Mladí lidé v Sýrii začínají budovat svou budoucnost uprostřed válečné zóny

Publikováno: 29. 8. 2018 Doba čtení: 3 minuty
Mladí lidé v Sýrii začínají budovat svou budoucnost uprostřed válečné zóny
© Foto: Archiv Člověka v tísni

Vleklý konflikt v Sýrii má negativní dopad zejména na mladé lidi. Ti dospívají uprostřed války a nic jiného v tuto chvíli neznají. Vyčerpaná ekonomika, přetrvávající válečný stav a omezený přístup ke vzdělání způsobily, že míra nezaměstnanosti u dospívajících v Sýrii dosáhla 75 %. Pro mladé Syřany je dnes velmi těžké najít si svůj životní cíl. Sny se rozplynuly a budoucnost je nejistá – v co dnes může mladá generace Syřanů doufat?

Fatima byla naposledy ve škole, když jí bylo 12 let. „Rodiče se báli posílat své děti do školy, protože útoky na školy v provincii Idlíb byly v té době poměrně časté. Já i mnoho mých kamarádů jsme proto zameškali pět let školní výuky.” Navzdory tomu doufá dnes sedmnáctiletá Fatima v lepší budoucnost.

„Naučila jsem se šít, plést, vyšívat a pracovat s vlnou. Také jsem se pustila do studia angličtiny, arabštiny a výpočetní techniky. Střední školu jsem sice nedokončila a vysokou školu nemám, ale získala jsem nové nové znalosti a užitečné zkušenosti,” říká Fatima, která před několika měsíci úspěšně zakončila studium na škole poskytující odborné vzdělání (Technical and Vocational Education and Training - TVET).

Jediná šance, jak se uplatnit

Když bylo centrum odborného vzdělávání TVET otevřeno ve městě, kde žije Adbul-Rahman, okamžitě se zapsal ke studiu. Myslel na své neúspěšné závěrečné zkoušky na střední škole a uvědomil si, že odborné kurzy by pro něj mohly být jedinou možností, jak si najít práci.

„Můj otec je tesař. Doufal jsem, že bych mohl pracovat s ním na stavbě. Ale i on sám má často problém získat dostatek zakázek,” říká Adbul-Rahman. „Když jsem nastoupil do TVET centra, zvolil jsem si obor práce s kovem. Během devíti měsíců jsem se naučil zacházet s kotoučovou pilou, měřit a svářet,” dodává Adbul-Rahman.

Dnes už Abdul-Rahman uplatňuje své nově nabyté dovednosti v malé dílně, kde spolu se svým strýcem vyrábí a opravuje protézy. „Při nehodě přišel strýc o nohu. To ho motivovalo, aby pomáhal ostatním lidem, kteří také byli těžce zraněni,” vysvětluje Abdul-Rahman a při tom nám ukazuje protézy, na kterých se strýcem právě pracují. „Až jednou budu mít vlastní dílnu, chci dál pomáhat lidem se zdravotním postižením,” říká Abdul-Rahman rozhodně.

Stovky mladých lidí získaly nové dovednosti

„Podpora mladých lidí jako jsou Fatima a Adbul-Rahman je hlavním cílem center odborného vzdělávání," říká Asseel Alousi, zástupce programového manažera pro projekt TVET, který založil Člověk v tísni. "Mladí lidé mohou během kurzů uplatnit svůj talent a zvýšit šance, že se budou schopni postavit na vlastní nohy a založit si dílnu nebo firmu,” dodává.

V roce 2016 otevřel Člověk v tísni s podporou UK Aid dvě odborná vzdělávací centra TVET na severu Sýrie. Od té doby jimi prošly stovky mladých lidí jako je Fatima a Abdul-Rahman, kteří během kurzů získali mnoho nových dovedností. Studenti, kteří se tohoto programu účastní, dosáhnou v rámci rekvalifikačních kurzů odborného vzdělání a zvýší tak svou konkurenceschopnost  na pracovním trhu. Jen v roce 2017 bylo vyškoleno 259 mladých mužů v oborech práce s kovem, tesař, elektroinstalatér a mechanik a 104 mladých žen získalo dovednosti v oboru šití, vyšívání a práce s vlnou.


Autor: Člověk v tísni

Související články