Na jakou pomoc mají nárok rodiče samoživitelé? Odpovídali jsme na dotazy posluchačů Českého rozhlasu
Publikováno: 9. 4. 2020 Doba čtení: 7 minutDoteď si často přivydělávali na dohody o pracovní činnosti nebo o provedení práce, teď jejich zásadní příjem zmizel a oni neví, z čeho nakrmí své děti a zaplatí nájem. Ve čtvrtém díle projektu finanční poradna bude řeč o rodičích samoživitelích. Ti se v této nelehké době totiž často ocitají v patové situaci. Odpovídala expertka z organizace Člověk v tísni Kateřina Bodanská.
Rodiče, kteří zůstali se svými dětmi sami, se teď ocitají v mnohdy neřešitelné situaci. Školky nefungují, děti jsou malé a pravidelné přivýdělky ze dne na den skončily. Některé neúplné rodiny tak musí vyžít jen s pár set korunami vyčleněnými na nákup na celý měsíc.
Jitka: Dobrý den, jsem maminka samoživitelka se 2 dětmi a maminkou v péči. Od ledna jsem bez práce kvůli péči, od února na ÚP, na hmotnou nouzi nedosáhnu, do dnes jsem od úřadů neviděla ani korunu. Mám vůbec šanci někde získat nějakou pomoc či peníze od státu. Děkuji
Kateřina Bodanská: Dobrý den, bohužel neznám Vaši konkrétní situaci a k jejímu vyhodnocení bych potřebovala více informací. Obecně byste ve Vaší situaci mohla žádat o dávky SSP (přídavek na dítě a příspěvek na bydlení), o dávky DOZP (péče o maminku) a dávky HN (příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, případně MOP) Nevím z jakého důvodu nedosáhnete na hmotnou nouzi, ani proč nemáte podporu v nezaměstnanosti, a nevím, jaké další příjmy a majetek máte vy a osoby, se kterými sdílíte domácnost. Doporučuji Vám obrátit se na sociálního pracovníka obce nebo neziskové organizace, popř. na infolinky pomoci např. ČvT 774 392 950 a probrat Vaší konkrétní situaci, protože takto není možné Vám kvalifikovaně poradit, protože nemám dostatek potřebných informací o Vaší situaci.
Věra: Dobrý den, jsem matka samoživitelka se sedmiletým dítětem, mám poloviční úvazek, o který jsem nepřišla čistého cca 13 tisíc. Zbytek vydělávám jako OSVČ na vedlejší činnost, kterou momentálně nemůžu vykonávat, myslíte že mám nárok na nějakou podporu?
Kateřina Bodanská: Dobrý den,bohužel aktuálně není Vaše situace nijak sanována z programů Covid, protože vylučuje OSVČ, které mají podnikání jako vedlejší činnost k zaměstnání. Je možné, že se situace ještě v průběhu času změní. Doporučuji Vám poslat Váš dotaz na MPSV nebo na MPO, protože osob ve vaší situaci bude jistě mnohem více a může to být podnětem pro změnu.. Pro detailnější informace k podpoře podnikatelů kontaktujte Ministerstvo průmyslu a obchodu.(MPO) Pokud je Vaše podnikání vedlejší činností a nebude možné čerpat žádnou podporu, je vhodnější ji přerušit a požádat o dávky SSP a hmotné nouze. Pokud by se dalo předpokládat, že Vaše situace bude v programech Covid sanována a je nutné řešit pouze krátkodobý jednorázový výpadek způsobený situací kolem Coronaviru, můžete zkusit žádat o dávku ze sytému hmotné nouze Mimořádná okamžitá pomoc - mimořádná událost.
Aneta: Dobrý den. Pracuji ve stabilní firmě, která mi v rámci OČR (a rodiče samoživitele) nabídla práci z domova. OČR se však citelně dotklo mé vedlejší podnikatelské činnosti, kdy kvůli výpadkům dodavatelů a péči o dítě nejsem schopna zajistit fungování obchodu. Náklady rostou, ale příjmy stojí. Bohužel, jako pracující jsem vyňata z možnosti zažádat o jednorázový příspěvek . Příjem z vedlejší podnikatelské činnosti doplňuje chybějící finance pro mne a dítě nemluvě o nákladech, na které (vlivem státních opatření) tento měsíc není "vyděláno". Nechápu to. Svůj volný čas investuji do druhé práce, abych nemusela "žebrat" každý měsíc o almužnu na státu. Ze všeho odvádím daně. Jsem soběstačná. Stát mi do ní však hodil vidle. A já se teď opravdu obávám, že rostoucí náklady zlikvidují to, co na úkor času se svým dítětem vydělávám bokem. Je nějaká možnost, jako zaměstnanec a OSVČ žádat o podporu pro zachování fungování podnikatelské činnosti? děkuji. Aneta.
