Mahienour el-Massry: letošní laureátka ceny Homo Homini

Publikováno: 1. 3. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Mahienour el-Massry: letošní laureátka ceny Homo Homini
© Foto: Mahienour El-Massry

Člověk v tísni každoročně uděluje cenu Homo Homini jednotlivci nebo jednotlivcům, kteří významně přispěli k prosazování lidských práv a demokracie a nenásilnému řešení politických konfliktů. Laureátkou letošní ceny je Mahienour El-Massry z Egypta.

Mahienour El-Massry (36) je egyptská právnička známá svým aktivismem a prací na prosazování nezávislosti soudnictví a práv vězňů. Vedle samotných právnických služeb její aktivity zahrnují pořádání pokojných protestů, zvyšování povědomí prostřednictvím sociálních sítí či podporu formou solidárních akcí, například fundraisingem prostředků na kauce pro obviněné.

Je neúnavnou aktivistkou za oběti politického násilí a její solidarita často vedla ke zvýšení jejich morálky. Trávila dlouhé noci hlídáním syrských uprchlíků na policejních stanicích, aby zajistila, že nebudou mučeni nebo deportováni, usilovně hledala pohřešované osoby, které se ztratily v bezpečnostním labyrintu země, zastupovala osoby, které protestovali během egyptského povstání před 12 lety. Podporovala a bránila obviněné dokonce i v případech, kdy byla sama vězněna.

Mahienour El-Massry 

• Profese: právnička a aktivista za lidská práva                          • Klíčové zaměření: aktivní občanská společnost a práva vězňů                                                                                                         • Pronásledování: V letech 2014 – 2021 4x uvězněna, celkem na více než 3,5 roku; propuštěna v červenci 2021

Sama předmětem pronásledování

Mahienour za svůj aktivismus zaplatila vysokou cenu. Byla zatčena a držena v prodloužené vyšetřovací vazbě kvůli vykonstruovaným obviněním ohledně podpory teroristické organizace a šíření poplašných zpráv. V roce 2014 byla uvězněna kvůli obvinění z organizování nepovoleného protestu vyzývajícího k pohnání k zodpovědnosti osob odpovědných za brutální mučení a vraždu Khaleda Saida, ikony egyptského povstání, který byl zabit v policejní vazbě v roce 2010. Za tento aktivismus byla Mahienour odsouzena ke dvěma letům, později jí byl trest zkrácen na šest měsíců.

V roce 2015 byla odsouzena na 15 měsíců a v roce 2017 obviněna z účasti na demonstraci za suverenitu ostrovů Tirand a Sanafer (původní trest zněl dva roky, nakonec byla obvinění zproštěna). A konečně v roce 2019 byla opět uvězněna a propuštěna až v červenci 2021 poté, co ve vězení strávila téměř dva roky.

Mahienour El-Massry je žena s velkou integritou. Podporuje nespravedlivě zacházené nebo zadržované lidi bez ohledu na jejich politickou nebo náboženskou příslušnost. Je jednou z nejvýznamnějších a nejviditelnějších aktivistek za lidská práva v Egyptě. Výkonná rada Člověka v tísni proto prakticky jednomyslně hlasovala pro to, aby se stala letošní laureátkou.

Homo Homini laureáti

Od roku 1994 Člověk v tísni uděluje cenu Homo Homini lidem a skupinám, které se významně zasloužily o obranu lidských práv, demokracii a nenásilné řešení politických konfliktů. Mezi dosavadní laureáty patří ruský politik Alexej Kovalev, čínský literární kritik a disident Liou Siao-po, ázerbájdžánský právník Intiqam Alijev a nikaragujská farmářka Francisca Ramírez. V roce 2020 byla cena Homo Homini udělena čtyřem zadrženým členům běloruské organizace pro lidská práva Viasna, kteří za monitorování osudů zadržených demonstrantů, dokumentování porušování lidských práv a pomoc obětem policejního násilí zůstávají ve vězení dodnes.

Autor: PIN

Související články