Pavlína Millionová pro Lidové noviny o Sýrii: Mnoho Syřanů už nemá sílu vzpomínat, proč válka začala. Trápí je jiné věci

Publikováno: 15. 3. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Pavlína Millionová pro Lidové noviny o Sýrii: Mnoho Syřanů už nemá sílu vzpomínat, proč válka začala. Trápí je jiné věci
© Foto: PIN

Pavlína Millionová pracuje v humanitární a rozvojové sekci Člověka v tísni jako koordinátorka pomoci v Sýrii a Iráku. V rozhovoru pro Lidové noviny přiblížila, jak probíhá pomoc zemi, ve které už 10 let trvá válečný konflikt takového rozsahu, že každý druhý obyvatel země byl donucen uprchnout ze svého domova. Za celých 10 let války nebyly životní podmínky mnohých Syřanů ještě nikdy horší než právě nyní. 

V Sýrii, kde působíme od roku 2012, pro nás momentálně pracuje více než 500 lidí a jedná se tak o naši nejrozsáhlejší misi. Jak v rozhovoru pro Lidové novina uvedla Pavlína Millionová, převážnou většinu zaměstnanců představují místní lidé, v terénu pomáhá jen pět Čechů a Slováků. Abychom dokázali co nejvíce zmírňovat dopady dlouholetého válečného konfliktu na životy místních obyvatel, reagujeme na jejich nejnutnější potřeby, podporujeme vzdělání a ochranu dětí, pomáháme zemědělcům s obnovou zdrojů obživy nebo pracovních příležitostí.

Humanitární pomoc je základem

„Humanitární pomoc je základem. Tedy například zajišťování a distribuce potravin, hygienických potřeb a některým rodinám pomáháme i finančně. A pak tu jsou projekty, které mají dlouhodobější charakter, třeba práce se zemědělci – místním lidem například poskytujeme granty na zpracování sezónní zeleniny, finančně pomáháme udržovat subvencované ceny chleba. Důležitou oblastí je školství, protože v některých oblastech je vzdělávací systém rozvrácený,“ vysvětlila v rozhovoru pro Lidové noviny Pavlína Millionová způsob, jakým podporujeme místní lidi v Sýrii.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel



Než v Sýrii válka před deseti lety začala, disponovala země poměrně rozsáhlou a funkční sítí škol. Podle Millionové ale dnes školní budovy chátrají a učitelé často nedostávají platy. A právě takové problémy v zemi řešíme. V dnešních dnech také kromě pomoci s rekonstrukcemi škol a finanční podporou učitelů reagujeme na pandemii nemoci covid-19, zavádíme distanční výuku, zřizujeme speciální místnosti pro nemocné nebo distribuujeme hygienické balíčky.

Rozpadlý trh, nespolehlivé dodávky potravin, odloučené rodiny

Válka v Sýrii trvá 10 let a humanitární organizace z celého světa varují před nenávratnými škodami. Jak Lidovým novinám sdělila Pavlína Millionová, den co den řeší Syřané naléhavé existenční otázky a často ani nemají sílu vzpomínat na to, proč válka začala. Z politiky jsou lidé v zemi unavení a zásadní jsou pro ně jiná témata.

„Shrnula bych to pod pojem „nejistá budoucnost“. Velmi nespolehlivé jsou třeba dodávky potravin do obchodů, v Sýrii se úplně rozpadl trh, upadla potravinová soběstačnost. Důležitým tématem je také odloučení v rámci rodin: je běžné, že někteří rodinní příslušníci utekli již před několika lety do zahraničí a jiní zůstali v Sýrii. Z dlouhodobého hlediska bude určitě problém „odliv mozků“, často odešli ti vzdělanější či schopnější,“ popisuje jedny z největších problémů země koordinátorka.

Rozhovor s Pavlínou Millionovou vyšel 15.3.2021 v Lidových novinách. 

Autor: Dagmar Růžičková

Související články