Navštívili jsme už přes 960 vyplavených domácností. Lidé budou pomoc potřebovat dlouhodobě
Publikováno: 23. 9. 2024 Doba čtení: 3 minutyPracovníci Člověka v tísni už navštívili přes 960 vyplavených domácností. Do postižených obcí jsme dodali materiální a potravinovou pomoc v hodnotě za více než 11,8 milionů korun, nakoupili jsme 13 tisíc litrů Sava a zavezli dva kamiony s 44,5 tisíci litry pitné vody. Do práce na povodních se zapojilo přes 80 lidí a do zasažených oblastí budeme posílat další kolegy, kteří budou na místě pomáhat dlouhodobě.
V části Krnova už funguje elektřina, teče užitková voda a na většině míst je dostupný mobilní signál. Dlouhodobým problémem budou kvůli narušené infrastruktuře dodávky plynu. Všude je bahno, lidé se vrátili domů a uklízí, často s pomocí dobrovolníků, kterých bude do budoucna potřeba více. Záleží ale na schopnosti místních koordinátorů, jak budou umět jejich pomoc využít, nabídnout je domácnostem a efektivně organizovat jejich práci.
Jak můžete pomoci?
- Přispějte finančně:
- Zapojte se do pomoci při povodních: Přihlaste se na některou z pozic, které postupně přidáváme zde.
Část vyplavených potřebuje profesionální pomoc
Pracovníci Člověka v tísni už navštívili přes 960 domácností, se kterými hodnotí škody, zjišťují potřeby a dodávají jim základní informace. Například o možnosti využít sklady s humanitární pomocí nebo kde si načerpat vodu, která je na místě stále problém. Pokud je to možné, napojují je pracovníci na další služby, dobrovolnické týmy nebo psychology.
„Občas řešíme těžší případy, lidé jsou nemocní nebo situaci hůře zvládají psychicky, ty předáváme zdravotníkům nebo psychologům. Část vyplavených je na tom špatně ekonomicky, mají v hotovosti jen pár stovek korun, převařují kontaminovanou vodu, spí na promáčených postelích,“ říká Jakub Paleček, který koordinuje pomoc na Krnovsku.
„Přes 580 domácností navštívily týmy Člověka v tísni v Jeseníku a blízké Vápenné, Kobylé nad Vidnavkou nebo ve Zlatých Horách. Přes 380 domácností jsme obešli na Krnovsku, postupujeme od města Krnova podél řek Opava a Opavice. V další fázi se musíme dohodnout s dalšími organizacemi na výši první finanční pomoci. Ta bývá zpravidla nižší, ale rychlejší a slouží na pokrytí akutních potřeb. V další fázi budeme finanční pomoc vyhodnocovat individuálně dle životní situace a rozsahu škod u poškozených,“ říká hlavní metodička a koordinátorka psychosociální pomoci při povodních Jana Odvárková.
Dodali jsme 13 tisíc litrů Sava a další materiální pomoc
V uplynulém týdnu jsme řešili dodávky akutní materiální pomoci, kterou koordinujeme spolu se starosty, hasiči a krizovými štáby. Celkově jsme už do vyplavených obcí dodali materiální a potravinovou pomoc v hodnotě za víc než 11,8 milionů korun, zavezli jsme 44,5 tisíc litrů pitné vody nebo nakoupili 13 tisíc litrů Sava. Do potravinových bank v postižených oblastech putovaly dva kamiony plně naložené trvanlivými či bezlepkovými potravinami, po kterých byla největší poptávka.
Na povodňové help lince řešíme přes sto případů denně
Na povodňové lince 770 600 800 denně odbavíme asi stovku žádostí nebo nabídek pomoci. Lidé se ptají na možnost pomoci příbuzným, příspěvky od státu nebo nabízejí dobrovolnickou či materiální pomoc.
Nabídku materiální pomoci (spotřebičů, nábytku nebo oblečení) doporučujeme konzultovat s krizovými štáby obcí a krajů a nevozit ji na postižená místa „naslepo“. V současnosti nekoordinujeme dobrovolnickou pomoc, ale využíváme kapacity vyškolených pracovníků. Více o dobrovolnické pomoci zde.
Do budoucna se zaměříme na ty nejzranitelnější
Většinu peněz ze sbírky SOS Povodně využijeme na přímou finanční pomoc domácnostem. „Stejně jako při minulých povodních budeme po opadnutí vody finančními dary pomáhat především s obnovou domů a bytů těm nejzranitelnějším, kteří si sami pomoci nedokáží,“ řekl vedoucí povodňového týmu Marek Štys. Míra poskytované pomoci bude záležet hlavně na tom, kolik se podaří vybrat ve veřejné sbírce.