Lidovky.cz: Dvě stě lidí na ulici? Na konci ubytoven v Ústí zřejmě vydělají obchodníci s chudobou

Publikováno: 18. 6. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Lidovky.cz: Dvě stě lidí na ulici? Na konci ubytoven v Ústí zřejmě vydělají obchodníci s chudobou
© Foto: Wikipedia

Článek vyšel na serveru Lidovky.cz

Obyvatelé dvou ubytoven v Ústí nad Labem, které mají k poslednímu červnu ukončit svůj provoz, chystají na čtvrtek demonstraci v centru města. „Přijďte, po nás jste na řadě vy,“ uvádí na plakátů organizátoři akce s názvem „Na ulici nepůjdeme“. To je ale přitom podle zástupců Člověka v tísni u více než 200 lidí, z toho přes 80 dětí, pravděpodobný scénář. Město situaci zatím neumí řešit, lidem v zoufalé situaci připomíná jejich osobní zodpovědnost.

„Jsme chudí lidé, většinou Romové a do 30.června musíme opustit své domovy ve dvou ústeckých ubytovnách v Purkyňově a Klíšské ulici. Ubytovny se zavírají. Nemáme kam jít. Jako Romové v Ústí nad Labem nemáme možnost si pronajmout normální byty za normální ceny,“ píší ve společném prohlášení organizátoři čtvrteční demonstrace v Ústí nad Labem. Ta začne úderem sedmnácté hodiny.

Obchod s chudobou

V prohlášení nespokojení obyvatelé uvádějí, že jediné možné ubytování se rýsuje ve „špatných čtvrtích města“ u takzvaných obchodníků s chudobou. To jsou podle jejich definice lidé, „kteří jsou asi jako jediní ochotní pronajmout byty i Romům, ale za ceny mnohem vyšší, než kolik stojí byty v hezkých částech města“.

Akce je svolaná kvůli urgentní situaci více než 200 lidí, která trápí město od konce května. Ve zmíněné skupině je i přes 80 dětí. Společnost CPI BYTY neprodloužila nájem provozovatelce ubytoven Lee Anderlové. Proč, nebylo původně blíže vysvětleno.

Firma ovšem situaci serveru Lidovky.cz následovně popsala takto: „Společnost CPI BYTY měla s provozovatelkou ubytovny uzavřenu smlouvu na pronájem objektu na dobu určitou s ukončením platnosti k 30. červnu 2018. Provozovatelka ubytovny nedávno naší firmě oznámila, že smlouvu nebude dále prodlužovat,“ uvedla mluvčí firmy Michaela Winklerová.

„Vzniklou situaci samozřejmě vnímáme, přesto nedokážeme strukturální problémy české společnosti z pozice soukromé firmy vyřešit. Naše firma poskytuje a vždy poskytovala pouze klasické dlouhodobé nájemní bydlení, ubytovny jsme neprovozovali a provozovat nebudeme,“ doplnila v reakci na další dotaz.

Vykupte ubytovny, navrhují obyvatelé městu

Obyvatelé navrhují dvě řešení současné situace. Buď by město mělo ubytovny vykoupit, přičemž obyvatelé ubytoven by si s „nezbytně nutnou podporou“ založili družstvo, či spolek, kterému by město následně ubytovny svěřilo do správy.

"Družstvo začne hospodařit, městu bude za ubytovny odvádět každý měsíc nájem v rozumné výši. Když odpadne nutnost platit velké zisky původních majitelů a provozovatelů, budeme si moct snížit nájmy na běžnou výši a budou nám sníženy dávky na bydlení, které už nebudeme akutně potřebovat,“ navrhují v prvním plánu.

Druhá varianta počítá s tím, že by město poskytlo obyvatelům podporu, aby si mohli pronajmout byty za běžné, nikoli „lichvářské“ ceny , a to mimo sociálně vyloučené lokality. „Pronajmout si běžný byt, za běžnou cenu, je naše právo. I přesto, že jsme Romové,“ tvrdí v narážce na to, že se jim coby zástupcům menšiny nedaří kvůli údajné diskriminaci sehnat byty.

Vedení města je ale ve svém přístupu nekompromisní. Obyvatelům ubytoven dává najevo, že jde především o jejich vlastní odpovědnost.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.
Autor: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

Související články