Městu Sokolov se zvýšil počet obyvatel na sociálních dávkách

Publikováno: 22. 4. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Městu Sokolov se zvýšil počet obyvatel na sociálních dávkách
© Foto: By ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19388476

V Sokolově se opět začíná čeřit poklidná hladina občanského soužití. Způsobil to článek zveřejněný na webových stránkách města Sokolov o narůstajícím počtu obyvatel, kteří nepracují a využívají sociální dávky. Čísla hovoří o 150 lidech, kteří se měli do Sokolova přistěhovat v prvním čtvrtletí roku 2017. Informace pocházejí ze studie, kterou vypracovala Agentura pro sociální začleňování, viz http://www.sokolov.cz/novinky/obchod-s-chudobou-v-sokolove-buji--ukazala-studie-35516.

Reakce obyvatel na sebe nenechaly pochopitelně dlouho čekat. Téměř denně jsem svědkem diskusí, které vedou lidé v místní veřejné dopravě a na dalších veřejných místech. Většinou jsou plné negativních emocí. Město se chce vzniklou situací zabývat a řešit ji, ale konkrétní plán zatím nepředložilo. Pokud však zamýšlí byty od majitele odkoupit a získat tak určitou kontrolu a eliminovat počty „ nežádoucích obyvatel“ zřejmě nepochodí, soudím podle výpovědi samotného podnikatele, se kterým jsem hovořila.

Náhlý zájem a poukazování na zmiňovaného pronajímatele jakožto viníka a téměř by se chtělo říct tvůrce vyloučených lokalit mě udivuje, protože situace nevznikla náhle, ale vyvíjela se pozvolna po řadu let. Přesto dřív město nezasáhlo a žádný významný krok neučinilo. Přitom mělo příležitost, protože asi před dvěma lety bývalý vlastník bytových domů v Nádražní ulici firma Toba Trade byty nabídla k prodeji. Nakonec je odkoupil právě zmiňovaný podnikatel. Proč město tehdy o koupi bytů neprojevilo zájem? Nevědělo, že jsou byty k prodeji? Nebo tehdejší vedení města nemělo o koupi bytů zájem? Důvod se nejspíš nedozvíme. Byty by pomohly nejen městu, ale také místním, kteří zde řadu let žijí. Například tím, že by se o technický stav budov postaralo a nevydělávalo by na občanech neodpovídajícím nájemným, tak jako současný vlastník, který tehdy nájemné zvedl přibližně o dva tisíce korun.

Závěrem bych se chtěla zmínit o té části článku, která mě nadzvedla ze židle nejvíce. A to když jsem si přečetla, že pan Berka, vydělávající statisíce měsíčně je střídavě uchazečem o zaměstnání a v evidenci Úřadu práce. Sám výše jmenovaný mi toto potvrdil se slovy „ že ale žádné dávky od státu nebere“. Stát však po dobu evidence platí zdravotní pojištění člověku, který vydělává statisíce měsíčně. Příjem mu plyne z předraženého nájemného. A náš rozhovor zakončil slovy: „A když je to tak vytáčí (myšleno vedení města), tak já se na ten pracák půjdu zase nahlásit. Nakonec nedělám nic co by mi stát nedovolil.“ O tomto přístupu, ale veřejnost již nemluví. Bohužel.

Terénní sociální služba je financována z prostředků Karlovarského kraje.

 

 

 

 

 

Autor: Romana Sapoušková, Terénní sociální pracovnice

Související články