Lidé v jihozápadní Etiopii už nemusejí chodit pro čistou vodu daleko

Publikováno: 14. 2. 2020 Doba čtení: 3 minuty
 Lidé v jihozápadní Etiopii už nemusejí chodit pro čistou vodu daleko
© Foto: Melikte Tadesse

Oblast Loka Abaya v jihozápadní Etiopii je skalnatá a cesty hrbolaté a rozježděné. Zeleně je tam málo, vedro je úmorné a najít čistou vodu tak není vůbec snadné. Člověk v tísni se zdejším lidem snaží k čisté vodě a hygienickým zařízením zlepšit přístup. Mnohdy se pro ni totiž lidé museli vydat na několikahodinovou cestu.

Jak vypadala místní dodávka vody předtím, než zde začal pomáhat Člověk v tísni, popisuje Mussie Hosholla z vesnice Dansha Gambela.

„Co si pamatuji, tak nedostatkem vody jsme tu trpěli vždycky. Předtím, než nám postavili nový zdroj čisté vody, tak jsme chodili k prameni vzdálenému tři hodiny chůze odsud. Má žena vstávala ve čtyři hodiny ráno, aby se vyhnula dlouhé frontě u pramene. Přinesla pak 20 litrový kanystr vody a ten naší rodině vystačil na pět až šest dní, když každý z nás vypil jen jednu sklenici vody denně.”

Kromě stavby studnic také v této oblasti Člověk v tísni hloubí vrty a instaluje potrubí.

„Nikdy jsme tam neposílali děti samotné“

Cesta pro čistou vodu nebyla jen daleká, ale také nebezpečná. Vede totiž strmými kopci a kluzkými svahy, které pramen obklopují. Proto většina lidí z vesnice využívala vodu z pramene pouze na pití, zatímco na koupání, praní a mytí nádobí používali vodu z řeky. „Okolí pramene na nás vždy působilo děsivě,” říká Hosholla. „Je tam spousta stromů, mezi kterými se ukrývají zvířata jako hyeny, divoká prasata a opice. Proto jsme tam nikdy neposílali naše děti samotné.”

Hosholla pokračuje: „Vzpomínám si na incident, při kterém jeden muž zemřel. Zřítil se z útesu, když tlačil svého osla nahoru do svahu. Bylo to strašné a došlo nám, jak je riskantní se tam nahoře pohybovat.”

Aberash Ayele, 20letá matka dvou dětí, má také špatné zkušenosti. „K tomu prameni jsem chodila pro vodu, každý druhý den pro 15 litrů. Často jsem u pramene strávila celý den, protože fronta byla dlouhá. K tomu se ještě lidé strkali a předbíhali. Nerovný a kamenitý povrch s výmoly cestu k prameni ještě komplikoval, ale neměli jsme na vybranou, byl to náš jediný zdroj čisté vody.”

Pro starší lidi, kteří náročnou cestu k prameni podstoupit nemohli, to bylo ještě horší. „Museli si chodit pro vodu z nedalekých řek, které nejsou úplně čisté a často pak měli nemoci jako je průjmem, tyfus nebo giardióza,” říká Aberash.

Dostupnější čistá voda

Spolu s IRCON a Aquatest a s finanční podporou od České rozvojové agentury pomohl Člověk v tísni zmírnit mnohé problémy, které se s nedostupností čisté vody pojily. Zatím jsme postavili deset míst, kam si lidé mohou chodit pro vodu v celkem čtyřech kebelích (malých správních jednotkách) v oblasti Loka Abaya. Abychom zajistili udržitelnost těchto zdrojů vody, Asociace uživatelů vody v rámci komunity ustanovila výbor pro vodu. Tento výbor slouží všem čtyřem správním jednotkám a skládá se z předsedy, tajemníka, pokladníka a členů, kteří mají na starost zajistit údržbu.

Vesničané platí 1 birr za každých 20 litrů vody a tyto peníze se pak používají na údržbu studny. Asociace také poskytuje častá školení, aby se komunita dokázala o své zdroje čisté vody správně starat.

„Jsem moc šťastný, jak bych mohl nebýt?” usmívá se Mussie. „Ta nová studna je přímo před mým domem! Skutečně oceňuji práci Člověka v tísni. Tři roky tvrdě pracovali, aby nám postavili tyto zdroje čisté vody a nikdy si ani nepostěžovali na počasí, cestu nebo vzdálenost. Když teď máme novou studnu, nemusíme už vodou tolik šetřit.”

Cestu k pitné vodě zkracujeme také díky dárcům, kteří si koupili Skutečný dárek!

Autor: Melikte Tadesse, Communication Officer Člověka v tísni v Etiopii

Související články