvku na bydlení by stát vyšlo řádově jen o cca 1,5 miliardy korun víc, oproti jeho plánovaným plošným opatřením za čtyřicetinásobek.

Náklady rostou v posledních měsících všem.

Beznaděj. Tak by však často mohla být hodnocena situace nízkopříjmových domácností – seniorů, samoživitelů, nebo rodin s dětmi.

„Člověk má tendenci raději strčit hlavu do písku a čekat, až z energetické společnosti napíší. Vhodnější přístup je si proaktivně zvyšovat zálohy. Je to určitě lepší cesta, jak se donutit k úspoře a předejít ohromným nedoplatkům, které mohou při roční frekvenci vyúčtování činit i 15 – 17 – 20 tisíc. A které už pak často nemají jiné řešení než půjčku,“ vybízí Daniel Hůle, vedoucí programu Dluhové poradenství Člověka v tísni.

Normativy příspěvku na bydlení už neodpovídají realitě

V současnosti je nejefektivnější pomocí příspěvek na bydlení, který v loňském roce čerpalo necelých 200 tisíc domácností z celkových 4,5 milionu a stát přišla na 6,6 miliardy korun. Na rozdíl od dávek pomoci v hmotné nouzi ji mohou čerpat i lidé, kteří mají nějaké úspory. Přiděluje se podle výše příjmů a nákladů na bydlení, tedy i energie.

„Normativní náklady na bydlení, tedy pomyslný strop nákladů, jsou od ledna nastaveny podle odhadu z listopadu loňského roku. V této době nikdo nemohl vědět, že začne válka a kvůli zdražování výše normativů rychle přestane odpovídat realitě. V nejhorší situaci jsou jednočlenné a dvoučlenné domácnosti, kde odhadujeme, že jsou podhodnoceny už v řádu vysokých desítek procent. Vláda je však odmítá zvýšit, protože Energetický regulační úřad údajně tvrdí, že ceny energií nerostou oproti loňským očekáváním,“ podivuje se nad přístupem kabinetu Hůle.

„Sleva pro všechny nám všem jistě udělá radost. Lidem, kteří budou mít opravdový finanční problém, ale tolik nepomůže. Snížení o 15 % ze 7 nebo 8 tisíc za energie pro někoho, kdo žije třeba jen z příjmu deseti tisíc, velký význam mít nebude. Přitom stát za to zaplatí desetinásobek roční podpory chudých lidí v oblasti bydlení.“

Místo toho se podle Člověka v tísni vláda rozhodla pro nejhorší možný způsob podpory, který bude extrémně drahý. Od letošního října a po celý příští rok chce odpustit všem domácnostem a firmám poplatek na podporu obnovitelných zdrojů energie a zavést úsporný tarif.

„Sleva pro všechny nám všem jistě udělá radost. Lidem, kteří budou mít opravdový finanční problém, ale tolik nepomůže. Snížení o 15% ze 7 nebo 8 tisíc za energie pro někoho, kdo žije třeba jen z příjmu deseti tisíc, velký význam mít nebude. Přitom stát za to zaplatí desetinásobek roční podpory chudých lidí v oblasti bydlení – řádově až 70 miliard,“ hodnotí Jan Černý, ředitel Sociálních a vzdělávacích programů Člověka v tísni.

Člověk v tísni proto vládu vybízí, aby se vrátila k původní idee, pro kterou jen nenašla technické řešení: slevu jen za spotřebu energetického minima - odměnu pro ty, kteří dokáží ušetřit.

„Problém také je, že lidé mnohdy nevědí o všech existujících způsobech státní pomoci, často ani, jak si o ni zažádat,“ upozorňuje Jan Černý.

Příspěvek na bydlení
- cílem pokrytí nákladů spojených s bydlením
- žádá se na úřadu práce, agenda státní sociální podpory
vyplněním formuláře:
žádost o příspěvek na bydlení
doklad o výši nákladů na bydlení
doklad o výši čtvrtletního příjmu za každou osobu, která byt užívá
potvrzení o studiu, potvrzení nezaopatřenosti u dětí starších 15 let
dále se dokládá:
• nájemní smlouva/podnájemní smlouva, dokumenty prokazující vlastnictví bytu
• smlouvy s poskytovateli energií, rozpis měsíčních záloh, evidenční list
• doklady o uhrazených nákladech na bydlení za předchozí měsíce
• poslední vyúčtování zálohově hrazených služeb včetně finančního vypořádání
- nově lze žádat o dávku on-line prostřednictvím Identity občana nebo datové schránky
- podrobné informace k nároku na dávku zde
Mimořádná okamžitá pomoc
- v případech nepříznivého a mimořádného charakteru
- žádá se na úřadu práce, agenda dávek pomoci v hmotné nouzi
vyplněním formuláře:
žádost o mimořádnou okamžitou pomoc
doklad o výši měsíčního příjmu za všechny společně posuzované osoby,
prohlášení o celkových sociálních a majetkových poměrech za všechny společně posuzované osoby
potvrzení o studiu, potvrzení nezaopatřenosti u dětí starších 15 let
• souhlas s předáváním rodného čísla České poště s. p. v případě, že žádáte výplatu dávky poštovní poukázkou
dále se dokládá:
• vyúčtování od poskytovatele energií, který prokazuje nedoplatek
• smlouva s poskytovatelem energií včetně rozpisu měsíčních záloh
• výpis z bankovního účtu (všech bankovních účtů v okruhu společně posuzovaných osob) 
Autor: Eva Kroupová, Natalie Švecová

Související články