Matka Houba, rok poté
Publikováno: 18. 7. 2018 Doba čtení: 2 minutyV červencových dnech loňského roku se na veřejnost dostala zpráva o tom, jak se vietnamský režim zachoval k jednomu z občanů Vietnamu, blogerce Nguyen Ngoc Nhu Quynh známé pod pseudonymem Me Nam čili Matka Houba.
Za své aktivity byla odsouzena na deset let odnětí svobody.
A jak je na tom nyní?
Vietnam často umisťuje vězně do oblastí daleko od jejich domova. Nguyen Ngoc Nhu Quynh, matka dvou malých dětí, není výjimkou.
Těsně před letošním novoročním svátkem Tet byla její matka informována o přemístění její dcery do jiného vězení, nacházejícího se 500 km od jejich rodného města Nha Trang, a to až ve chvíli, kdy za dcerou přijela na návštěvu do původního vězení. Quynh se tak dostala do jiného klimatického pásma, než na které byla zvyklá, a její rodina, tedy matka a její dvě děti, tak za ní bude muset dojíždět přes značnou vzdálenost (aby odsouzený ve Vietnamu přežil špatnou vězeňskou stravu, musí ho rodina obvykle zásobovat, přičemž je povolena jen jedna návštěva měsíčně).
Dokumentární film "Když matka není doma" pojednávající o tom, jak se matka Quynh, paní Nguyen Tuyet Lan, stará o dvě vnoučata a o svou 94-letou matku, měl 27. června 2018 úspěšnou prémiéru v Bangkoku. Vietnamský režisér Clay Pham, jemuž byl po natočení snímku zakázán výjezd ze země, sdělil vietnamské stanici BBC, že tímto filmem „se pokusil přinést pravdivý obraz života rodin vietnamských vězňů a poukázat na těžkosti, se kterými byly aktivisté, kteří jsou vlastně jen obyčejnými lidmi, konfrontováni“. Filmem by chtěl zároveň probudit soucit obecenstva se známou blogerkou, protože podle něj „každý Vietnamec se může stát aktivistou, stačí, když si dělá starosti o druhé“. Druhé promítání tohoto filmu v Bangkoku plánované na den 4. červenec bylo zrušeno na základě stížnosti ze strany vietnamské ambasády. Oficiální vysvětlení ministerstva zahraničních věcí podané jeho mluvčím zní: „Dokument obsahuje mnoho zkreslených informací o osobě, která byla odsouzena a nyní si odpykává svůj trest plně v souladu s vietnamskými zákony.“
A tak paní Nguyen Tuyet Lan film, jehož je hlavní hrdinkou, zřejmě jen tak neuvidí. Navíc její myšlenky tíží vážná obava o bezpečí její dcery. Ani letošní Mezinárodní cena svobody tisku, kterou Komise pro ochranu novinářů CPJ udělila Quynh a dalším třem novinářkám, ji nedokázala zbavit oné obavy: již potřetí Quynh drží hladovku na protest proti zastrašování ve vězení prostřednictvím jejích dvou spoluvězeňkyň. Mezinárodní organizace pro lidská práva jako Amnesty International, CPJ či Front Line Defenders vyzývají vietnamský režim k jejímu okamžitému propuštění.