Na Ukrajině už je 6,5 milionu vnitřních uprchlíků. Člověk v tísni pokračuje ve vybavování kolektivních center na západě země

Publikováno: 25. 3. 2022 Doba čtení: 5 minut
Distribuce pomoci ve městě Sumy
© Foto: Člověk v tísni

Více než deset milionů Ukrajinců opustilo své domovy kvůli ruské invazi. Podle UNHCR uprchlo z Ukrajiny do sousedních zemí 3,6 milionu lidí. Dalších 6,5 milionu lidí zůstává vysídleno v rámci Ukrajiny. Člověk v tísni dodal stovky sad lůžkovin, nádobí a vařičů do kolektivních center na západní Ukrajině. Dále pokračujeme v dodávkách vody, potravin a hygienických potřeb pro desítky tisíc lidí na východě země.

Podle nedávného průzkumu IOM pochází 1,9 milionu vnitřních uprchlíků z Kyjeva, což tvoří 30 % z celkového počtu vnitřně vysídlených osob. 2,3 milionu obyvatel, tedy téměř 36 % lidí, kteří se přesunuli do bezpečnější části země, pochází z východu. Skoro 40 % vnitřních běženců, dohromady celkem 2,5 milionu lidí, uprchlo na západní Ukrajinu.

Svitlana a Liuda utekly z Charkova do Truskavce na západní Ukrajině. Svitlana popisuje jejich cestu do bezpečí: "Jeli jsme pět dlouhých a velmi náročných dnů. Lidé nám po cestě poskytovali ubytování. Všichni nás podporovali. U Ternopilu a v Umanu jsme přespali. Zastavovali jsme ve školkách a školách. Dostávali jsme léky, jídlo pro nás i pro děti a nějaké oblečení. A když jsme přijeli sem - cítili jsme se jako doma."

"Místní se snaží přinést dostatek matrací, prostěradel, potravin a hygienických potřeb, ale při stovkách nově příchozích každý týden je situace nad jejich možnosti."

Dáša utekla z Charkova. "Přijeli jsme do Lvova, když jsme utíkali před ostřelováním, které naše město zasáhlo 5. března. Uvědomila jsem si, že jsem se svým dítětem, svoji babičkou a psem pořád jen schovaná sklepě. Podívala jsem se na předpověď počasí a viděla jsem, že se blíží mrazy. V tom sklepě bychom buď onemocněli, nebo by nás to tam prostě zavalilo. Nebylo bezpečné tam zůstávat," říká Dáša. "Jeden muž nám pomohl dostat se do metra, která nebylo daleko. Cesta tam trvala patnáct minut pěšky. Šli jsme sněhem a okolo nás se střílelo," popisuje, jak se její rodina schovala ve stanici metra a jak nakonec utekli vlakem do Lvova.

Kvůli přílivu statisíců vysídlených lidí je na západní Ukrajině téměř nemožné najít ubytování. Petr Drbohlav, regionální ředitel pro Východní partnerství a Balkán, k tomu poznamenává: "Pro desetitisíce lidí je jediným řešením najít místo k přespání v kolektivních centrech, typicky ve starých sanatoriích, školách nebo starých kolejích." Někteří lidé tam zůstanou jen dva nebo tři dny a pak pokračují do sousedních zemí. Mnozí však zůstávají déle a čekají, že se budou moci vrátit domů, až to bezpečnostní situace dovolí.

Přispějte do SOS Ukrajina:


V těchto střediskách se lidé potýkají s problémy, protože jsou často již několik let zanedbaná a nejsou dostatečně vybavená pro ubytování takového množství lidí. "Místní se snaží přinést dostatek matrací, prostěradel, potravin a hygienických potřeb, ale při stovkách nově příchozích každý týden je situace nad jejich možnosti. Většinu těch věcí, jako jsou matrace nebo prostěradla, dnes ani není kde koupit," říká Petr Drbohlav.

