Majdoline a Mostafa věří v lepší budoucnost i přes ztráty, které utrpěli během zemětřesení v Turecku a Sýrii.
Publikováno: 14. 2. 2024 Doba čtení: 4 minutyRok po ničivém zemětřesení, které zasáhlo severní Sýrii a jižní Turecko, se stále objevují příběhy plné naděje. Domy, školy, továrny, dílny a obchody byly buď částečně poškozeny nebo úplně zničeny, což do dnes ovlivňuje životy obyvatel severní Sýrie, která je mimo to zasažena dlouhé roky trvající válkou. Ztráta živobytí, které místní lidé budovali, se stala pro mnohé noční můrou.
Vše se musí vybudovat od začátku
V severní Sýrii jsou lidé vyčerpáni probíhající mnohaletou válkou, navíc, během února 2024 je zasáhlo zemětřesení a přišli o členy svých rodin, živobytí i domovy. To vše prohloubilo jejich ekonomické problémy. Lidé zasaženi další katastrofou se museli vyrovnat s novou realitou, znovu se postavit na nohy, začít opravovat poničené domy, a obnovit své podnikání.
Majdoline je matkou sedmi dětí a její muž je po zatčení roky pohřešován. Přišla o svůj obchod s čistícími prostředky, který před lety otevřela se svým synem. Zemětřesení zničilo obchod včetně vybavení.
Majdoline a její nejstarší syn Ahmed překonali zatčení otce, který byl živitelem celé rodiny. V roce 2015 založili domácí dílnu na výrobu pracích a čistících prostředků. Ahmed se naučil vyrábět čistící prostředky v zahraničí, kde dříve pracoval. „Chtěla jsem si otevřít dílnu na výrobu čistících prostředku, abych dokázala uživit rodinu. Zpočátku jsem neměla moc peněz a tak jsem vše vyráběla doma a své výrobky prodávala mezi svými sousedy a snažila se najít další příležitosti. Dříve nás zvládal uživit můj manžel a já se starala o rodinu, ale nestydím se za to, že pracuji,“ říká Majdoline.
Vzhledem k tomu, že mnoho budov v severozápadní Sýrii se zřítilo, včetně obchodů a výroben, tak začala stagnovat místní ekonomika, prudce poklesl počet pracovních příležitostí a naopak prudce narostly ceny zboží.
Zahájili jsme projekt na podporu a obnovu zasažených malých podniků v severozápadní Sýrii. To vše bylo možné díky Alianci 2015 a organizaci Helvetas a Švýcarského fondu solidarity, které nás finančně podpořily a díky nim jsme se mohli zaměřit na pomoc rodinám, které byly přímo závislé na svých malých podnicích, které byly zničeny zemětřesením.
„Okamžitě, jak jsem se o projektu dozvěděla, tak jsem se přihlásila. Tým Člověka v tísni si prohlédl můj obchod a později se rozhodli nám pomoct. Jsem upřímně vděčná za sebe i své děti,“ říká Majdoline. Byla mezi 232 lidmi, kteří v jejím městě získali podporu na obnovu svého podnikání.
„Finanční podporu jsem získala na dvakrát. Nakoupila jsem nové regály, suroviny a sudy na čistící prostředky. Obchod jsem rozšířila a nově prodávám i domácí potřeby,“ dodává Majdoline.
Navzdory smutným zážitkům je Majdoline plná naděje a zachovává si úsměv a odvahu. „Vždycky jsem měla zájem pracovat a vždy doufám v lepší zítřky. Ráda bych své podnikání rozšířila. Chtěla bych poděkovat všem, kteří se na tomto projektu podíleli,“ uzavírá Majdoline.
Naděje uprostřed zkázy
Příběhy zoufalství, nových výzev a naděje zahrnují i mladé lidi, kteří se již potýkali s válkou a ztrátou pracovních či studijních příležitostí. Mostafa, stejně jako mnoho jeho vrstevníků, je jen jedním z příkladů. Do roku 2013 byl Mostafa studentem fakulty mechaniky a doufal, že se stane strojním inženýrem. Jeho sny a ambice se rozplynuly v důsledku války a bezpečnostní situace v celé Sýrii.
Mostafa musel opustit univerzitu a rozhodl se naučit brousit sklo. V roce 2016 si v Azmarinu, který leží nedaleko jeho rodného města, otevřel malý obchod, kde se věnuje úpravě a prodeji skleněných a karbonových tabulí.
Mostafa vzpomíná na únorové zemětřesení: „Probudilo nás, jak se celý náš dům třásl. Vzal jsem děti do náruče a vyběhl ven. Lidé z okolí běhali kolem a křičeli, že dům je zničen.“ V Azmarinu došlo k velkým škodám a velkému počtu obětí. Mostafa neměl prostor si zkontrolovat svůj obchod. „Obchod jsem šel zkontrolovat až po třinácti dnech. Mou hlavní starostí byli moji rodiče, sousedé a zbytek rodiny.“
Byl v šoku, že většina vybavení bylo kompletně zničeno.
„Obchod jsem zavřel na více než měsíc, protože celé odvětví nefungovalo. Lidé se kvůli bezpečnosti odstěhovali do stanů a táborů. V tento moment jsem nepřemýšlel nad pomocí humanitárních organizací,“ dodává Mostafa, který odhaduje škody na 50 000 Kč. Zaregistroval se do našeho projektu na podporu malých obchodníků, zasažených zemětřesením a rozhodl se, že znovu otevře svůj obchod.
„Zúčastnil jsem se pětidenního tréninku a dostal jsem finanční podporu 25 000 Kč. Věřil jsem, že s touto podporou dokážu obchod znovu otevřít,“ vysvětluje Mostafa.
„Díky podpoře jsem mohl nakoupit také zrcadla. Jsem velmi vděčný za organizaci této výzvy. Z hloubky srdce vám děkuji,“ říká Mostafa. „Tyto malé obchody hrají klíčovou roli v ekonomice celé vesnice,“ vysvětluje.
Těžkosti a překonané výzvy vás učiní silnějšími a to je to, co si Mostafa odnesl ze zemětřesení. Uprostřed zkázy a smutku nikdy neztratil chuť a naději.
Projekt podpořil 232 obchodníků, kteří si znovu otevřeli své podniky a stali se nezávislými na pomoci ostatních. To by nebylo možné bez finanční podpory Alliance 2015, partnerů Helvetas a Swiss Solidarity.