Lidem prchajícím před válkou na Ukrajině pomáhá v Plzni integrační centrum MICT

Publikováno: 6. 5. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Integrační centrum MICT, adaptační skupina
© Foto: čvt

České neziskové organizace se mimo humanitární pomoc přímo na Ukrajině soustředí na přímou práci s lidmi, kteří prchají před válečným konfliktem do České republiky. Plzeň patří mezi města, která jsou uprchlickou vlnou nejvíce zasažena.

„V Plzni je obrovský převis poptávky po bydlení, místech ve školách i školkách a zdravotní péči. Z analýzy naší organizace vypracované společně se sociálními geografy Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vyplývá, že situace je zde po této stránce téměř nejhorší v republice,“ uvádí ředitel plzeňské pobočky Člověka v tísni Jakub Paleček.

Člověk v tísni v Plzni v reakci na obrovský nápor uprchlíků zřídil a koordinuje ve spolupráci s organizacemi Ponton, z.s. a TADY A TEĎ, o.p.s. integrační centrum MICT, které sídlí v Dominikánské ulici. Prostory zdarma poskytlo město Plzeň, které také hradí náklady na energie. Služby centra denně využije na 100 dospělých běženců a další desítky dětí zde navštěvují adaptační skupiny, kde se připravují na integraci do vzdělávacího systému České republiky, v centru se nachází i dětský koutek. Pracovníci a dobrovolníci v MICT nabízejí řadu služeb, lidé mohou využít sociální poradenství, psychologickou podporu, pomoc při hledání bydlení, práce, lékařů, nebo školek a škol pro děti. Uprchlíci zde dále naleznou asistenci při změně místa bydliště a informační podporu v oblasti české legislativy. MICT poskytuje i humanitární pomoc, distribuuje například oblečení a hygienické potřeby. 

Centrum je otevřeno v pondělí až pátek od 8:00 do 16:00. Hlavní koordinátorkou je Eva Malá z Člověka v tísni: „Chtěla bych vyzdvihnout bezvadnou spolupráci se všemi zúčastněnými, kteří se podíleli na vzniku centra a nyní se podílí na jeho provozu. Velké díky patří všem, kteří se s úžasným nasazením denně věnují desítkám dětí, pomáhají cizincům s řešením mnoha situací a zabezpečují chod centra.“

Pomoc v Plzni se daří efektivně koordinovat díky dobré spolupráci neziskových organizací s městem Plzeň.

„Zástupci samosprávy aktivně pomáhají situaci řešit. Město také vyhlásilo veřejnou sbírku a připravilo dotační tituly na podporu potřebných. Tento přístup pozitivně kvitujeme a těšíme se na další rozvoj spolupráce, protože situace je kritická a pomoc je potřeba rozšířit a plánovat dlouhodobě,“ dodává Jakub Paleček.

Autor: Petra Burzová

Související články