Lidi prchající z iráckého Mosulu sužuje zima a hlad

Publikováno: 11. 1. 2017 Doba čtení: 3 minuty
Lidi prchající z iráckého Mosulu sužuje zima a hlad
© Foto: Veronika Jemelikova

Partneři z Alliance2015 poskytnou humanitární pomoc více než 19 000 civilistů

Po dvou letech byla v říjnu 2016 zahájena dlouho očekávaná vojenská ofenzíva v Iráku, která měla za cíl získat zpět od Islámského státu a od skupiny Levant (ISIL) kontrolu nad Mosulem. V létě roku 2014 převzala militantní skupina kontrolu nad městem a udělala si z něho své centrum v Iráku. Přípravy na ofenzívu, a to jak vojenské tak i humanitární, začaly začátkem letošního roku. Zatímco se koalice ozbrojených sil připravovala k zásahu, humanitární pracovníci se chystali na největší a nejkomplexnější humanitární pomoc roku 2016. Očekává se, že boje, porušování lidských práv a vysidlování obyvatel zasáhne do života více než milionu lidí v Mosulu a jeho okolí.

Všudypřítomné násilí ohrožuje civilisty i dva měsíce po zahájení vojenských operací. Ke konci roku 2016 bylo ze svých domovů vyhnáno 130 000 lidí. Mnoho civilistů, kteří zůstali, bylo v bojích zraněno nebo zabito.

Více než milion lidí uvízl ve městě plném ostřelovačů, křížové střelby a bombardování. Civilisté, kteří žijí v oblastech kontrolovanými ISIL nebo na území osvobozeného od ISIL, si musí vybrat. Buď utečou a budou hledat bezpečí v táborech, provizorních přístřešcích a opuštěných budovách nebo zůstanou na území mezi frontovými liniemi. Většina obyvatel, kterým se podařilo uprchnout, odešla pouze s tím, co zrovna měli na sobě. Nyní tak hledají nejen přístřeší a jídlo, ale také základní potřeby k životu, jako jsou deky a topení. Chybí jim také přístup ke službám jako je školství a hygienická zařízení.

Příchod zimy dále prohloubil utrpení těch, kteří stále čelí bojům a nucenému vysídlení z domovů. V těchto nejchladnějších měsících roku jsou tito lidé odkázáni na humanitární pomoc.

Tři partneři, francouzská organizace ACTED, německá Welthungerhilfe, a český Člověk v tísni, s finanční podporou od Evropské komise (ECHO), zajistí humanitární pomoc pro 19 600 mužů, žen a dětí, kteří jsou konfliktem v Iráku zasaženi. Všechny tyto organizace ze společné platformy Alliance2015 již mají značnou zkušenost s humanitární pomocí a obnovou v zemi. Nejprve proběhlo strategické vyhodnocení a plánování, na jehož základě mohli tito partneři začít s poskytováním pomoci těm nejohroženějším, a to ve třech klíčových oblastech: ochrana proti zimnímu počasí, dodávky vody a hygienického zázemí a podpora vzdělání.

Provizorní přístřeší, topení, palivo, teplé oblečení a deky, to jsou hlavní potřeby lidí prchajícími před boji v tvrdých zimních podmínkách.

Člověk v tísni ve spolupráci s ACTED a Welthungerhilfe bude distribuovat balíčky se základním vybavením na úpravu a zateplení provizorních obydlí, aby lidé dokázali čelit náročným zimním podmínkám. Vzhledem k tomu, že většina rodin odešla ze svých domovů téměř bez ničeho, dostanou od humanitárních organizací také deky, matrace, topení s palivem, nebo domácí potřeby jako je kuchyňské náčiní, hygienické potřeby, solární lampy a podobně.

V oblastech, nad kterými nedávno opět převzali kontrolu ISIL, je hlavním humanitárním problémem nedostatek pitné vody. Organizace z Alliance2015 proto plánují opravit stávající vodní potrubí, zajistit nouzové latríny a podpořit zpracování tuhých odpadů ve snaze zajistit základní infrastrukturu pro dodávky vody a s tím spojené služby. Dále budou rozvážet vodu v cisternách a poskytovat rodinám hygienické sady pro okamžité použití.

Více než polovina všech uprchlíků z Mosulu a okolních oblastí jsou osoby mladší 18 let.

Pro tyto děti a mladistvé je potřeba zajistit, aby měly přístup k psychosociální pomoci a volnočasovým aktivitám, které je částečně připraví na obnovu školní docházky. Taková podpora vyžaduje zázemí dočasných školních prostor, které partneři z Alliance2015 provozují.

“V takto rozsáhlé humanitární situaci plné neznámých proměnných, kde je nutné komplexně zajistit mnoho nejrůznějších služeb, nám spolupráce v rámci Alliance2015 umožňuje maximalizovat naši snahu a pomoci většině ohrožených lidí,“ popisuje Andrea Quaden, programová manažerka Člověka v tísni. „Tím, že sdílíme své znalosti z jednotlivých oblastí, včetně nástrojů a zdrojů, můžeme spolehlivě a rychle reagovat na naléhavé potřeby obyvatel. Úzká spolupráce a podpora ECHO nám umožňuje dostát svým humanitárním závazkům na místě a pomoci tisícům rodin od jejich utrpení,“ dodává.

Autor: Eleanor McClelland

Související články