Naši ukrajinští psychologové ovládají novou léčebnou metodu

Publikováno: 31. 10. 2022 Doba čtení: 4 minuty
Tým ukrajinských psycholožek Člověka v tísni v Karlovarském kraji
© Foto: Lukáš Hanusek (Tým ukrajinských psycholožek Člověka v tísni v Karlovarském kraji)

Ukrajinští uprchlíci trpí extrémně často symptomy deprese a úzkosti. Vyrovnat se s traumaty jim pomáhají týmy psychologů Člověka v tísni, které působí v Česku i na Ukrajině. Nyní byli proškoleni v léčebné metodě Assyst poskytující možnost vyrovnat se v relativně krátkém čase s traumatickými událostmi. Včasná a účinná psychologická pomoc může do budoucna zamezit hlubším a vleklejším duševním obtížím.

Ukrajinští psychologové, kteří působí v Praze, Plzni, Karlových Varech a Liberci a další, kteří lidem pomáhají v rámci naší mise na Ukrajině, byli proškoleni v léčebném postupu Assyst. Přizvali jsme rovněž několik psychologů ze slovenského Človeka v ohrození, ukrajinské kolegy z karlovarského Centra duševního zdraví Fokus a pražské Agency for Migration and Adaption Amiga. Školením Zuzany Čepelíkové, ředitelky Českého institutu pro psychotraumatologii a EMDR, tak prošlo pětačtyřicet ukrajinských psychologů, psychoterapeutů a psychiatrů, kteří mohou tuto metodu využít v rámci své terapeutické pomoci lidem s traumaty z války. V dalších měsících plánujeme rozšiřující školení v metodě Assyst, která je využitelná v terapii u dětí.

„...je to pro nás cesta, jak ještě více pomáhat dospělým a dětem zasaženým válkou. Vybavuje se mi bezmoc, kterou jsme prožívali na jaře, kdy jsme pro čtrnáctiletou dívku, které Rusové zabili otce přímo před jejíma očima, hledali ukrajinsky mluvícího psychologa nebo psycholožku. Nyní máme takové kolegy přímo v našem týmu, kteří svou pomoc novou metodou mohou poskytovat i online.“

„Metoda nás jako organizaci, která zaměstnala několik ukrajinských psycholožek, které uprchly z Ukrajiny, velice zajímala. Je to pro nás cesta, jak ještě více pomáhat dospělým a dětem zasaženým válkou. Vybavuje se mi bezmoc, kterou jsme prožívali na jaře, kdy jsme pro čtrnáctiletou dívku, které Rusové zabili otce přímo před jejíma očima, hledali ukrajinsky mluvícího psychologa nebo psycholožku. Nyní máme takové kolegy přímo v našem týmu, kteří svou pomoc novou metodou mohou poskytovat i online,“ říká vedoucí sociálních služeb Člověka v tísni Kateřina Dosoudilová.

Co je metoda Assyst?

Zkratka Assyst vychází ze slov The Acute Stress Syndrome Stabilization. Jde o léčebné postupy speciálně navržené tak, aby poskytovaly osobní nebo online podporu klientům, u nichž se projevuje akutní stresová porucha nebo posttraumatická stresová porucha intenzivním psychickým strádáním a/nebo fyziologickou/somatickou reaktivitou způsobenou vtíravými příznaky poruchy spojenými s traumatickou událostí/-mi nebo vzpomínkami na nepříznivý zážitek/-ky.

„I během online školení museli někteří z účastníků do krytu, protože zrovna houkaly sirény.“

Metoda má velký úspěch přímo na Ukrajině, kde v ní bylo proškoleno již více než pět tisíc psychologů a psychoterapeutů. Naši kolegové působící přímo na Ukrajině musí denně čelit realitě války. „I během online školení museli někteří z účastníků do krytu, protože zrovna houkaly sirény,“ dokresluje Kateřina Dosoudilová. U nás máme zkušenosti s větším použitím metody v rámci krizové intervence po tornádu na Moravě a nyní rovněž při pomoci uprchlíkům z Ukrajiny.

„Obrací se na nás mnoho lidí s posttraumatickou stresovou poruchou. Například děti mívají noční enurézy, nekontrolovaný únik moči, nebo strach z hlasitých zvuků, dospělí často trpí syndromem odloženého života, vrací se ve vzpomínkách do kritických situací. Metodu Assyst budu moct využít pro práci s lidmi s nejrůznějšími obtížemi. Hodně času věnuji práci s dětmi, takže jsem velmi zvědavá i na doplňující školení,“ popisuje psycholožka plzeňského krajského týmu Člověka v tísni Natalia Pihur.

Odbornou péči by aktuálně potřebovalo asi 75 tisíc uprchlíků

Stav duševního zdraví uprchlíků monitoruje pátá zpráva ze série výzkumů Hlas Ukrajinců v Česku, kterou připravila společnost PAQ Research ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví a Sociologickým ústavem AV ČR. Z průzkumu vyplynulo, že ukrajinští uprchlíci v Česku trpí extrémně často symptomy deprese a úzkosti. Symptomy duševního onemocnění má 45 % z nich v rozsahu, kdy už je doporučována konzultace s psychiatrem. To je čtyřikrát víc než u většinové populace. Odbornou péči by tak aktuálně potřebovalo asi 75 tisíc ze 160 tisíc dospělých uprchlíků, nejčastěji mladých do 30 let.

Symptomy 42 % dospělých odpovídají středně těžké formě deprese, u 14 % těžké depresi a u 7 % dokonce velmi těžké formě. Duševní zdraví uprchlíků zhoršuje např. starost o rodinu či dům v Ukrajině i špatné socioekonomické podmínky v Česku. Hůř jsou na tom lidé, kteří nemají práci, nebo pracují na výrazně méně kvalifikovaných pozicích, než byli zvyklí. Příznaky depresí či úzkostí trpí nejčastěji lidé, kteří žijí v ubytovacích zařízeních. Vliv na horší duševní zdraví mívá i neznalost češtiny.

Odbornou péči u nás zatím využila pouze 3 % uprchlíků, dalších 38 % ji ale zvažovalo. Největší bariéru v péči představuje nízká informovanost o její dostupnosti a proplácení zdravotními pojišťovnami. Celou zprávu z výzkumu si přečtěte na webu PAQ Research.

Dostupná psychologická pomoc pro Ukrajince
clovekvtisni.cz – regionální terénní týmy SOS Ukrajina poskytují nebo zprostředkovávají také psychologickou pomoc. Pro více informací se obraťte na pobočkové koordinátory (kontakty najdete dole na stránce Pomoc uprchlíkům na území ČR).
nudz.cz – Národní ústav duševního zdraví, tři projekty zaměřené na psychosociální pomoc Ukrajincům žijícím v ČR (také mapa psychosociální podpory pro Ukrajince v ČR).
samopomi.ch – stránka vytvořená Národním ústavem duševního zdraví v ukrajinštině, poskytuje informace o duševním zdraví a jak o něj pečovat s odkazy na dostupnou péči.
amiga-migrant.cz - projekt pomáhá migrantům se zvláštním zaměřením na psychologickou pomoc ukrajinským uprchlíkům a všem, kteří jim pomáhají.
Autor: Eva Kroupová

Související články