Tým Člověka v tísni na západní Ukrajině vytipoval desítky takových míst a tento týden začal s dodávkami nejnutnějšího vybavení. Například do kolektivního centra v Truskavci ve Lvovské oblasti dodal 200 matrací, prostěradel, přikrývek, polštářů, ručníků, 50 kuchyňských souprav a 100 rychlovarných konvic. Dalších 500 matrací, přikrývek, prostěradel, ručníků, polštářů, 50 kuchyňských souprav a 50 rychlovarných konvic bylo dodáno do kolektivního centra v Moršinu. V následujících dnech bude Člověk v tísni distribuovat vybavení do dalších 5 kolektivních center. Celkově celkově tak pomůže tisícům lidí, kteří se uchýlili do bezpečí na západ země.

"Přijeli zástupci humanitární organizace z České republiky. Chtěli zjistit, co přesně potřebujeme. Nabídli, že pomůžou zlepšit podmínky v našich kolektivních centrech, protože všechno, co tu je - matrace, polštáře, přikrývky - nám poskytli pouze laskaví lidé od nás z města," říká Natalia Ponomarenko, vedoucí humanitárního střediska na radnici v Truskavci. "Teď, po týdnu, přijelo první nákladní auto a přivezlo nám všechno nové, všechno čisté," říká před bývalou mlékárnou, která se proměnila v jedno z 8 ubytovacích center ve městě.

Potraviny, voda a hygienické potřeby pro lidi na východě Ukrajiny

Člověk v tísni pokračuje i v dodávkách tolik potřebné pomoci do nejvíce postižených míst na východě Ukrajiny. Dva kamiony s potravinami a hygienickými potřebami dorazily minulý týden v pátek do Sumy. Čtyřicet tun humanitární pomoci bude v obleženým městě rozděleno mezi dva tisíce lidí.

V uplynulém týdnu jsme v Doněcké a Luhanské oblasti distribuovali potravinové balíčky, spacáky, matrace a hygienické potřeby. Dva vagóny s tolik potřebnou pomocí humanitární pomocí jsme zaslali do Luhanské oblasti, tři vagony pomoci doručeny k distribuci správě Doněcké oblasti. Dva vagony pomoci dorazily i do částečně obleženého Charkova.

Tři nákladní vozy s humanitární zásilkou byly doručeny minulý týden do Záporoží. Tato pomoc je určena lidem prchajícím z Mariupolu. Celkem 50 tun potravin a hygienických potřeb dorazilo do vesnic a osad v Doněcké oblasti, kde probíhají boje. Další dva kamiony potravin a hygienických potřeb budou distribuovány prostřednictvím ukrajinského Červeného kříže v Chersonské oblasti. Menší dodávky zajišťují místní dobrovolníci za podpory společnosti Člověk v tísni. Celkem bylo do Doněcké oblasti a Dněpru distribuováno 10 tun pomoci. "Jakmile to bude možné, jsme připraveni distribuovat základní humanitární pomoc v Mariupolu. Ve městě, kde je již několik týdnů uvězněno 100 000 lidí, bude nejvíce ze všeho potřeba balená voda a potravinové a hygienické balíčky,“ říká Petr Drbohlav.

Voda je stále největší problém. Potrubí je ničeno pokračujícími boji a celé vesnice v Doněcké a Luhanské oblasti jsou bez zdrojů pitné vody. "Pokračujeme v dodávkách vody nákladními auty, několik osad od nás dostalo cisterny. Lidem, kteří utekli kvůli bojům v Doněcké a Luhanské oblasti, jsme také rozdali tisíce kusů balené vody," říká Petr Drbohlav.

Člověk v tísni poskytuje humanitární pomoc na východní Ukrajině od roku 2014. Od ruské invaze na Ukrajinu pomáháme těm, kteří to v nejvíce postižených oblastech potřebují. Tým Člověka v tísni na Ukrajině v současné době tvoří 110 lidí, přičemž polovina týmu působí na východě Ukrajiny a zbytek na západě.

Úvodní foto: Distribuce pomoci ve městě Sumy.

Kontakty


Autor: Člověk v tísni

Související články