Lidé, kteří přicházejí z ostřelovaných území, jsou frustrovaní a vyčerpaní a potřebují psychologickou pomoc

Publikováno: 16. 3. 2022 Doba čtení: 4 minuty
Lidé, kteří přicházejí z ostřelovaných území, jsou frustrovaní a vyčerpaní a potřebují psychologickou pomoc
© Foto: Člověk v tísni

Lidé, kteří aktuálně přicházejí z ostřelovaných území, jsou podle pracovníků Člověka v tísni frustrovaní a vyčerpaní a potřebují psychologickou pomoc. V posledních dnech roste počet lidí na hranicích, kteří byli přímo zasažení válkou a nemají žádný plán ani finanční prostředky.

Na Slovensku zajišťuje Člověk v tísni psychosociální pomoc a rozváží humanitární zásilky do záchytných center pro uprchlíky v Zakarpatí. Naše týmy humanitární pomoc spolu se slovenským Človekem v ohrození.

V Rumunsku podpořil deset organizací a občanských sdružení, které od počátku ruské invaze pomáhají ukrajinským uprchlíkům, zatím jsme mezi ně rozdělili 1.200 000 Kč. Finanční podpora je určena na pokrytí provozních nákladů a bude pokračovat i v budoucnu.

V Moldavsku podpořil Člověk v tísni 8 občanských sdružení a pomoc uprchlíkům dále koordinuje moldavský tým Člověka v tísni.

Pomoc je potřeba na ukrajinské straně hranic

Pomoc Člověka v tísni u slovenských hranic se začala soustředit na ukrajinskou stranu. Spolu s Člověkem v ohrození začal ihned po začátků invaze pracovat na hraničních přechodech Ubla, Vyšne Nemecke a Velke Slemence, kde poskytují uprchlíkům ubytování, stravu, hygienické balíčky, psychosociální pomoc a informace o dopravě. Pro lidi čekající na hraničním přechodu postavili pracovníci organizace velkokapacitní vyhřívaný stan, přivezli deset mobilních záchodů a poskytují teplé nápoje a stravu.

Na hraničním přechodu Ubla poskytuje Člověk v tísni podporu běžencům i na ukrajinské straně hranice. Od druhého týdne zmapoval potřeby v záchytných centrech v patnácti příhraničních městech a obcích v Zakarpatské oblasti, do kterých nyní dodává humanitární pomoc. Pro statisíce nových uprchlíků jsou podle pracovníků nejvíce potřeba pračky, matrace, deky, sprchy a trvanlivé potraviny, které Člověka v tísni dodává pravidelně každé dva týdny. Zatím na Ukrajinu dodal pět dodávek materiální pomocí včetně léků a finančně podpořil samosprávy obcí v blízkosti hraničních přechodů.

Človek v ohrození finančně podpořil organizaci IPčko, která poskytuje psychosociální pomoc a společně spustili krizovou linku psychologické pomoci v ukrajinštině. „Lidé, kteří aktuálně přicházejí z ostřelovaných území, jsou frustrovaní a vyčerpaní. Psychologickou podporu chceme zajistit i v záchytných centrech pro uprchlíky v Zakarpatské oblasti. V této chvíli dáváme dohromady síť ukrajinských psychologů,“ říká Jan Ciupa, koordinátor Člověka v tísni.

PŘISPĚJTE DO SOS UKRAJINA:

V Rumunsku podporujeme místní organizace a dobrovolníky

V této chvíli je v Rumunsku dostatečná kapacita ubytovacích zařízení a dopravních prostředků, aby lidé mohli pokračovat v cestě. Většina ukrajinských uprchlíků stejně jako občanů třetích zemí, kteří na Ukrajině žili, chce pokračovat dále do Evropy. „Je pro ně důležité si odpočinout, najíst se, vyspat se po dlouhé cestě, pořídit si telefon a SIM kartu a najít dopravní prostředek, který by je dopravil dále,“ říká Elena Terzi, koordinátorka Člověka v tísni v Rumunsku. V posledních dnech podle ní roste počet lidí, kteří byli přímo zasažení válkou a nemají žádný plán ani finanční prostředky. Stát a neziskové organizace se nyní snaží soustředit na dlouhodobou pomoc těmto lidem.

První dny invaze panoval v rumunských příhraničních oblastech velký chaos, na hranice se vypravilo velké množství lidí i organizací. Za šestnáct dnů v terénu se pracovníci setkali s 30 představiteli měst, obcí a neziskových organizací. Deset vybraných organizací podpořili finančním darem v celkové hodnotě 1.200 000 Kč.

„Udělalo na nás obrovský dojem, jak se vše po pár dnech velmi dobře zorganizovalo a už tam začíná fungovat místní koordinace mezi vládou, neziskovými organizacemi a dobrovolníky,“ říká Elena Terzi, koordinátorka Člověka v tísni v Rumunsku. „Předpokládáme, že podpora organizací, kterým jsme předali finanční dar, bude dlouhodobá,“ dodává.

Moldavský tým Člověka v tísni pomáhá ukrajinským uprchlíkům

Tým Člověka v tísni v Moldávii zjišťoval situaci na několika hraničních přechodech, včetně obce Palanka, kde je situace nejkritičtější, neboť se nachází nejblíže Oděské oblasti, odkud přichází nejvíce uprchlíků. Humanitární pomoc je zde poskytována výhradně místními obyvateli ve spolupráci s místní samosprávou.

Člověk v tísni poskytl finanční dar celkem osmi moldavským nevládním organizacím, které se podílejí na zvládání uprchlické krize. Mezi tyto organizace patří AO AREAP, jež vaří a distribuuje teplé jídlo na pěti hraničních přechodech na severu země nebo Psychosociální centrum z Vulcănești/ Надежда Мокан, které koordinuje místní síť dobrovolníků, poskytuje ubytování, dopravu, stravu a psychologickou pomoc. Finanční dary v celkové výši 1 milion 100 tisíc K4. Prostředky byly poskytnuty ze sbírky SOS Ukrajina. Člověk v tísni otevírá grantovou výzvu pro nevládní organizace v Moldávii pracující s uprchlíky. V prvním kole bude rozdělovat až milion a půl korun. Humanitární pomoc v Moldávii bude a podporu nevládních organizací bude zajišťovat moldavský tým Člověka v tísni.   


Kontakty


Autor: Člověk v tísni

Související články