Na náměstí Míru v Praze se zavíralo do vězeňské cely
Publikováno: 15. 10. 2014 Doba čtení: 1 minutaČlověk v tísni na náměstí Míru v Praze postavil celu, která byla přístupná významným hostům i veřejnosti. Pět minut si tak ve vězení uprostřed Prahy symbolicky odseděla například Táňa Fischerová, primátor Tomáš Hudeček, diplomat Pavel Fischer, Mirek Wanek z kapely Už jsme doma či Emin Milli, ředitel nezávislé televize Meydan TV a bývalý politický vězeň z Ázerbájdžánu.
“Chtěl bych poděkovat panu Hudečkovi, primátorovi Prahy, že vyjádřil solidaritu s téměř stovkou politických vězňů v Ázerbájdžánu. Vybídl jsem jej k tomu, aby přesvědčil své kolegy v evropských metropolích, aby se podíleli na organizaci podobných akcí nebo se jich osobně účastnili”, říká Emin Milli.
“Děkujeme všem, kteří u naší symbolické cely vyjádříli podporu nespravedlvě vězněným v Ázerbájdžánu - napsali jim pohled, nebo se nechali na pár minut zavřít,” říká Adéla Pospíchalová z Člověka v tísni. Asi osmdesát pohlednic z Prahy brzy poputuje do ázerbájdžánských věznic. “Pro lidi, kteří teď musí trávit svůj čas za mřížemi kvůli svému boji za spravedlnost, to má obrovský význam,” říká Pospíchalová. “Je na čase, aby Ázerbájdžán, který v současnosti předsedá Radě Evropy, propustil všechny své politické vězně”, dodává Pospíchalová.
Svou solidaritu přišli vyjádřit i delegáti konference Fórum 2000. Někteří mají osobní zkušenost s perzekucí. Barmský blogger Nay Phone Latt, který kvůli svým občanským aktivitám strávil ve vězení několik let, například vzkazuje: “Co děláš, je mnohem důležitější než to, kde jseš. S těmito slovy od svého spoluvězně jsem přečkal čtyři roky ve vězení.” Slova podpory zazněla také od kubánských disidentů. “Máte naši veškerou solidaritu, naději a víru,” vzkazuje Raúl Luis Risco Perez, bývalý kubánský politický vězeň.