Kateřina Bodanská: Dobrý den, plně chápu, že situaci vnímáte jako nespravedlivou, bohužel aktuálně není Vaše situace nijak sanována z programů Covid, protože vylučuje OSVČ, které mají podnikání jako vedlejší činnost k zaměstnání. Je možné, že se situace ještě v průběhu času změní. Doporučuji Vám poslat Váš dotaz na MPSV nebo na MPO, protože osob ve vaší situaci bude jistě mnohem více a může to být podnětem pro změnu. Pokud by byla Vaše situace neúnosná, je možné přerušit živnost, ale chápu, že to může způsobit více komplikací než pomoci. Pro detailnější informace k podpoře podnikatelů kontaktujte Ministerstvo průmyslu a obchodu.(MPO)
Martina: Jsem OSVČ, České republice podávám daňové přiznání,pracují v Rakousku jako pečovatelka u starých lidí na živnost.Odvody platím v Rakousku.Mam dceru, která má 26 let. Ještě stále je studentkou vysoké školy, chybí jí poslední Státní zkouška. Nyní jsem doma bez příjmu,z důvodu uzavření hranic a nemožnost dopravy do zaměstnání. Prosím, jaké mám možnosti finanční podpory.Uvazovala jsem o přerušení živnosti v AT a přihlášení na UP v Česku a tím pádem bych měla nárok na finanční podporu.Je otázka, jakou bych měla zadat.Moc děkuji za Vaši odpověď a přeji dobré pevné zdraví.
Kateřina Bodanská: Dobrý den, Vaše situace je komplikovaná, protože zahrnuje 2 státy EU. Uvádíte, že daňové přiznání podáváte v ČR, ale odvody hradíte v Rakousku. Nejsem tedy schopna Vám kvalifikovaně odpovědět.Domnívám se, že by se Vás mohla aktuálně týkat podpora pro OSVČ - 25.000 Kč vyplácená jednorázově, tedy pokud máte živnostenský list vydaný českým ŽÚ a odvádíte zde daně. Na tuto podporu by měla dosáhnout každá OSVČ, bez ohledu na výši příjmů a pokles současných příjmů, ovšem nemůže být registrovaná na úřadu práce. Nevím, jak toto ovlivňuje, že hradíte další odvody v Rakousku. Doporučuji za tímto účelem zaslat dotaz k Vaší situaci na MPSV, MPO a MF, případně zjistit i možnosti podpory v Rakousku. Pokud přerušíte živnost, můžete posléze žádat o podporu v nezaměstnanosti a další dávky pomoci ze systému Státní sociální podpory či hmotné nouze. Pokud by bylo možné čerpat nějakou pomoc, ale ne ihned. Např,. z Rakouska nebo v rámci programu Covid v ČR, ale Vaše situace by byla kritická, protože byste neměla prostředky na jídlo a bydlení, zkuste si požádat o dávku mimořádné okamžité pomoci ze systému hmotné nouze na ÚP pro překlenutí situace.
Markéta: Dobrý den, neukazuje se, jak rizikové jsou pracovní vztahy založené na DPP/DPČ/OSVČ? A to jak krátkodobě - kdy přijde znenadání krize jako teď; tak zejména dlouhodobě - žádné či minimální soc. odvody a tedy velmi nízký důchod. Neukazuje se potřeba zásadně zreformovat tyto pracovní vztahy? Přece pokud někdo dlouhodobě pracuje na DPP a neodvádí soc. pojištění, tak se nemůže divit, že najednou nemá nárok na žádnou podporu. Z čeho taky, když roky nic do systému neplatil. Mělo by se to změnit, aby všichni přispívali a tím měli i všichni vyšší formu ochrany a podpory?
Kateřina Bodanská: Dobrý den, ano souhlasím s Vámi v tom, že zejména situace osob, které pracují na DPP a DPČ je problematická. Pro pracovníky pracující v sociální sféře toto není žádnou novinkou. Důležité je se podívat nejen na to, jaké mají tyto pracovní poměry dopady, ale také jaké jsou jejich příčiny,tedy proč se tak hojně využívají. Máte pravdu v tom, že tyto pracovní poměry zaměstnance chrání minimálně a kromě snadného ukončení pracovního poměru jsou rizikové právě v situacích, kdy osoba onemocní, musí pečovat o děti, stane se invalidní nebo zestárne. Osoby pracující na dohody jsou částečně chráněné pokud mají z této činnosti příjem, který zakládá povinnost hradit si zdravotní a sociální pojištění. Tyto pracovní poměry jsou dobře využitelné jako další výdělek k jiné činnosti nebo jako doplněk jiného příjmu (důchodu, rodičovského příspěvku, atp.), ale vymkly se kontrole a bohužel se využívají k obcházení povinností hradit pojištění. Dlouhodobě pak skutečně vedou k situaci, která poškozuje osoby, které takto pracují i společnost, protože tyto osoby musejí být dlouhodobě sanovány dávkami. Problém je zejména na straně zaměstnavatelů, kteří tyto poměry využívají právě k obcházení těchto povinností, k snadnému propuštění zaměstnanců a podobně. Není neobvyklé, že osoba dělá jednu činnost na 3 a více dohod pro různé zaměstnavatele, se stejnými majiteli. Lidé na toto přistupují pokud mají pocit, že nemají jinou možnost nebo že je to pro ně výhodné a na budoucnost příliš nemyslí. Např. pokud mají dluhy, potřebují rychlý příjem a podobně.U OSVČ je situace jiná, tam je více ochrany a v případě nouze může OSVČ pozastavit živnost. Problém je pouze dobrovolnost úhrady nemocenského pojištění.