Má chudoba vliv na jednání s obětí znásilnění?
Publikováno: 21. 2. 2017 Doba čtení: 3 minutyKdyž někdo někomu ošklivě ublíží, nemělo by záležet na tom, zda je oběť bohatá, nebo chudá jak kostelní myš. Viník by měl být tak jako tak potrestán a ideálně by měl být směřován k tomu, aby svůj čin neopakoval. V rámci našeho programu právního poradenství pro oběti trestné činnosti se však setkáváme s případy dokládajícími, že na sociálním postavení postiženého člověka záleží a to i v tak citlivých případech jako je znásilnění.
„Pracuji s paní, která je v těžké sociální situaci. Živí se prostitucí. Před nějakým časem byla znásilněna. Přístup, se kterým se setkala, ji přesvědčil k tomu, že byla chyba celou věc policii oznámit,“ začíná vyprávět příběh Alice Singrová, naše právnička.
Žena měla po znásilnění zdravotní problémy a šla tedy ke svému doktorovi. Ten jí přesvědčil, že celou věc nemá nechat být a oznámit jí na policii. „Policejní výslech trval asi šest hodin, na což dále navazovalo gynekologické vyšetření, které proběhlo již v nočních hodinách a přístup zdravotnického personálu nebyl příliš profesionální. Už v ten moment začala litovat, že věc ohlásila. Domnívala se, stejně jako řada dalších obětí, že pachatel bude ihned vzat do vazby. To se však nestalo,“ vysvětluje Alice Singrová. Podle ní se řada obětí dostává do nepříjemné situace, kdy se oběť může s pachatelem dále potkávat na ulici.
Násilník byl po zhruba měsíci předvolán k podání vysvětlení, po čtyřech měsících paní zjistila, že policie celou věc odložila. „Důvodem odložení bylo zejména zpochybnění důvěryhodnosti klientky. K tomu došlo díky doložení inzerátů, ve kterých nabízí erotické služby a dále na základě výpovědi přítelkyně pachatele,“ upozorňuje Alice Singrová a dodává, že byla žena poškozena nadvakrát. Nejprve díky spáchanému trestnému činu, následně v průběhu trestního řízení v rámci činnosti orgánů činných v tresním řízení. „Jednoznačně mi řekla, že by to znovu neohlásila a to je hodně smutné. V případě znásilnění se odhaduje, že většina obětí znásilnění neohlásí, čímž dochází k ohrožení zbytku společnosti tím, že pachateli není zamezeno v pokračování v dané trestné činnosti,“ připomíná Alice Singrová.
Ta se v pondělí účastnila semináře „Co potřebují oběti trestného činu znásilnění?“, který se konal na půdě poslanecké sněmovny. Na semináři vystoupila mimo jiné poslankyně Válková, která potvrdila potřebu podpory osvěty v přístupu odborníků k obětem znásilnění - od policie až po gynekology. „Paní poslankyně mimo jiné upozornila na schválenou úpravu zákona o obětech trestných činů, která se vztahuje ke zvlášť zranitelným obětem, mezi které patří i oběti znásilnění. Tyto osoby budou mít nárok na další bezplatnou pomoc ze strany zmocněnce, který by měl poškozeného zastupovat v trestním řízení,“ doplňuje Alice Singrová. Podle ní na semináři panovala shoda v tom, že je právní úprava dostatečná, nedostatečné je však právě odborné zajištění práce s obětí trestného činu.
Obětem trestné činnosti nabízíme zdarma právní podporu v průběhu trestního řízení, pomáháme v komunikaci s policií a soudy. V rámci poradenské služby naše právnička jen za loňský rok pomohla necelé padesátce lidí v našem kraji. Více informací o službě včetně kontaktu ZDE.